Jak bývá u výrobců DRAM pamětí zvykem, kromě toho, že dodávají čipy na zakázky výrobců paměťových modulů, nabízí také vlastní produktovou řadu. U Qimondy se o to stará dceřiná společnost Aeneon, od ní si můžeme koupit jak obyčejné moduly držící se specifikací JEDEC, tak výkonné moduly pro overclockery – pro ně je určena řada Aeneon XTune.
Na výstavku Aeneon pochopitelně umístil takové moduly, které si z nějakého důvodu zaslouží pozornost. Společnost vyrábí i paměti pro servery, na obrázku vpravo vidíte Registered DDR2 modul s kapacitou 4 GB a rychlostí 667 MHz. Do záběru se nevešel modul se stejnými specifikacemi typu FB-DIMM.
Stále paměti pro servery, tentokrát ale Registered DDR3 a konkrétně modul s kapacitou opět 4 GB, ale frekvencí 1066 MHz. Na prvním obrázku dole vidíte také část DDR3 modulu v nízkoprofilovém provedení.
Dále zde máme paměti pro notebooky. Vlevo vidíte gigabajtový SO-DIMM modul, který je certifikován pro provoz na 1333 MHz. Bohužel, zatím žádný mobilní čipset na trhu paměti DDR3 nepodporuje, to ale brzy napraví Centrino 2 a northbridge Intel čtyřicítkové řady. Plnou rychlost 1333 MHz ale uvidíme maximálně v rozměrnějších herních laptopech, kde se na výdrž na baterii tolik nehledí.
Potřebujete ve svém notebooku nadměrné množství operační paměti? Pak by vás mohl zaujmout 4GB modul typu DDR2 s frekvencí klasických 800 MHz.
Nejrychlejší moduly Aeneon XTune jsou certifikovány pro provoz až na 1866 MHz. Na trhu jsou sice i rychlejší soupeři, i tak je to ale úctyhodný výsledek. Zajímavější je tentokrát obrázek vpravo. Qimondě se podařilo skloubit nízkou spotřebu DDR3 s širokou podporou řadičů DDR2 – sice se jedná o DDR2 čip, namísto standardních 1,8 V mu ale pro napájení stačí 1,5 V, což je referenční hodnota pro DDR3.
Zde je výběr paměťových čipů z nabídky Qimondy. Od DDR2 s efektivním taktem 1 GHz, přes dvojnásobně rychlé GDDR3 až k XDR a GDDR5. Čipy XDR, které používá například Playstation 3, běží fyzicky na 400 MHz, efektivně ale na 3,2 GHz. U GDDR5 udává Qimonda pouze efektivní takt, rovných 5 GHz.
Detailní pohledy na XDR a GDDR5 čipy. Vinou JPEG komprese jsou bohužel popisky na čipech nečitelné :(
DDR3 moduly Aeneon XTune, které už jsme viděli na výstavce, běží v předváděcí sestavě.
A to už je ze stánku Qimondy a Aeneonu vše. Chystáme pro vás další reportáže z Computexu 2008, zítra se můžete těšit na virtuální exkurzi k Arctic Cooling.