Té loterie bych se nebál, jádra na procesu Intel prostě vůbec nepřijdou na trh. Jenže kdyby Intel netvrdil, že je vyrábí, nedostal by mnohamiliardové dotace.
Ono je v zajmu Intelu, aby ty jeho procesy byly pouzitelne a vyrabel na nich. Vem si, ze kazdy dolar, ktery zaplati TSMC, mohl 'zaplatit' radeji sam sobe.Takze ekonomicky to ma smysl. Je otazka, jak velke zpozdeni/problemy ty procesy maji. Pokud by to byl stav jako drive jeho "10nm", byla by to mega prusvih. Pokud ne, tak to treba do roka fixne.
AMD je fabless proto, ze AMD nemela penize a potrebovala se fabrik zbavit. Ne proto, ze fabless je 'lepsi'.
Jak muze byt 'fabless' lepsi, pokud by jste mel 2 stejne procesy (ve vsech meriticich), jeden vas a jeden u cizi fabriky. Interni cena bude nebo by aspon mela byt vzdycky mensi, nez kdyz to kupujete venku. Samzorejme za predpokladu, ze ta vase fabrika je schopna se z toho co pak dal prodate se i uzivit.
1. 5. 2024, 09:44 editováno autorem komentáře
Interní cena právě může být větší než to nechat vyrobit jinde.
Každý má dělat to co umí.
Není nic lepšího než mít svobodu volby dodavatele.
Interní dodavatel má odběr jistý = nemusí se snažit = vývoj upadá.
z coho potom zije ta fabrika, ked to vyrobi lacnejsie ako to je objektivne mozne vyrobit u teba. Ten vyrobca vzdy musi mat zisk, keby bol v strate, tak to predsa nerobi. A ten zisk je presne rozdiel, za kolko sa to da vyrobit vs. za kolko sa to da kupit. Ked si my 2 kupime rovnake auto za rovnaku cenu, a tu cenu rozpocitame napr. na 5 rokov, tak ty mi ho tiez neprenajmes rocne za 20% ceny auta, lebo potrebujes zarobit. Takze ak som ja taxikar, tak ma prenajom auta vyde drahsie ako ked si kupim vlastne. Lenze ak nemam $$$ na cele auto, ale mam peniaze na 30% auta rocne... tak si to u teba pranajmem aj ked za 5 rokov to je 150%. Tvoj zisk je potom tych 50%
Zisk se pohybuje v desítkách procent.
Náklady můžou být i násobně větší.
Například připlatky za noční směny jsou v USA mnohem větší než v Číně. Už jen toto vyváží nějakých 20% zisku.
Je tu někdo kdo má "i5–13400F a podobně" za oblíbené?
První Celerony s cache byli oblíbené.
Xeony do 771 předělaná na 775 byli oblíbené.
Ale i5 jsem si nikdy neoblibil.
30. 4. 2024, 19:02 editováno autorem komentáře
Tak třeba i5-10400F nebo i5-12400F, případně i i3 z dané generace byly úžasné procesory, výborný poměr cena/výkon, výborná spotřeba, srovnatelné s adekvátními Ryzeny.
AMD válcuje top procesory, ale ten low budget mu moc nejde.
A evidentně mu nejdou ani laptopy. Horší výkon, horší výdrž při identických power limitech a naprosto identicky poladěném stroji
https://www.youtube.com/watch?v=GnHUmaEjwXU
Ja som tiež skoro dva týždne obľuboval 10400f než som ho vymenil za 10600k a ten tiež do dvoch týždňov vymenil za 10700ku ... Alza mala radosť:)
Vidíš to já 8700k nahradil 10400F (PC s i7 jsem prodal jako celek na začátku 2021 za cenu "nového" hw protože cena grafik), obratem jsem pořídil právě tu i5 protože byly v podstatě srovnatelné. S tímhle CPU výkonem jsem žil 6,5 roku a nebýt MSFS a mé posedlosti s max out nastavením, tak by mi ta 10400F na vše ostatní ještě pár let stačila, protože ostatní hry/sw požadavky nezvýšiliy (v knihovně mám na odehrání hromadu titulů 2018-2020)
Co je low-budget trh?
Například Jižní Korea?
Kde AMD vyhrála a i5 se usadil na 7. místě za i7.
https://wccftech.com/amd-ryzen-cpus-strong-sales-intel-core-korea-diy-ryzen-5-most-popular-gaming-chip/
Ani v ČR statistiky i5 moc nepřejí.
Samozřejmě bohatý trh vypadá úplně jinak.
V Mindfactory i5 je na 25. místě za i7 a i9
https://twitter.com/TechEpiphanyYT/status/1782709436663869540/photo/3
Pravda že po i5 12gen jsem pokukoval. Ale odradila mě cena.
Video jsem si pustil a vyskočilo na mě varování že se jedná o reklamu na produkt. Tak jsem ho hned vypnul.
Trh? Já mluvil o tom že AMD dlouho nemá něco levného a moderního,. V době kdy jsem bral 10400F tak srovnatelný setup s 3600 vycházel asi o dva tisíce dráž (deska+cpu), výkon stejný, Ryzen potřeboval k tomu výkonu 3600MHz paměti, které stály taky podstatně více než 2666MHz. Nemělo smysl kupovat AMD, které navíc nebylo úspornější.
A bohatý trh vypadá jinak? Jak? Jo ty myslíš jednoho prodejce komponent, který není ani obrazem celého místního trhu a hlavně prodává komponenty a jak jistě víš tak:
1: nejméně 4 z 5 počítačů jdou lapzopy
2: z těch možná 20% desktopu je v zemích jako ČR, kde je nadmíru populární DIY, tak ty skládačky jsou 1 ze tří počítačů
3: vzhledem k bodu 1 a 2, i kdyby MindFactory bylo ukázkou celosvětového trhu, postihuje 6-7% trhu s počítači.
Navíc už je to asi 2 roky, co šly statistiky ukazující průměrné stáří počítače 7 let, průměrný věk se prodlužuje se zvyšujícími se výkony a bezpředmětnosti upgrade. Mě v práci vyměnili počítač zrovna po těch 7 letech a ne proto, že by nestačil, ale protože korporát a migrace na W11, které už ten stroj nepodporuje. Dostal jsem místo toho už 5 let starý počítač :D
Kupodivu starý měl i7, nový má i5 a je, kdyby to tedy bylo potřeba, výkonnější. Taky jsem měl i7 a čel do i5 a kdybych hledal výkonem ekvivalentní porcesor, mohl bych koupit i3, ten výkon v počítačích šel kupředu daleko víc než uživatelské požadavky
OK.
Máme jednoho uživatele, který má i5 oblíbené.
A pak možná autor článku.
Ze dvou vzorků se fakt nedají dělat obecné závěry.
Před příchodem Ryzen byli i5 oblíbené.
Protože i7 byli drahé a i3 neměli turbo.
Ale to je už dávno pryč.
Tak zrovna tyhle i5 jsou velice oblíbené. Jak píše Jirka. Sám mám 10400f, bylo o nějakých 1600+ levnější než 3600 ryzen. Výkon podobný, spíš lepší v mé skladbě her. Chtěl sem tehdy podpořit AMD , ale nedávalo to finančně prostě smysl. Kór s perfektním cashbackem od MSI v kombinaci s deskou, který bývá jednou za čas. Další už bude ale ryzen ať to stojí co to stojí. Nehodlám hrát loterie s Intelem dokud se nevzpamatuje.