D-Link DIR-685: Router, NAS i fotorámeček

21. 7. 2009

Sdílet

 Autor: Redakce

Vybalení, parametry

D-Link se zřejmě rozhodl skoncovat se škaredými krabičkami, které představují drátové i bezdrátové směrovače (routery). Ty se pak většinou krčí někde pod stolem či za skříní. D-Link DIR-685 je zcela jiný. Ten si naopak budete chtít vystavit a pochlubit se jím svým známým a přátelům. Jeho design je skutečně skvostný a nechat takovou krabičku zahálet někde v koutě by byl zkrátka hřích. A to jsem ještě nezmínil, že kromě bezdrátového směrovače obsahuje toto zařízení i slot pro 2,5“ pevný disk, díky němuž z něj můžete rázem vykouzlit NAS server s kapacitou až 500 GB (podle aktuálně největšího 2,5“ SATA disku).  

Rozměry přístroje z velké části určuje interní pozice pro 2,5" pevný disk. K ovládání pak slouží kříž tvořený dotykovými tlačítky, jejichž odezva je ale trochu pomalá. Pod křížem najdete tlačítko WPS, jež můžete využít pro snadné připojení Wi-Fi zařízení D-Link. Na druhé straně displeje se krčí nenápadné tlačítko pro zapnutí.

Z křiklavé krabice pak kromě samotného routeru vybalíte i datový kabel, manuál, napájecí adaptér a jednoduchý podstavec, do nějž se router snadno zacvakne.

Možnosti připojení

Když jsem již nakousl funkci NAS serveru, tak vězte, že D-Link zvládá funkce UPnP-AV (streamování hudby a videa), iTunes a FTP server i stahování torrentů. Do dvou USB portů můžete připojit libovolný USB disk či tiskárnu/multifunkčku a nasdílet je do sítě. Vzhledem k tomu, že DIR-685 by měl ale v prvé řadě plnit funkci bezdrátového směrovače, najdete na jeho těle čtyři gigabitové porty pro připojení počítačů, které doplňuje jeden WAN port. Co se týče bezdrátového připojení, tak mezi podporované standardy patří kromě klasického IEEE802.11b/g i IEEE802.11n (draft 2.0). Příjemné přitom je, že antény jsou integrované přímo v přístroji a nikde tak nic netrčí. Vedle USB portu ještě narazíte na malé tlačítko reset.


Do USB portů můžete připojit externí disky nebo třeba multifunkční tiskárnu.

Do směrovače DIR-685 můžete osadit i jeden 2,5" pevný disk se SATA rozhraním. U nového routeru bude šachta prázdná, v našem případě ji okupoval 320GB disk Seagate. Malým tlačítkem vyklopíte dvířka a velkým tlačítkem na druhé straně routeru vysunete disk ven.


Uvnitř najdete šachtu pro klasický notebookový 2,5“ pevný disk se SATA rozhraním

Co umí velký LCD displej

Velmi vyzdvihovanou funkcí je i osazený 3,2“ barevný displej, na němž můžete sledovat nejrůznější systémové údaje nebo rovnou prohlížet fotky z osazeného disku. Drobnou nevýhodou je chybějící podpora diakritiky, což může při procházení složek vadit. Stejně tak mi trochu vadila pomalejší odezva na mačkání tlačítek. I tak se ale jedná o velmi zajímavou funkci, která přístroj hodně oživuje.


V nastavení si můžete určit po jaké době se má displej vypnout, lze také nastavit jeho jas. Velmi důležité je také uspání pevného disku, zejména kvůli hlučnému větráčku, který se roztočí již po krátké chvíli přístupu na disk.

 

Na displeji můžete sledovat i nejrůznější statistické údaje. Od doby provozu přes nastavení LAN a Wi-Fi až například po zaplnění a teplotu osazeného disku.

Možnosti nastavení

Veškeré nastavené probíhá přes webové rozhraní na adrese 192.168.0.1. Tu samozřejmě můžete v nastavení jednoduše změnit tak, aby zapadala do vaší topologie sítě. V první záložce Setup můžete změnit základní nastavení přístupu na internet, bezdrátové sítě (vygenerovat si svůj PIN pro WPS), spustit DHCP server či právě změnit IP adresu routeru. Lze zde také změnit chování displeje (zapnutí šetřiče a určit po jaké době se má vypnout).

Záložka Advanced je již věnována podrobnějším nastavením, jako přesměrování portů, filtrování MAC adres, webových stránek nebo nastavení firewallu. Můžete zde také nastavit výkon bezdrátové sítě, zapnout podporu UPnP či nastavit port pro funkci Wake on LAN.

      

Pokud do směrovače vložíte i pevný disk, pak určitě navštivte třetí záložku Storage. Zde zjistíte nejen údaje o osazeném disku, ale hlavně nastavíte všechny potřebné funkce k jeho přístupu. Můžete dokonce vytvářet skupiny k jeho přístupu, nastavit FTP, UPnP AV server nebo iTunes Server. Určíte zde také složku pro sdílení torrentů.

 

Zbývající záložky Tools, Status a Support jsou již určeny spíše k informačním záležitostem. Zajímavá je například možnost nastavení doby, kdy router umožňuje přístup na internet, či jednoduchý on-line upgrade firmwaru. Každou změnu nastavení navíc provází velmi rychlý restart routeru, který nezabere víc než pár sekund (téměř doslova). Velmi propracovaný je i systém nápovědy, i když jen v anglickém jazyce.

   

 

    

Přenosová rychlost, závěr

Rychlost čtení a zápisu z osazeného pevného disku dosahovala 16,0/8,2 MB/s, což sice není žádný rekord, ale na streamování videa to stačí. U specializovaných NAS serverů ale můžete očekávat rychlosti podstatně vyšší. Při přenášení dat na FTP server se pak rychlost ještě mírně snížila na 12,3, respektive 7,6 MB/s.

D-Link DIR-685 je skutečně originálním a v několika ohledech i unikátním zařízením. Zkombinovat do sebe funkce drátového i bezdrátového routeru, NAS serveru, tiskového serveru a fotorámečku chtělo notnou dávku fantazie i odvahy. A nutno uznat, že se v mnoha ohledech záměry výrobce naplnily a výsledek splnil i má očekávání.

Na celém zařízení mi zásadnějším způsobem vadily jen dvě věci – pomalejší odezva na mačkání tlačítek a hlavně velmi hlučný malý větráček, který se roztočil v okamžiku přístupu na interní pevný disk. Abyste malého křiklouna utišili, museli byste celé zařízení rozebrat a následně jej vyměnit nebo jen ucvaknout. Otázkou by pak bylo, jestli by se bez větráčku směrovač nepřehříval, protože i při minimálním používání měl disk v malém prostoru kolem 50 °C. Nebýt malého hlučného větráčku, byl by D-Link DIR-685 ideálním doplňkem každého kancelářského stolu. Takto jej ale výrobce sám zbytečně odsoudil na pobyt někde v izolovaném prostředí mezi ostatními blikajícími krabičkami.

Dalším problémovým místem tohoto velmi zajímavého produktu je pak jeho cena. Je sice pravda, že za exkluzivitu a povedený design se platí, ale 6800 Kč, za které se dá tento malý šperk pořídit, mi přijde až trochu moc. Navíc musíte uvážit, že za tuto cenu jej dostanete bez pevného disku, do nějž budete následně investovat dalších přibližně 1500 Kč. A to už je v součtu cena, za níž pořídíte dnes i počítač, natož pak router s NASem. Nebýt posledních dvou jmenovaných nedostatků, dal by se D-Link DIR-685 označit za vynikající produkt. Takto ale bude zaměřen jen na úzkou skupinku nadšenců.

bitcoin školení listopad 24

Plusy a mínusy

+ velmi pěkný design
+ grafický jemný displej
+ router + NAS v jednom
+ možnosti nastavení
+ rychlý restart při nastavování


- velmi hlučný malý větráček
- pomalejší odezva OSD
- nepodporuje diakritiku v názvech
- vysoká cena

Víceúčelový směrovač DIR-685 zapůjčil D-Link