"Tohle je hloupej fanouskovskej pristup"...to je tvůj názor. Já třebas s elzyxem souhlasím (nebo elzyxou? :-D).
Každý tohle vnímá jinak a ať se rozhoduje podle sebe. Rozhodně bych to ale nenazýval hloupým fanouškovským přístupem.
Samozřejmě jsou lidi, kteří na nedají dopustit na značku.
Ale taky jsou lidi, u kterých třeba ta kompatibilita je taky rozhodujícím faktorem. No a co si budeme povídat, tahle nekompatibilita u Intelu je jen výsměch uživatelů a to dlouho době.
Mě si třeba AMD získalo v době socketu AM2/AM2+ díky svým Athlonům. Měl jsem desku Asus M2N-SLI Deluxe. Začínal jsem s Athlonem X2 4200+ a končil na Phenomu II X4 910E. Ta deska prostě sežrala 3 ? generace procíků...paráda.
Jestli se AMD povede kompatibilita AM4 (na 3 generace Ryzenů) tak to bude zase fajn.
To už tu lidi čtou jen nadpisy (který je mimochodem, milá redakce, poměrně dost clickbaitový) a jdou rovnou do komentářů? Očividně se potrvdilo, že šestijádra mají jiný pinout a pak už je jakákoliv kompatibilita čistě náhodná. Víc mě nezajímá, takové věci bastlím jenom na starém železu, na kterém mi nezáleží a nejsem na něm závislý.
Tím netvrdím, že s ideologií Intelu souhlasím. Intel jde tak trochu proti celému průmyslu, kde všichni sjednocují platformy, sdílí komponenty a všechno se vyrábí v obrovských číslech. Jeden by čekal, že by mohli udělat nějakou jednotnou "modulární", "dimenzovanou" platformu pro celé své portfolio a prodávat všem procesory jak housky na krámě.
Jestli si někdo v marketingu Intelu myslí, že takhle uchrání zákazníky od nákupu nekompatibilní desky, tak jsou pěkně na omylu. Už jenom na vzorku z jednoho z předních prodejců elektroniky v ČR je vidět, že lidi valí všechno se vším možným. Viděl jsem i naklikanou X399 desku s i7, což jde teda zase na vrub AMD, kteří se v tom taky rozhodli udělat bordel.
Nemyslím si že je to nenažranost. Změna desky popřípadě chipsetu má svoje opodstatnění. Možná že nové procesory jdou spustit na starších deskách, ale pochybuji že fungují korektně. sám bych do toho nešel. Rozdíly rozložení pinů v patici lze najít za pár minut hledání a je hned vidět že to má svůj důvod. Viz https://wccftech.com/intel-coffee-lake-lga-1151-pin-configuration-detailed/
Vzhledem k tomu, kolik coffe lake zere pri OC, je krok intelu kdy posilil napajeni zcela pochopitelna. Intel navic udrzuje minimalni zpetnou kompatibilitu dlouhodobe, protoze pocita s tim, ze jeho cpu vydrzi moralne dele nez support desky. Ja jsem vzdy menil procesor i s deskou, nikdy jsem nepotreboval mezigeneracni kompatibilitu.
Tohle je hloupej fanouskovskej pristup.
Nakupuju od toho, kdo mi da nejvyssi vykon za nejnizsi cenu. Je velmi pravdepodobne az s hranicici jistotou, ze po nastupu rady RyZen 2000 to bude AMD.
V mem pripade urcite zadnej hack delat nebudu a protoze mam Skylake, tak at budu kupovat Intel nebo AMD, musim vymenit desku, tak vysledny pomer ceny a vykonu jednoznacne prevazi na stranu AMD. Intel si sam pohrbil prodeje, dobre mu tak.
Kupuju si procesor, ktery mi ma vydrzet zhruba 3 generace nez koupim novy. Parada, nemusim menit desku po 3 generace procesoru. :-D To je ale blbost co?
Nebo si kupuju procesor s tim, ze si v dalsi generaci koupim zase novy, u Intelu vim, ze budu muset menit desku, u AMD ne. Co je levnejsi? Logicky AMD, tudiz opravdu fanouskovsky pristup nesmysl, naopak to co pises muze byt prostou financni analyzou, co se ti ve vysledku vyplati vic a kde usetris na financich.
Ja treba kazdou generaci neupgraduju procesor, takze mi to je jedno. Na druhou stranu, kdyby sel Coffee Lake na desku ve ktere mam ted Skylake, tak si Coffee lake koupim. Kdyz nejde, tak vymenim az desku + procesor a to mi zatim vychazi jako cenove vyhodnejsi RyZen 2000.
pane elzyx, bežte a kupte si AMD a přesvědčte se sám... Já jsem si pořídil do RIGu Nejlevnějšího celerona za 804,-Kč s DPH a byl jsem mile překvapen jak blbý dvoujádro je výkoné a všechno stíhá. Naprostá paráda! A to jsem se před cca 3 royk loučil s dvoujádrem od AMD na kterém se přes svou pomalost už nedalo dělat.... Fakt enchápu jak to intel dělá, ale ten počítač je prostě rychlej svižnej a nikde neodporuje. A o integrované grafice HD610 také nemohu říct půl špatného slova.
A proc by nekdo mel cist jen nadpis? V clanku je to posano dost dobre. To ze Intel udela jiny pinout preci neznamena, ze to nemohl udelat jinak. AMD ma 'kompatibilni' pinouty dokonce napric ruznymi procesorovymi architekturami. Nebo mozna mate lepsi informace o tom, ze to jinak neslo..
Vase rozhorceni podle mne neni na miste
To porad, ale nic nerika o tom, jestli zpusob, jakym to vyresil a "zmenil" piny, tak jestli to nemohl vyresit jinak a to tak, ze by to kompatibilni bylo.
Aspon v SW oblasti se daji mnoho prikladu ohledne kompatibility/nekompatibility a casto je to jen o zpusobu implementace, ktery se zvoli, jestli se zpetna kompatibilita zachova nebo ne, protoze je to treba mene nakladne...
Bral bych to, pokud by Intel nedělal už myslím třetí socket za rok a půl. Pak nastává situace, že v obchodech je 4-5 generací CPU a stejně generací desek a vzájemně (uměle) nekompatibilní. Pochopil bych starou a novou generaci - slovy dvě, ale Intel v tom dělá tolika druhy jen bordel.
A jaký? Tím, že posunou pár enable, nebo napájecích pinů se na funkcionalitě nezmění nic. Paměťový řadič je integrovaný, tj paměť je připojená přímo, tady se taky nic nemění. S chipsetem se komunikuje skrz QPI přip. PCIe, na protokolu také nic nezměnili (jinak by to nejelo). Technologická kompatibilita není, jenom umělá (v tomto případě pouze blob, který inicializuje procesor.
Celé je to nenažranost, intel i předepisuje, jak máte dělat desky - z hlediska třeba vývaby (proto je problém sehnat levnou ITX desku s atomem a více sata porty...
Do desky Intel (primo od Intelu) jsem strcil Pentium 75, Pentium 133 i Pentium 233MMX, akorat to posledni jelo jen na 200MHz, protoze deska vic neumela, ale jelo to.
Tady je hlavni problem ten, ze socket je furt LGA 1151, akorat u 3xx je nekolik pinu, ktere predtim byly nevyuzite a ted vedou proud (napajeci piny). Opravdu uz na 1xx nemohl Intel zapojit do napajeni tech par nevyuzitych pinu? A proc teda Intel delal LGA 1151, kdyz stejne vsechny piny nebyly vyuzite?
Jsem schopen pochopit, ze by LGA1151 nestacilo a Intel by musel vyvinout novou patici treba LGA 1251, pak je nekompatibilita jasna. Ale aby Intel dal mohl v klidku pouzivat stejnou patici, ale procesorove to nefunguje, to je na presdrzku.
Nekde jsem cetl komentar, ktery mi prisel zajimavy a tykal se 2 veci. Prvni byla proc Intel nevydal levnejsi chipsety pro Kafe. Duvod byl udavany, ze by pak nebyl schopny doprodat skladove zasoby Kaby, ktere by mu nikdo nekupoval. Mohl sice prodeje Kaby podporit dobrou slevou, ale to by nebyl Intel... Podobne se na to da divat i u desek pro Kaby..kdyz by byli kompatibilni, proc by se kupovali drazsi Kafe desky. Mozna ze i ta napetova nekompatibilita u 6 jader Kafe je mozna udelana zamerne.
Kdyz AMD muze v AM4 podporovat starou generaci APU zalozenou jeste na bulldozeru a soucasne pak Ryzeny.... Intel by to nedokazal, kdyby chtel?
Taky jsem kdysi volil podle toho, kdo mi nabídl vyšší výkon za určitou cenu... Ale postupem času se mi přístup Intelu natolik zhnusil, že radši zvolím o trochu méně výkonější AMD, než Intel... A fanoušek ani jedná značky opravdu nejsem, jen volím CPU od firmy, která nutně potřebuje prodeje, aby mohla konkurovat Intelu, a ten se přestal chovat tak, jak se chová teď...
Z diskuze výše jsem nabyl dojmu, že to nikdo celé nečetl. V nadpise je "plně zprovozněno" - v článku "šestijádro se nedoporučuje", což aspoň v mých knihách není to samé. Přitom většina tu hovoří o umělé nekompatibilitě.
Odkaz na porovnání pinoutu šestijader už bohužel nemám, ale bylo na něm vidět, že napájecí piny jinak poskládané a především je jich víc, což je celkem pochopitelné, když teď křemík má o půl kabylaku víc. Provozní hodnoty napájecí kaskády by logicky měly zůstat v podobných číslech, což je argument ve prospěch "nekompatibility", který jsem ochotný přijmout.
Zajímala by mě situace, kdyby prostě rovnou udělali celý nový socket a celá tahle diskuze by ani nevznikla. Hádám, že by na tom byli paradoxně líp jak teď.
Pokud Ti tam běží jen těžební program, pak je jasný, že ti Celeron stačí. Pokud ale budeš dělat na tom kompu něco víc, tak budeš "nemile překvapen", o HD610 nemluvě.
Jinak miluju ty, co něco píšou a nemají to ze své zkušenosti - měl jsem léta Intel a myslel, jak mám rychlý PC, Po koupení ZENu jsem spokojený, že jsem od Intelu odešel. I deska mi vydrží do ZEN 2, takže pro zákazníka je AMD levnější volba při stejným výkonu - prostě Intel chce rýžovat na zákaznících a to mi vadí
Bezesporu je to zamer.
Spis se neshodujeme v hodnoceni vyznamu te nekompatibility desek. Mne to az tak vyznamne neprijde, protoze velka cast zakazniku tak jako tak meni pocitac az po nekolika generacich, kdy se kompatibilita neudrzi z technologickeho duvodu.
Pro lidi, kteri upgraduji casteji, je jasne, ze AMD prinasi velkou vyhodu.
Me to neodrazuje, ted bych menil kvuli narustu z 4+4 na 6+6, ale jinak i AMD casem zmeni AM4 na neco jineho a tudiz donekonecna furt upgradovat procesor bez desky nepujde ani u nich.
Ja bych ted mohl mit tri teoreticke uvahy: Coffee Lake na soucasne desce, Coffee Lake na nove desce, RyZen 2000 na nove desce. Jednoznacne nejlevneji vychazi Coffee Lake na soucasne desce, ale to neni v praxi mozne, druhe nejlevnejsi reseni pri zachovani vykonu je RyZen 2000 na nove desce, takze treba ne pro sebe, ale jestli budu nekomu znamemu stavet a nebude mit nejaky spesl pozadavek, tak zvolim tuto moznost. Naopak Coffee Lake na nove desce vyjde nejdraz.
Ja se spis klonim k tomu, co pise petr a jini uzivatele napric ruznyma forama. Kdyz je schopne AMD udelat komatibilni APU postavene na bulldozeru a majici 4jadro, s naprosto odlisnou architekturou a dvojnasobnym poctem jader - 8jadernym Ryzenem s 2x CCX konfiguraci a APU postavenem na 1x CCX.
Proste Intel..kde neni vule..
Však můj původní příspěvek taky volal po tom, aby konečně udělali nějakou platformu, která nemá pokaždé podtitul "pouze dočasné řešení". V tom jsem s vámi za jedno.
Je pravda, že pokud nebudou lidi nasraní, tak se to nikdy nezmění. Já jsem taky nasraný, chtěl jsem chamtivě a "levně" povýšit na šestijádro a mám kulový. Přetočený Skylake mi slouží zatím víc než dobře, takže motivace na pořízení nové desky je stejně mizivá.
počkej... chceš mi říct, že porovnáváš tuto obstarožní architekturu
https://cs.wikipedia.org/wiki/Athlon_64_X2
s něčím cos koupil nyní?
Potom chápu tvou nenávist k AMD...
JInak ano pro minery se nyní nejčastení používají desky intel s celerony...
PS: vzhledem k tomu, že pomáhám známým co těží, tak se mi ty celerony dostávají taky do ruk a no... žádný terno to není...
@Crha...
Já se Ti divím, že ještě třeba těžíš pod Windows... jsou lepší možnosti...
PS: osobně netěžím... jeto tak trochu proti mému smýšlení, protože radši výpočty pomáhám vědě a výzkumu (to má pro mě aspoň smysl).
https://www.czechnationalteam.cz/
No ale mám kamarády co těží a kterým dělám podporu.