Král chladičů pro M.2 SSD? Věžový Cryorig Frostbit s heatpipe zvládne i slot pod GPU

29. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce

Už je to stará písnička, že se výkonná SSD v provedení M.2 stala docela hřející komponentou, která kvůli špičkové spotřebě 5–8 W u hodně rychlých modelů může potřebovat vlastní chladič. Speciální pasivy pro ně existují už dost dlouho a měli jsme tu už kuriozity jako vodní blok nebo aktivní vzduchový chladič s miniaturním (20mm!) ventilátorem. Nyní se na trhu objevilo další takové „hardcore“ řešení proti zahřívajícím se M.2 SSD. Tentokrát jde ale o kuriozitu, která by pořád měla být praktická – totiž pasivní chladič, který netroškaří a používá heatpipe podobně jako věžové chladiče CPU.

Toto chladicí příslušenství vyrobila firma Cryorig a uvedeno bylo pod označením Cryorig Frostbit. Tento chladič je zamýšlen speciálně k chlazení na takových deskách, na nichž je slot M.2 mezi pozicemi PCI Express. SSD v takových případech skončí schované pod grafickou kartou, což omezuje užitečnost klasického pasivu, který potřebuje být exponován do volného průvanu. Cryorig Frostbit stejně jako věžové chladič CPU používá heatpipe, aby z modulu teplo vyvedl o kus dál do pasivu, který „trčí ven“ a tudíž se k němu vzduch dostane snáz.

Dva pasivy, dvě heatpipe

Konstrukce je ovšem složitější. Chladič má dva hliníkové pasivy. První, firmou označený jako primární, sedí přímo na SSD, tedy na slotu M.2 jako ostatní chladiče. Tento pasiv je zároveň základnou, na které je upevněná heatpipe ve tvaru písmena C, na jejíchž koncích je upevněn sekundární pasiv válcového tvaru. Ten díky ní vykukuje do prostoru a může zachytávat vzduch proudící mimo prostor grafické karty. Při kolmé poloze má chladič výšku 57 mm, takže míra jeho „vystrčení do průvanu“ není zanedbatelná. Žebrování je ze skládaných hliníkových listů a počítá s vertikálním prouděním vzduchu zdola nahoru, takže by mělo být schopné využít proud vzduchu nasávaného chladičem grafické karty (pokud má axiální ventilátory).

Konstrukce by měla dovolovat vyvést věžové pasiv mimo clonící chladič grafické karty, pokud je slot M.2 pod pozicí PCI Express Konstrukce by měla dovolovat vyvést věžové pasiv mimo clonící chladič grafické karty, pokud je slot M.2 pod pozicí PCI Express

Jak můžete vidět na fotografiích, heatpipe není upevněna fixně, což je první zvláštnost tohoto chladiče. Uložení funguje jako pant a tím pádem lze s trubkou a sekundárním pasivem hýbat a uzpůsobit ho situaci ve skříni. Druhý zajímavý detail není vidět na první pohled. Chladič Frostbit má totiž ve skutečnosti heatpipe dvě. V samotné základně je ukrytá ještě druhá heatpipe, která má pomocí v distribuci tepla ze SSD do chladiče. Tato je plochá a tenoučká (má tloušťku 1mm) a její konec můžete vidět ze strany.

bitcoin_skoleni

Jak si také lze všimnout, chladič má zároveň hliníkový plech, který se nacvakne okolo modulu na vrchní část chladiče a přes teplovodivé vložky pomáhá odvádět teplo ze spodní strany SSD. Bude tedy schopen o něco ochladit i čipy na spodní straně modulu, pokud tam nějaké jsou. Toto bývá obvykle slabina chladičů pro moduly M.2 a je dobré, že na ni v Cryorigu pomysleli. Pokud totiž Frostbit neobsahuje nějaké skryté chyby, které by jeho fungování kazily, mohlo by jít o snad nejlepší možnost, jak NVMe moduly chladit. Potěšitelné také je, že vypadá celkem seriózně funkcionalisticky, bez nějakých divokých tvarů na efekt v „gaming“ stylu nebo světýlek.

Cryorig chladič představil před Computexem, který se na Tchajwanu rozhoří příští týden. Uvídí se, že tam bude vystaven, z čehož asi vyplývá, že reálně prodávat se začne až někdy poté. Kdy přesně, to bohužel firma nesdělila a také neuvádí, kolik tato legrace bude stát. Konstrukce je podstatně komplexnější než u běžného chladiče pro M.2 SSD, takže Frostbit bude určitě cenou poněkud vyčnívat z průměru.