Co letos chystá Firefox? Sociální funkce, chat a webové aplikace

9. 8. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Tento týden si přiblížíme novinky, které Mozilla chystá do svého prohlížeče pro druhou polovinu roku 2012. Minule jsme rozebrali funkce implementované v uplynulých měsících a zjistili jsme, že vlastně tempo vývoje vůbec není tak pomalé, jak by se mohlo zdát. Rozmělnění funkcí do hlavního vydání, které vychází jednou za šest týdnů, způsobuje, že vývoj vnímáme jako relativně pomalý. To neplatí jen u Firefoxu, trpí tím i Chrome. Obě firmy ale inovují, u Mozilly máme navíc tu výhodu, že se nebojí transparentního plánování. Díky tomu víme, na co by chtěla v nejbližší době zaměřit.

Některé případy budou navazovat na dění popsané v minulém článku. Zařadí se k nim určitě verze prohlížeče pro Metro. Práce na prvních prototypech mají vývojáři za sebou, ještě v letošním roce ale chtějí stihnout vydat buď alfaverzi, nebo betaverzi. Alfa bude jakousi první vážnou ukázkou, ale teprve beta bude obsahovat kompletní funkcionalitu zamýšlenou pro první ostré vydání. O samotných funkcích toho moc nevíme, tento Firefox bude ale každopádně jednodušší než jeho desktopový kolega.

 

Z minula si můžete pamatovat na počáteční pokus nabídnout uživatelům možnost nespouštět obsah zásuvných modulů automaticky. Díky tomu musíte nejprve vše ručně odklepnout, do té doby se objekty vložené na webu nespustí. Aktuálně ale tohoto stavu docílíme až přepnutím jisté předvolby na stránce about:config, jenže to není přijatelné. Funkci budou brát lidé vážně, až si ji budou moci zapnout normálně v nastavení. Na tom také Mozilla pracuje, výsledku se dočkáme snad ještě letos.

Tip: Zásuvné moduly na vyžádání: spuštějte flashové objekty jen ručně

Do konce roku snad bude odladěn i dlouho slibovaný správce stahování. Ten se přestěhuje ze samostatného okna do výsuvného panýlku. Tlačítko pro jeho vyvolání bude navíc zobrazovat časový údaj o tom, kdy budou probíhající přenosy dokončeny. Tak se vývojáři vypořádají s chybějícím stavovým řádkem, kde se dříve tato informace ukazovala.

Platforma pro webové aplikace, nikoli jen prohlížeč

Těšit se můžeme na otevření katalogu webových aplikací. Mozilla bude mít vlastní Marketplace, který bude v mnoha ohledech podobný snahám Googlu. Prozatím je tržiště zavřené, ale jeho spuštění by mělo proběhnout relativně brzy, potřebné implementace na straně prohlížeče budou zanedlouho dokončeny. Do Chromu také můžete přidávat webové aplikace. Dokonce je jim věnován samostatný prostor v nové kartě. V podstatě nejde o nic jiného, než o ikonku odkazující na nějakou adresu.

Můžete si sem přidat nejpoužívanější aplikace, například sociální sítě a e-maily. Ve srovnání s oblíbenými položkami nemusíte ručně vypisovat adresy a stánky ukládat, naopak si weby nainstalujete do prohlížeče jednoduše z oficiálního katalogu. Funguje to tak u Googlu, bude to tak u Mozilly. Vytvořit webový katalog aplikací je ale jenom jedna část. Aplikace musí podporovat prohlížeč. Možná si pamatujete na starší projekt Prism. Ten si již před lety pohrával s myšlenou samostatně běžící webové aplikace.

Firefox nakonec od konceptu upustil, místo toho dnes nabízí možnost panely s webovými aplikacemi připnout, a tak je oddělit od ostatních stránek. Starší nápad ale bude oživen, jen v mírně modifikované formě. Marketplace nepřidá pouze odkaz na web do prohlížeče. Naopak vám vytvoří ikonu na ploše, webová aplikace se objeví též v ovládacím panelu pro odinstalaci programů ve Windows. Bude se tudíž chovat přesně jako nativní aplikace. Poběží rovněž v samostatném okně, nezávisle na Firefoxu.

Podobnou funkci poskytuje i Chrome. Mozilla ale půjde v integraci webu s operačním systémem dále, povýší webové aplikace na něco důležitějšího než jen otevřené stránky. Firefox se z obyčejného prohlížeče přerodí na platformu pro internetový obsah. Směr obou prohlížečů je nicméně podobný.

Sociální funkce: od sdílení odkazů po chat

Pokud nás vzestup sociálních sítí o něčem poučil, pak o tom, že lidé rádi sdílí. Sdílení obsahu je dnes kritickou součástí webu, všechno můžeme lajkovat a e-mailem doporučovat svým známým dobré články. Kdyby to nestačilo, vedle základních a největších sociálních sítí existuje záplava menších. Ty se obvykle specializují, takže sdílet můžete různými cestami v různých komunitách. Důležitost tohoto způsobu lidského kontaktu si uvědomil mj. Microsoft. Proto v sobě Windows 8 mají zabudované sdílení.

Ani takový Apple nezůstává pozadu. Mozilla letos oživí další koncepty, které jsou vlastně pěkně staré. Kdoví, proč je ve své době pohřbila. Do prohlížeče se vrátí duše starších experimentálních doplňků F1 a Firefox Share. Oba umožňovaly snadné sdílení odkazů nejběžnějšími cestami. Tuto funkci jistě ocení mnoho z vás. Ale obyčejným sdílením vývoj sociálního aspektu ohnivé lišky neskončí. Pokračovat bude postupně. Mozilla připravuje vlastní API, se sociálními prvky má ambiciózní plány.

 

  

Vlastní sociální služba bude napojena na některé sociální sítě, na začátku očekáváme ty nejběžnější, žádný seznam partnerů ale zatím zveřejněn nebyl. Integrace bude podobná vyhledávání v internetu. Kromě vlastního tlačítka ale funkce dostane prostor také v postranním panelu. To abychom měli kde pocházet novinky a snad i psát statusy. V neposlední řade se zde budou objevovat konverzace, to ale až bude do programu zabudován chat. Firefox bude vedle toho všeho podporovat i notifikace.

Abychom to shrnuli, Mozilla chce svůj produkt vyzbrojit snadným sdílením, čtením zpráv v sociálních sítích, oznamováním událostí a chatováním (včetně videohovorů). Nic není vytesáno do kamene, prozatím ale jako reálné datum vyhlíží 20. listopad, kdy vyjde Firefox 17. Při troše štěstí budeme na podzim obdivovat to, co Mozilla vytvoří. Doufejme, že vše klapne. Kdyby ne, hrozí, že se z prohlížeče stane nepovedený experiment a odvrátí se od něj další ze zbývajících příznivců. Jednotlivé funkce by se měly objevovat v tomto pořadí: sdílení, notifikace, procházení novinek v sítích a chat.

 

Zvláštní režim pro zpřehlednění čtiva

Z výše uvedených novinek možná nebudou skákat radostí do vzduchu úplně všichni, vždycky se najdete dost odpůrců, kteří nemají zájem vést internetový život na Facebooku. A že na to mají právo. Stále se ale ve Firefoxu najde dost jiných novinek, které by i takové jedince zaujmout mohly. Zásuvné moduly by se dočkají jednoduché instalace. V současné době je tento proces pro běžného uživatele docela složitý, takže jeho prostší verzi, která by příliš neobtěžovala, bychom ocenili.

Mohli bychom říct, že Mozilla přichází křížkem po funuse, ale zásuvné moduly stále používáme. Dokud od nich úplně neupustíme, každé podobné vylepšení uvítáme. Chystaná integrovaná čtečka dokumentů v PDF vám příslušný plugin zase úplně nahradí. Omezování vlivu zásuvných modulů evidentně v budoucnu nezpomalí, ba právě naopak. Čtečku již můžete zkoušet v aktuálním vydání Firefoxu formou doplňku. Na základní prohlížení bude stoprocentně dostačovat.

Některé chystané záležitosti znáte odjinud. Otravné nabízení překladů stránek bylo doménou Chromu, ale jazyky se nejspíš naučí i Firefox. Jen aby překlady za něco stály. Například v Safari se docela dávno naučilo zobrazovat články v přívětivějším režimu, který přeje čtení. Odbourává rušivé prvky ze stránky a soustředí se na samotný obsah. Podobný zvláštní režim nám pro usnadnění čtení přinese i Mozilla.

Vyšší výkon a modernější kabátek

Vyvíjet se bude prostředí aplikace, snad se dočkáme oživení díky prostředí nazvanému Australis. Oblé panely doprovodí přesunutý dialog s nastavením, který se již nebude vyskytovat v samostatném okně, ale bude integrován do hlavního okna. Podoba změny preferencí bude možná pozměně ještě více. Vzhled se tedy bude nadále vyvíjet postupně, obvykle postupně dojde k řadě malých změn. Vadilo vám, když některé doplňky bez dovolení zaměnily původního poskytovatele vyhledávání za jiného? Na tuto skutečnost vás bude prohlížeč upozorňovat, takže budete mít příležitost tomu zabránit.

ICTS24

Když už jsme u doplňků, možná budeme konečně moci sledovat, jak ovlivňují výkon programu. Mozilla nám celou věčnost slibuje, že připraví informační službu, která odhalí největší žrouty výkonu a paměti. Neúsporné doplňky můžete odebrat, kdyby přespříliš zpomalovaly prohlížení. Vedle tohoto opatření budeme ovšem těžit z dalších výkonnostních tweaků. Však to dobře znáte, aplikace by měla startovat a odpovídat rychleji, ani nebude tolik náročná na paměť. Významných vylepšení si prý všimneme zejména při obnovování relace.