Core i9-13900K zlomilo absolutní rekord v přetaktování odolávající od dob FX. Dosáhne 9 GHz?

21. 10. 2022

Sdílet

 Autor: Pixabay
Už to skoro vypadalo, že absolutní rekordy ve frekvencích CPU vytvořené před lety Bulldozerem nebudou nikdy překonány. Ale Raptor Lake je po 8 letech rozmetává. Možná bude tím procesorem, který pod dusíkem dosáhne 9 GHz.

Včera Intel začal prodávat novou generaci desktopových procesorů, Core 13. generace „Raptor Lake“. Tyto čipy navazující na Alder Lake zejména zvýšily mnohovláknový výkon použitím více „malých“ jader E-Core, ale také zvedají jednovláknový výkon díky vyšším taktům. Raptor Lake má podle všeho opravdu výrazně zlepšený taktovací potenciál. Vypadá to dokonce, že vůbec nejlepší mezi všemi čipy, protože Core i9-13900K právě dosáhlo absolutního rekordu v přetaktování.

Na překonání rekordů z dob P4 a FX už to moc nevypadalo

Dosažení nejvyšší frekvence CPU v historii není přitom nic jednoduchého, neplatí tu, že novější procesory automaticky dosáhnou vyšších taktů. Vedle výrobního procesu totiž hraje kritickou roli architektura, která musí pro dosažení vysokých frekvencí být navržená. To ale byla hlavně v minulosti používaná jádra CPU s nízkým IPC explicitně navržená na to, aby výkon doháněla taktem. A od této koncepce se víceméně ustoupilo, kvůli čemuž pozdější architektury s vyšším IPC sice mají vyšší výkon celkově, ale nedokázaly dohonit takty, které stará úzká jádra typu „Speed Demon“ byla schopná dosáhnout při rekordních pokusech (při praktickém používání už samozřejmě ne).

Když se podíváte na historii světového rekordu ve frekvenci CPU, uvidíte tedy, že mezi lety 2006 a 2011 se nejvyšších rekordů – až nějakých 8,2 GHz – dosahovalo deriváty architektury Netburst z Pentií 4. Ideální k tomu byly laciné Celerony, které měly vysoké násobiče a nízkou FSB (tehdy ještě nebyly odemčené násobiče). Modernější Core 2 a Nehalemy nebo Athlony 64 a Phenomy jednoduše neměly šanci.

Tuto roli pak v roce 2011 převzaly procesory AMD FX s architekturami Bulldozer a Piledriver, které nebyly úplně stejný případ, ale návrh počítající s vysokými frekvencemi obsahovaly také. FX-8150 dosáhlo v roce 2012 na takt 8,7 GHz a od roku 2014 až doteď držel světový rekord The Stilt s FX-8370, které tehdy dosáhlo 8722,78 MHz. Novější jádra Intel Sandy bridge, Skylake, Rocket Lake nebo všechny Zeny od AMD už neměly nárok, jejich jádra s vyšším IPC vždy dosahovala při pokusech o extrémní (a v podstatě až destruktivní) přetaktování výrazně nižších výsledků.

Světový rekord s Core i9-13900K

Čipy Raptor Lake teď ale překvapivě ukázaly, že jejich architektura dokáže snad díky kvalitám výrobního procesu „Intel 7 Ultra“ také vybičovat frekvence podobně vysoko. Přitom jde asi o nejvyspělejší x86 jádro, jaké existuje. AMD Zen 4 je asi efektivnější, ale Golden Cove a jeho derivát Raptor Cove v procesorech Raptor Lake má vyšší (nejvyšší ze všech x86 procesorů) IPC neboli výkon na 1 MHz.

Hardware na kterém padl světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9 13900K Hardware, na kterém padl světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9-13900K (zdroj: HWBOT)

Zkušený přetaktovávač Elmor spolupracující s Asusem včera zaznamenal s Raptor Lake nový absolutní rekord ve frekvenci. Patrně měl k dispozici větší množství vytipovaných vzorků, ale jedno výjimečné Core i9-13900K se mu podařilo vytočit na 8812,85 MHz, čímž se světový rekord posunul o nějakých 90 MHz. Chlazení bylo samozřejmě kapalným dusíkem (s nádobou ElmorLabs Volcano), použitá byla deska Asus ROG Maximus Z790 Apex. Rekord byl zlomen na oficiální akci pořádané Asusem u příležitosti vydání platformy Intel Z790.

Podle validace měl procesor aktivních osm jader P-Core a malá jádra E-Core byla deaktivována. Současně také byl vypnutý Hyper Threading, takže každé jádro poskytovalo pro větší rezervu jen jedno vlákno. Rekordní frekvence byla dosažená jen na jednom jádru, ostatní zahálela okolo 3000 MHz.

Světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9 13900K CPU Z Validator Světový rekord Elmora ve frekvenci na Core i9-13900K (zdroj: CPU-Z Validator)

Je to teprve první vlaštovka s novou generací architektury, takže je pravděpodobné, že rekordních pokusů se teď objeví celá řada. Ať už s Core i9-13900K, nebo později s limitovanou edicí Core i9-13900KS, možná slibující větší potenciál. Je dost pravděpodobné, že jak budou během měsíců overclockeři zkoušet různé exempláře Core i9-13900K, najdou pár dalších „zlatých vzorků“ a rekord se ještě několikrát posune, podobně jako tomu bylo u série rekordů s procesory FX.

Meta 9 GHz?

Raptor Lake by dokonce mohlo být procesorem, který překoná magickou hranici 9 GHz (memy „přes 9000“ už čekají). Jak už ale bylo řečeno, už to, že by byly jen dorovnány takty možné s FX, je velký úspěch, leckdo možná čekal, že už ani překonané nikdy nebudou. Pokrok ve výrobních procesech a mimořádná schopnost technologie Intel 7 (a teď její optimalizované verze) dosáhnout vysokých frekvencí, zdá se, překonaly problém, že dnes už neexistují procesory s architekturou koncepce „Speed Demon“, jako byl Netburst a FX.

Tato extrémní přetaktování jsou z praktického hlediska jen kuriozita – probíhají při chlazení kapalným dusíkem, kdy je doslova kropíte z termosky touto kapalinou s teplotou téměř dvě stě stupňů pod nulou a odškrabáváte z desky a chladiče led. Zároveň do procesoru perete napětí, která by ho při normální teplotě zničila okamžitě a v těchto kryogenických podmínkách také asi poměrně brzo (i když v tomto případě výpisy uvádějí poměrně nízkou hodnotu). Uživateli potřebujícímu výkon tedy toto nijak nepomůže.

Ale demonstruje to pokroky ve výrobním procesu, architektuře a fyzickém designu čipů, které se v menší míře promítají i v běžnější praxi. Díky nim Core i9-13900K poskytuje jednovláknový boost 5,70–5,80 GHz. Klobouk dolů, byť tyto vysoké frekvence také mají stinnou stránku ve vysokých spotřebách procesorů.

ICTS24

Tip: Obrovský MT výkon s drsnou spotřebou. V jednom vlákně ale i9-13900K drtí Zen 4 i efektivitou

Zdroje: HWBOT (1, 2), Asus, CPU-Z Validator