Z testů řady pasivních karet už ale také víme, že 75 W je daleko pod hranicí toho, co výrobci karet dokáží uchladit pasivně, a nízké provozní teploty modelu HD 7750 mě v tom jen utvrdily. Netrpělivě jsem vyčkával, zda si výrobci zase troufnou i na něco výkonnějšího, a jak to vypadá, tak jsem se dočkal.
Sapphire nás podle všeho potěší i pasivně chlazenou kartou s nezkroceným jádrem Cape Verde – chystá totiž Radeon HD 7770 Ultimate.
originál | originál | originál
Radeon HD 7770 má podle specifikací uváděných AMD „typickou herní spotřebu“ 85 W (to je mimochodem majstrštyk marketingového oddělení AMD, prakticky všechny weby tuto vágně definovanou a podstatně optimističtější hodnotu v tabulkách se specifikacemi porovnávají s maximální spotřebou u starších karet). V maximální zátěži už se tedy stropu obvyklému pro pasivně chlazené grafiky (nějakých 100–115 W) přiblíží HD 7770 mnohem víc než HD 7750 Ultimate.
Přesto by podle zveřejněných specifikací pasivní chlazení nemělo znamenat nižší takty – karta by měla mít jádro na standardních 1000 MHz a u pamětí snad můžeme předpokládat totéž. Ani berlička v podobě přiškrcení karty limitem PowerTune snad nehrozí, ani u HD 7770 není spotřeba pro pasivní chlazení ještě kritická.
Modrý mutant
HD 7770 Ultimate dostane výrazně přepracovaný a hodně atypický uspořádaný plošný spoj modré barvy. Vypadá jako zmutovaný hybrid nízkoprofilové a standardně široké karty. Na širší části za záslepkou jsou vyvedené konektory pro přídavné napájení a CrossFire. Asi hned tak nepotkáme kartu, která by měla napájecí šestipin vražený víc dopředu.
Paměťové čipy má karta jen na zádech, což má spolu s rozvaděčem tepla zlepšit jejich chlazení – další zajímavé a neotřelé řešení.
Karta na fotkách vypadá, jako by ji někdo něčím lehce přetáhl přes žebra – obvykle je to neklamný důkaz toho, že jde o ručně vyráběný prototyp (strojově vyráběný chladič takhle obvykle dopadne jen „zásluhou“ přepravních společností nebo po pádu na zem).
Chladič má celkem šest heatpipe (o dvě víc než u HD 7750 Ultimate) a žebrování pasivu je o poznání řidší než u HD 7750, což má na chlazení pozitivní vliv v případě, že to necháte jen na přirozeném proudění vzduchu. Podle Sapphire nemá teplota jádra v zátěži přesahovat 60 °C, dokonce ani když je karta mimo skříň a bez ofukování.
A teď ta možná horší zpráva: do vypuštění karty zbývá ještě několik týdnů a tak není jisté, že jde o konečnou podobu karty. Budeme ale doufat, že pokud budou ještě nějaké změny, nepůjde o úsporná opatření, ale bude to jen k lepšímu.
Zdroj: Anandtech, Hartware.net