D-Link DHP-1565: router nejen pro elektrickou síť (recenze)

2. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Redakce

Instalace

(překvapivě) Potřebujete CD mechaniku

Na routeru najdete po rozbalení nálepku Stop - vložte nejprve CD, což mě nepotěšilo. Žádnou optickou mechaniku již delší dobu nemám a nehodlám na tom nic měnit. Pro testováná jsem si musel půjčit externí kousek tohoto archaického zařízení, což by výrobci již vyžadovat neměli. Ale u routeru se to dá ještě pochopit - před jeho zapojením nemusíte mít přístup k internetu. Bez CD se dá router nastavit také, jen přijdete o pěkného průvodce.

 

Na přední straně nenajdete prakticky nic. Ta horní je potom z poloviny pěkný broušený plast se vzorem a z druhé poloviny škaredý lesklý plast, pod kterým budou prosvítat informační LED diody a otisky prstů.

Vzadu jsou čtyři gigabitové porty, konektor WAN a jedno USB. Mechanické přepínače představuje kolébkový vypínač, reset a přepínač RT/AP. Poslední jmenovaný přepíná mód zařízení - mezi routerem a přístupovým bodem Wi-Fi. Typ napájecího konektoru prozrazuje, že zdroj bude integrovaný uvnitř, čímž ušetříte jeden překážející adaptér ve svém klubku změtí kabelů pod stolem.

Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565

K USB portu můžete připojit externí disk, nebo lépe tiskárnu, čímž se rázem zpřístupní celé síti. Po fyzické stránce je tedy nabídka konektorů a celkové provedení (až na horní lesklou část) výborné.

Instalace

Na CD je zmiňovaný pěkný průvodce, jež vás provede celou instalací. Je však nutné mít počítač nastavený tak, aby bral IP adresu z DHCP serveru. Nejprve tedy zapojíme k routeru počítač, přičemž v mém případě se tvářil, že nikam připojen není - ikonka u hodin stále hlásila odpojeno. Přesto jsem pokračoval v instalaci a router si to přebral.

Trochu jse se obával, že se kvůli mému poskytovateli (UPC) budu muset do routeru dostat opět jinak a před připojením nejprve naklonovat MAC, ale když jsem v průvodci zatrhnul, že mám kabelový modem, sám mi volbu změnu MAC nabídnul.

Podle posledních informací již u UPC není konkrétní MAC adresa vyžadována.

Dále si vyberete vlastní SSID název Wi-Fi sítě a typ zabezpečení. Přednastaveno je WPA2. V této fázi je vše velice jednoduché, nic se vás neptá na číslo kanálu či jiné podrobnosti a po zvolení hesla je hotovo. D-Link vám nabídne vytištění přístupových údajů nebo jejich uložení do textového souboru na plochu (Important security settings do not delete.txt). To možná nezní moc bezpečně, ale neznalí uživatelé to pro začátek, než si heslo zapamatují, uvítají.

Poslední okénko nastavení je již jen návod pro připojení a zabezpečení sítě Powerline, pokud tedy máte nějaký další adaptér na elektrickou síť. Tlačítko pod resetem totiž není restart zařízení, ale tzv. Common Connect a slouží pro spárování s dalším adaptérem přes elektrickou síť. Minirecenzi adaptérů D-Link Powerline zde najdete již za pár dní.

Parametry
Cena 3 098 Kč včetně DPH
Názor 90 %
Zapůjčil D-Link
D-Link DHP-1565
Bezdrátový router s integrovaným Powerline AV 500 Mbps
ethernet 1× WAN, 4× LAN 1 GB/s
Wi-Fi 802.11b/g/n, 2× interní 2dBi antény
další konektory USB 2.0
funkce QoS, webový filtr, přepínač router/AP, Powerline (500 Mb/s), IPv6, Printserver, Web File Access
zabezpečení WEP, WPA, WPA2, SPI, NAT, Firewall

Administrace, závěr

Nastavujeme co se dá

Router po dokončení průvodce okamžitě funguje a můžete se pustit do podrobnějšího nastavování. Ostatní síťová zařízení se dají připojit třemi způsoby (plus USB), a tím nejlepším je stále starý UTP kabel. DHP-1565 má čtyři gigabitové porty, které můžete rozšířit switchem a další síťovou infrastrukturou. Kde můžete natáhnout kabel, tam jej natáhněte. Pro všechno ostatní je tu Wi-Fi a elektrika.

Základní nastavení je společné pro všechny routery, tedy jen stručně: WAN IP adresa směrem ze sítě, která bývá často ponechána na DHCP serveru poskytovatele internetu, dále vlastní IP adresa, která je již přednastavena, maska sítě apod. Pokud budete svým zařízením přidělovat IP adresy z vlastního DHCP, což doporučuji, nemusíte vlastně nastavovat nic.

Podle vlastních preferencí lze změnit rozsah poskytovaných adres a některé konkrétní podle MAC i napevno rezervovat. Samotný MAC filtr může také sloužit k povolení, či zakázání přístupu konkrétním počítačům, ale jde o velice slabé zabezpečení. To je obecná vlastnost, ne problém D-Linku.

Záložka Pokročilé nastavení (Advanced) zahrnuje virtuální server a přesměrování portů. Dále v nastavení je položka Scheduler pro vytvoření časových období, která poté můžete jinde využít. Když tedy vytvoříte období "Každý večer v osm až devět", můžete jej poté zadat třeba právě u přesměrování nějakého portu a toto pravidlo bude aktivní jen po tuto dobu.

QoS, česky kvalita služby, zde automaticky upravuje šířku pásma pro jednotlivé aplikace. Například aby se nesekala online hra zatímco probíhá přenos dat přes (pásmově agresivní) protokol FTP. Najdete zde poměrně rozsáhlá nastavení pravidel, nebo můžete vše ponechat na automatice. QoS v podání D-Linku je na slušné úrovni.

Slabší filtr URL

Pěknou funkcí je webový filtr, který znemožní přístup na konkrétní webové stránky; nebo naopak povolí jen některé. Nic, co by pokročilý uživatel nedokázal obejít, ale dnes tato funkce nesmí chybět. Doteď jsem D-Link chválil, ale u filtru webových adres musím napsat, že minule testovaný Netgear jej má zpracovaný mnohem lépe. Umí totiž nastavit denní dobu blokace a využívá aktualizovaný seznam nebezpečných stránek, zatímco zde je musíte přidat ručně.

Wi-Fi

Bezdrátové síti na frekvenci 2,4 GHz nechybí nic podstatného.Signál jsem měl přes dvě zdi na stejné úrovni, jako u většiny routerů, tedy na jedné čárce.

Šifrování WPA i WPA2 včetně Radius serveru je tak akorát to, co domácí uživatel potřebuje. Také D-Link umožňuje vytvořit druhou Wi-Fi síť pro hosty oddělenou od té vaší a můžete ji zabezpečit úplně stejně, jen s jiným heslem a bez přístupu k vašim datům. Návštěvy se vám tak nemusí hrabat ve vašich paketech.

Zabezpečené WPS není podle posledních zjištění příliš bezpečné, tak jen zmíním, že D-Link umí i tuto možnost přidávání nových klientů do bezdrátové sítě.

Dále můžete zakázat ping z vnější sítě na router, nebo si nechat posílat notifikace na email (opět třeba v plánovaný čas podle Scheduleru). V nastavení je také nezvyklá položka nazvaná captcha, která zabezpečí přihlašování k routeru doplňkovým obrázkem. To aby se vám někdo vzdáleně třeba nepokoušel přes robota prolomit heslo k routeru.

Vzdálený přístup je realizovaný přes DDNS a poslední funkcí z administrace je vestavěný ping na libovolnou síťovou adresu. Kvůli pingnutí sice nebudete zapínat administraci routeru, ale tato funkce se může hodit při vzdáleném přístupu. Router má průměrnou spotřebu 6,5 W.

Největší přidanou hodnotou tohoto routeru je vestavěný adaptér Powerline AV500. Ten umí posílat datové pakety kromě ethernetu a Wi-Fi také přes elektrickou síť a tím, že je vestavěný v routeru, nepotřebujete žádný další kabel. Stačí jen to, že je router připojený do zásuvky.

Posílá data po drátech, vzduchem a vstříc elektrárně

V administraci poté vyhledejte PLC Settings a povolte. Tento signál ale potřebujete také někde odebírat a k tomu slouží například adaptéry DHP-310AV.

Router umí podle specifikace posílat data "do elektriky" rychlostí až 500 Mb/s, ale adaptéry, které máme k dispozici, jsou pomalejší. Jelikož nejsou závislé na tomto routeru, počkejte si na jejich samostatnou minirecenzi, která se tu objeví během pár dní.

D-Link jsem testoval s aktuálním firmwarem verze 1.0 v anglickém rozhraní. Ze zkušenosti s produkty D-Link můžu říct, že čeština se pravděpodobně časem objeví i u této novinky, jakkoliv není u jednoduchých produktů typu router zase tolik potřeba.

Plusy / mínusy
administrace vyšší cena
průvodce instalací webový filtr bez plánovače
integrovaný zdroj lesklý plast na horní straně
QoS více se zahřívá
Powerline

Verdikt

Router od D-Linku mě příjemně překvapil. Patří pravda mezi ty dražší, zato spolehlivě fungoval po celou dobu testování bez restartu. Je otázkou zda využijete funkci "internetu přes elektrické zásuvky", k čemuž budete potřebovat dokoupit ještě další adaptéry. Pokud ne, bylo by lépe podívat se po levnějším modelu. Ale pokud ano, D-Link DHC1565 je pro vás špičkový router.

ICTS24

 

Galerie:

Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565 Router D-Link DHP-1565

Autor článku

Šéfredaktor Cnews.cz, dříve editor Computeru. Nadšenec do notebooků a příznivce kompaktních smartphonů. Najdete mě na Twitteru nebo LinkedInu.