CloudOn: Téměř plnohodnotný Microsoft Office na iPadu i Androidu

2. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Jedním z mnoha důvodů, proč mnozí uživatelé nemohou či nechtějí přejít z klasických notebooků k tabletům jsou plnohodnotné aplikace, které na počítačích s Windows nebo OS X používají. Jednou z těch, kterých se to týká nejvíce je balík Microsoft Office. Ten si budou moci užít uživatelé tabletů s Windows 8 až přijde nová verze Office 2013. Jableční uživatelé však mají smůlu. I proto vznikla služba CloudOn, která funguje na principu vzdálené plochy.

Kancelář na iPadu

Způsobů, jak na iPadu zobrazit, editovat a vytvářet soubory ve formátech MS Office je hned několik. Použít samozřejmě můžete klasické aplikace, jako je balík Applu – Pages, Numbers a Keynote. Všechny z nich zvládnout formáty DOC(X), XLS(X) i PPT(X). Za každou však zaplatíte  sedm euro. Využít můžete i další, méně známé aplikace jako Documents to Go. A pokud byste se spokojili s jednoduchými editory, úplně postačí bezplatné aplikace typu PlainText. U těchto aplikací však nastává problém s formáty MS Office.

 

Další možností je použít aplikaci pro vzdálenou plochu, prostřednictvím níž se připojíte ke svému počítači se spuštěnými Microsoft Office. Jednou z nejpovedenějších je TeamViewer. Ten kromě iOS spustíte i na Androidu a Windows.

Poslední možností jsou kancelářské balíky fungující ve webovém prohlížeči. Nejznámějšími jsou Google Docs, stejně dobře však poslouží i Zoho, popřípadě Office Web Apps. Problémem však je zpomalené a nepohodlné ovládání, které je přizpůsobeno klasické dvojce myš + klávesnice.

I proto začaly vznikat cloudové aplikace, které jsou založeny na připojení ke vzdálené ploše. Tedy k serveru, na kterém běží reálné instance MS Office 2010. Do podvědomí se dostaly aplikace Cisco a především také OnLive – to na stejném principu založilo i streamování her.

Vzdálené Office 2010

Kromě toho, že se CloudOn připojuje ke vzdáleným serverům, na nichž běží samotné Office, musí být zajištěno i úložiště pro dokumenty. Sama služba však úložiště nenabízí, připojuje se k dalším službám, které se na uchovávání souborů v cloudu specializují. V prvních verzích služby se jednalo pouze o notoricky známý Dropbox. Posléze se přidalo i úložiště Googlu – Google Drive, ve kterém najdete i své dokumenty z Google Docs. Naposledy pak přibyl i Box.net.

Výhoda tohoto řešení je jasná – to co upravíte nebo vytvoříte na iPadu, můžete posléze snadno otevřít i kdekoliv jinde. A naopak – co vytvoříte jinde, je možné ihned otevřít na tabletu. Dokumenty jsou navíc průběžně zálohovány v krátkých intervalech a tak by se nemělo stávat, že při nenadálém vypadnutí internetového připojení přijdete o velkou část dokumentu.

Protože je na tabletech hned několik omezení, nikdo asi nečekal, že se bude jednat o Office se vším tím, co známe z desktopu. Již samotné principy iOS znemožňují některé možnosti, jako je třeba vložení obrázku z disku.

Stejně tak pohyb v textu nemůže být tak pohodlný, jako s myší. Proto nad základní virtuální klávesnici přibyl ještě panel s klávesami, které by se v editorech mohly hodit – Ctrl, Alt, Shift, Tab, F1-F12, kurzorové šipky, Esc a Del. Upraveno je do určité míry i rozhraní Office. Všimnout si můžete především komprimovaných symbolů na ovládacích prvcích. Ty jsou optimalizovány tak, aby docházelo k co nejnižším datovým přenosům a zrychlily se reakce prvků, které musí být opravdu svižné – především pohyb v textu.

CloudOnCloudOnCloudOnCloudOn

Pokud budete využívat především Word, pak bude nejčastějším využívaným prvkem virtuální klávesnice. Ta samozřejmě není k delšímu psaní ideální. Sice se na ni dá zvyknout a psát velice rychle, běžné klávesnici se však v žádném případě nemůže vyrovnat. Proto se hodí použití Bluetooth klávesnice, kterých je na trhu mnoho. My jsme zkoušeli Logitech Wireless Solar Keyboard K760 i Logitech Tablet Keyboard. Ani z jednou z nich samozřejmě nebyl problém a možnosti editace textu se znatelně zvýšily.

Největší nevýhodou aplikace CloudOn spočívá podobně jako u dalších cloudových aplikací v nutnosti stabilního internetového připojení. Pokud vlastníte iPad ve verzi s Wi-Fi, mimo domov, práci či kavárny ji nespustíte. Potěší také bezplatnost aplikace, stačí pouhé zaregistrovaní a připojení účtů s úložišti.

bitcoin školení listopad 24

Pokud bych však měl porovnat možnosti v kancelářských aplikacích typu Pages, CloudOn stále působí spíše jako pokusná aplikace pro experimentování, než pro plnohodnotnou práci. Nehledě na to, že balík iWorks můžete připojit k iCloudu a dokumenty ukládat na vzdálené úložiště. Cloud je sice krásné zaklínadlo dneška, avšak ne vše je reálné do něj přesunout tak, aby se nesnížila použitelnost.

Kompletní galerie

CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn CloudOn