Jak už vám asi došlo, autoři Maru OS nevyužívají jeden systém se dvěma různými prostředími pro mobil a počítač, ale rovnou kombinují dva různé operační systémy, které se dělí o hardwarové prostředky a sdílejí uživatelský adresář se soubory. Aplikace budou mít každý vlastní.
Celé řešení stojí na Androidu Lollipop a Debianu Jessie s prostředím Xfce. K tomu bude potřeba telefon, který má obrazový výstup (typicky přes USB standardy SlimPort nebo MHL), a Bluetooth klávesnice s myší. Současná verze Maru OS je dostupná zatím jen pro Nexus 5. Android i Debian prý běží stabilně, na desktopu je možné využívat i mobilní připojení, GPS nebo kameru.
Otevřené povahy Maru OS využívají i jiní tvůrci a už chystají porty pro Moto G2, LG G2 a G3 nebo Nexus 4 a 7. Aktuální Nexusy 5X nebo 6P se podpory nedočkají, protože u nich nelze přes USB protáhnou obraz.
Prozatím jde o ryze nadšeneckou záležitost. Běžný Franta si podobnou věc nenainstaluje jednak proto, že je to poměrně složité, a jednak proto, že Maru OS nebude spolehlivé řešení. Tvůrci ale myslí na staré telefony, kterým již skončila softwarová podpora. Kdo takový má někde v šuplíku, může si z něj udělat počítač na hraní.
Zdroj: Maru OS via Android Police