Koho možná znáte:
พิมผกา เฉยร*
ขุนแผน อำพั*
Orawan Sank*
Chanchai Jakm*
Sampaonon Pik Su*
A takovyhle lidi mi tam naskakuje neustale asi stovka, co jsem Facebooku udelal, ze si mysli, ze bych mohl mit za kamose samy Malajce? (Profil mam pravej a nevidim v nem jedinej duvod, proc by si tohle mel Facebook myslet.)
Ohledne fakenews je to pomerne jednoduche, pokud nejaky zdroj zverejni jednu lzivou zpravu, o ktere objektivne vite, ze je lziva na 100%, musite predpokladat, ze i vsechny ostatni zpravy, o kterych nic nevite, jsou lzive.
A tohle presne sedi na vami zminovanou Ceskou televizi. Pres to obrovske mnozstvi lidi, co to kontroluje, se proste CT stava, ze sem tam zverejnuje zcela lzive zpravy. Nelze se teda divit tomu, ze lide ve shode se vseobecne platnou pouckou odmitaji jakekoli zpravy CT jako lzive.
Naopak Vedouci kolotoce na Aeronetu obvykle zverejnuje typ zprav, se kterymi nema vetsina lidi zadnou zkusenost a tudiz na zpochybneni nedojde. Navic je opravdu chytre se nazvat Vedoucim kolotoce a tvrdit, ze se anonymizujete, aby po vas rezim nesel. Pusobi to vic duveryhodne a ctenari tomu potom spis uveri. Ja jsem v diskuzi na webu usvedcil Vedouciho kolotoce ze lzi a veskere me komentare na to konto okamzite zmizeli pryc. Pisatel tak ochranil svou znacku. Neprijde mi to tak silene, jak delate.
Ale vratme se bliz, co treba zpravy na cnews? Jste fakenews nebo ne? Podle nekterych zprav to spis vypada ze ano? Ten co pise o softwaru casto pise uplne kraviny a je uplne neduveryhodny, druhej se zase vzhledl v problemu Melta/Spektra a presto nebo prave proto, ze jak sam rika, na tom stravil spoustu casu, odmita uznat, ze minimalne stale neni jasne, jestli se jedna o zavazny problem nebo ne. Ja treba tvrdim, ze ne a nikdo mi to zatim nevyvratil. Pisatel tvrdi opak. Jeden z nas utrpi casem na povesti, ovsem narozdil ode me obycejneho diskutera, pokud nakonec nebude mit pravdu pisatel, utrpi i povest cnews.
Stejne tak jsem vam to psal i s tim dvoufazovym overovanim do diskuze a stejne to odmitate uznat a zavirate pred mym komentarem oci. Jasne jsem vam napsal, ze minimalne cast lidi nepouziva dvoufazove overovani od Google, protoze nefunguje spravne. Nakonec Petr uznal problem UPlay, ktery take pouziva Google Autentifikator. Ze to UbiSoft nezvladl implementovat? No a co, ale je to produkt Google a ten si mel svou znacku ochranit a bud ji nezpristupnit tretim stranam nebo jim pomoct to implementovat spravne a to Google neudelal. Jasne jsem vam argumentoval Steamem, kde dvoufazove overovani pouziva snad kazdy. Proc to lide na Steamu pouzivaji a jinde ne? Jak mohou lide odmitat dvoufazove overovani, kdyz to pritom temer vsichni pouzivaji na Steamu? Neni to spis tim, ze Steam vyvinul vlastni system overovani a vyvinul ho dobre zatimco Google to proste nezvladl, neda se to pouzivat a tak to nikdo nepouziva? To jsou otazky, ktere byste jako kvalitni technologicti novinari meli klast a ne to smest ze stolu s duverou v nejake placani co jste slyseli na I/O konferenci Googlu!
Pár poznámek:
Rozlišoval bych Twitter jako sociální síť pro nějakou veřejnou komunikaci s příteli a jako zdroj informací od firem (říkám tomu tzv. jednosměrná komunikace - firmy tam jen dávají novinky). Pokud se jedná o zdroj informací, tak tam jednoznačně preferuji RSS a pokud firma RSS nemá, ale má Twitter, tak si její feed připojím do RSS čtečky, kde to mám přehledně strukturovaně, podle kategorií a času, vím, co jsem už četl a co ne atd. Nic přehlednějšího zatím neznám.
Už jsem to zde psal několikrát - v RSS se mi nestane, že uvidím stejnou zprávu nasdílenou 10x, nebo naopak, že něco neuvidím. Soc. sítě tedy beru hlavně pro veřejnou komunikaci s ostatními, na soukromou výrazně preferuji e-mail.
K videu "Proč nesnáším iPhone" či jak se to přesně jmenovalo. Souhlas, solidní clickbait titulek jako pr*se, ale na druhou stranu, to se od Apple ovce, za kterou J. Březinu považuji, dalo čekat. Jeho argumenty často považuji za ujeté a už v době Digitu byl vždy Apple nej, i kdyby vymyslel sebevětší blbost. To je něco jako Stach s AMD :-)
K 2FA: Využívám ho, kde to jen jde. Ale docela se bojím, kdyby mi odešel telefon, protože jsou bohužel služby, které mají 2FA/2SV, ale bez předchozí deaktivace nejde vypnout/změnit a nemají alternativní cesty (záložní kódy), takže když odejde telefon, tak je průšvih a musí se spoléhat na to, že se smiluje někdo na podpoře :(
Co se týká jednorázového kódu, tak není potřeba jít daleko. Stačí se pokusit připojit účet z outlook.cz do desktopového Office 2016, tam jsou také potřeba a také jsem se vztekal, proč se mi tam ten účet nedaří připojit.
Jo a nešiřte fake news :-). Mezi dvou faktorovým a dvou krokovým (dvoufázovým) přihlašování je rozdíl: https://paul.reviews/the-difference-between-two-factor-and-two-step-authentication/
Ono dvoufázové je u náš rozšířený nevhodný překlad toho dvoukrokového, ale je to trochu něco jiného, než dvoufaktorové. Kdy zkusíte hledat "two phase authorization", tak toho moc nenajdete, ale on to plete i Google: https://support.google.com/accounts/answer/185839?hl=en
Je pravda, že pro uživatele to až tak úplně podstatné není, protože je to pořád bezpečnější, jak přihlašování bez
2FA/2SV, ale pro pořádek. Občas jde ještě slyšet dvouúrovňové a i různé kombinace. Ale Apple to třeba rozlišuje: https://www.letemsvetemapplem.eu/2017/06/13/vymenit-dvoufazove-overeni-za-dvoufaktorove/
PS: Tentokrát jste občas byli v mluvě nějak uvolněnější, nové mravy?
Mohu se zeptat, proč se Google 2FA nedá používat? Jakou chybu nebo špatnou implementaci tam má? Já jsem s ním neměl dosud žádný problém a používám ho několik let, jednu dobu i na Windows 10 Mobile.
Kde je nějaká statistika Steamu, která by říkala, že Steam Guard používá "snad každý" (to chápu jako 95% a více)? Nic jsem nenašel. U Steamu bude používanost určitě vyšší, ale je to dáno tím, že na ni na vázal některé funkcionality, takže to víceméně lidem nutí
Ubisoft, myslim, ze se to zacalo dit chvili potom co jsem je pridal.
Ano, nejsem typicky facebookar, sleduju jen 6 pratel a 4 stranky, to je silne netypicke, ale presto by algoritmy Facebooku nemely zareagovat na pridani herni platformy tak, ze mi budou doporucovat dalsi tuny hracu z druhe pulky planety. O Facebooku tvrdim to co o Googlu, velikost firem prerostla jejich schopnosti a ted se v tom nejak placaji, ale nevedi co dal. Facebook si to dost mozna uvedomuje, ale samozrejme to nemuze rict nahlas, ale snazi se delat zmeny. Otazka je, jestli ma na to provest zmeny spravnym smerem a hlavne ten smer najit.
Tak to by vcelku sedělo. Mně to dělalo ve chvíli, kdy jsem si přihodil do sledovaných kolumbijskou inline reprezentaci, protože jsem odtud znal dva lidi.
Otázkou je, co je ten správný směr, to říkáš hezky. Protože každý ho bude vidět jinde. Investoři vidí jen větší a větší zhodnocení svých investic. My vidíme pohodlnou práci. A Zuckerberg... ten se v tom nějak plácá.