D-Link DIR-865L: duální a ultrarychlý router (recenze)

15. 1. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Současné sítě Wi-Fi jsou násobně rychlejší než v dřevních dobách, kdy se standard Wi-fi teprve začínal tvořit. Tehdy byl standardem 802.11b, který umožňoval maximální rychlost jen 11 Mb/s. Současná teoretická maximální rychlost na frekvenci 2,4 GHz dosahuje na 300, resp. 450 Mb/s dle výrobce.

Jenže o této rychlosti si můžeme nechat jen zdát, v praxi dosahuje zhruba poloviny – to znamená nějakých 10–12 MB/s, což je na úrovni stomegabajtového ethernetu. Jednak se počítač zpravidla nenachází hned vedle vysílače a jednak je tato frekvence natolik plná, že často dochází k rušení; zejména v bytech, kde každá rodina má svou Wi-Fi. Navíc levnější routery připojují počítače a NASy přes ethernet jen 100Mb/s rychlostí, což je úzké hrdlo.

Parametry
Cena 4 790 Kč
Zapůjčil D-Link
D-Link DIR-865L
standard 802.11a/b/g/n
rychlost 1300 Mb/s na 802.11ac a 450 Mb/s na 802.11n
antény 2× anténa, MIMO, Dual-Band
porty 1x USB, 1x WAN, 4x GLAN
zabezpečení WPA2-PSK (AES, TKIP), WPA-PSK (AES, TKIP),128/64-bit WEP
spotřeba 11,4 W
rozměry 21,3 × 18,3 × 3,3 cm

 

Přichází pětka

Proto se postupně začíná objevovat standard na frekvenci 5 GHz, který nabízí jednak vyšší přenosové rychlosti a jednak by měl být odolnější vůči rušení díky nižší obsazenosti tohoto pásma. Duálních Wi-Fi routerů, které nabízí kromě 2,4 také 5 GHz, je už na trhu dostatek, takže pokud máte moderní hardware (notebook, tablet či mobil s podporu 5 GHz), máte z čeho vybírat.


D-Link má v nabídce hne čtyři modely, začínají na 2 200 Kč a končí na 4 800 Kč – tolik stojí nejdražší a nejlépe vybavený model DIR-865L. Podporuje standard 802.11n pro 2,4 GHz s teoretickým maximem 450 Mb/s a nový 802.11ac pro 5 GHz s maximem až 1,3 Gb/s. Není proto divu, že D-Link tento model nazývá gigabitovým – gigabit totiž platí jak pro ethernet, tak pro Wi-Fi. Ostatně všechny routery tohoto výrobce mají gigabitový ethernet, jinak by rychlá Wi-Fi ztrácela smysl; byla by brzděna pomalou sítí.

Lépe je mu ve stoje

DIR 865L má oproti dvakrát levnějšímu modelu 862L klasický tvar – tedy plochý kvádřík se stojánkem, protože ve svislé poloze může mít router silnější signál. To ale neznamená, že nemůže ležet, když okolnosti svislou polohu nedovolí. Jen se musíte smířit s tím, že stojánek je pevný; šroubky, které ho drží, jsou zakryté nálepkami o poruše záruky, když budou odstraněny. Kvůli stojánku není možná ani montáž na zeď.


Na zadní straně routeru je umístěno pět konektorů ethernetu, jeden pro připojení internetu (WAN), ostatní gigabitové LAN. Pro externí disk nebo tiskárnu je tu USB, ovšem jen standardu 2.0; model 857 umí i USB 3.0 a navíc nabízí slot na kartu SD. Podle výrobce má tento model čtyři nezávislé antény, které vytváří čtyři Wi-Fi sítě; reálně ale vidíte jen dvě, jednu 2,4GHz a jednu 5GHz. Každé je možno nastavit různé standardy, kanály i zabezpečení. V běžném režimu se mi osvědčilo vše nechat v režimu automatiky.

Vyšší rychlost, nižší prostupnost

Jak jsem psal již v úvodu, praktické rychlosti připojení nejsou zdaleka tak vysoké, jako teoretické. Abychom mohli síť vyzkoušet, zapůjčil nám výrobce také USB Wi-Fi adaptér DWA-182, který 5GHz standard podporuje, a to až do rychlosti jednoho gigabitu. Je poněkud velký, takže nepatří k těm, které zasunete do USB a můžete na ně zapomenout. Zkrátka na něj musíte myslet a hlídat si, zda jej sbalíte sebou do tašky. Může také překážet, když máte notebook v klíně.


 Poznámka: Pokud připojíte adaptér do USB 2.0, musíte počítat s maximální přenosovou rychlostí omezenou rychlostí tohoto standardu – 480 Mb/s.

S notebookem v blízkosti routeru ukazovala Windows na 5 GHz rychlost připojení 700 Mb/s a kopírování souborů na NAS připojený ethernetem k routeru (také D-Link) probíhalo rychlostí 14,3 MB/s. Na 2,4GHz síti pak činila rychlost 8,8 MB/s a rychlost připojení byla 144 Mb/s. Když jsem poodešel o dvě místnosti dál, takže mezi notebookem a routerem byly dvě tenké a jedna silná zeď, na 5 GHz se už notebook připojit nedokázal. U frekvence 2,4 GHz byl však signál stále „slušný“ (dle názvosloví Windows), rychlost připojení 78 Mb/s a rychlost kopírování 5,8 MB/s.


Poznámka: Na 5 GHz se mi jednou podařilo kopírovat data i rychlostí 19 MB/s, ale v době psaní tohoto článku jsem se už k tomuto maximu nepřiblížil ani po restartu routeru a změnách konfigurace.

Za jednou příčkou a jednou nosnou zdí, cca 6 m daleko od routeru, se pak chytala i síť na 5 GHz – připojení rychlostí 58 Mb/s a kopírování 8,1 MB/s. Druhá síť 2,4 GHz pak dávala rychlost připojení 117 MB/s, ale kopírování probíhalo jen rychlostí 7,5 MB/s. Jasně je tedy patrno, že ačkoliv je 2,4 GHz síť prokazatelně pomalejší, má lepší dosah a prostupnost zdmi. Novější standard si s překážkami poradil podstatě hůře. V domě, kde test probíhal, bylo možno „chytit“ 2,4 GHz v podstatě kdekoliv, 5 GHz jen v blízkosti routeru.

Poněkud dražší AC

Toto se mi potvrdilo jak s notebookem Lenovo T420s, který 5GHz standard již podporuje, tak s iPadem třetí generace, který jej umí rovněž. Zkrátka výhod 5GHz sítě si užijete jen v blízkosti zdroje signálu, zdi a případně podlaha už jsou velkým problémem. Na zmíněném notebooku, jsem dosahoval v blízkosti routeru rychlosti kopírování 10,2 MB/s (připojení 300 Mb/s) na frekvenci 5 GHz, na nižší 2,4 GHz pak 8,6 MB/s. Rozdíl tedy stále existuje, už však není tak výrazný jako v případě adaptéru, který podporuje novější standardy a rychlosti.

 

Stručně řečeno, abyste mohli využít vyšší frekvence, musíte být v dostatečné blízkosti vysílače a hlavně potřebujete moderní přijímač – tedy ne příliš starý notebook, nebo speciální adaptér Wi-Fi. Ten od D-Linku mimochodem stojí 1 600 Kč, což není právě levné. Celkově tedy není pětigigahertzová síť od D-Linku levným špásem. Pokud nepožadujete maximální rychlost, určitě se můžete se spokojit s modelem 826L, který umí v podstatě to samé, jen 5GHz síť nepodporuje standard 802.11ac. Ten mimochodem testujeme také a dostupnost 5GHz sítě je také horší.

bitcoin školení listopad 24

Umí vše, ale něco stojí

Nastavení a možnosti testovaného routeru jsou v podstatě stejná jako u jiných modelů, router má standardní uživatelské prostředí. Při přechodu ze starších produktů tedy nebude mít žádný problém. Kromě standardních routovacích funkcí (DHCP, NAT…) podporuje také přístup zvenčí k datům uloženým na připojeném flash disku nebo externím disku, zvládá pracovat s virtuálními servery nebo standardní práci s přesměrováním portů, což je užitečné zejména ve firemním segmentu. Nechybí firewall či podpora iTunes serveru.

Plusy / mínusy
Přehledné administrační rozhraní Neumí pracovat jen v režimu AP nebo Bridge
Gigabitový ethernet Nižší dosah 5GHz sítě
Duální provoz Cena

D-Link DIR 865L je povedeným routerem, který zvládá vše, co byste mohli doma nebo v menší firmě potřebovat. V testovacím provozu si poradil s několika desítkami připojených uživatelů. Nicméně bylo nutno ho jednou v průběhu měsíčního provozu restartovat, když zcela vytuhnul a nereagoval ani přes webové rozhraní. Bohužel patří k těm nejdražším na trhu, takže pokud nevyžadujete 802.11ac (čemuž se vzhledem k nedostatku vhodné hardwaru v podobě notebooků a tabletů ani nelze divit), určitě vám postačí dvakrát levnější model 826L.