Tavolga, dílo společnosti pojmenované T-Platforms, je založená na SoC Baikal-T1, který v Rusku vyrábí firma Baikal Electronics, je ale založen na licencovaných jádrech s 32bitovou architekturou MIPS (Warrior P5600 od Imagination Technologies). Jádra má dvě na taktu 1,0 GHz, výkonnostní orgie (i vzhledem k 5W TDP) se tedy určitě konat nebudou. Vzdor pojmu terminál v názvu by ale tento stroj měl být už spíš kompletním počítačem typu All-in-one, běží na něm totiž operační systém Linux (distribuce Debian 8).
Počítač je zabudován do 21,5" monitor s rozlišením 1920 × 1080 bodů (typu IPS, což je chvályhodné). K dispozici má 2–8 GB paměti DDR3, která je pravděpodobně napájená napevno na PCB. Úložiště pak lze mít buď ve formě prosté 8GB NAND, 8GB SSD, nebo lže použít 2,5" disk typu SATA. Jelikož Baikal-T1 je spíše SoC pro síťovou infrastrukturu, postrádá multimediální výbavu i podporu pro grafický výstup. To si vyžádalo připojení čipu SiliconMotion SM750, což je 2D grafický adaptér pro tenké klienty s 16MB pamětí DDR4, suplující GPU. Audio pak zajišťuje kodek TI PCM2912A připojený přes USB 2.0, z nějž má přístroj vyvedené stereo reproduktory s výkonem po 2,5 W a výstup pro sluchátka.
Konektivitu počítače tvoří čtyři porty USB 2.0, PS/2 pro klávesnici (nebo myš, výrobce ale k počítači dodává obojí s rozhraním USB). Zato u síťových rozhraní je to zajímavé. Díky původu použitého procesu má stroj dva gigabitové Ethernety s konektorem RJ-45 a třetí typu SFP, který by ale také měl být gigabitový, byť čip samotný má být připraven na 10 Gb/s. Dále by měla být k dispozici čtečka karet SD/MMC (včetně SDXC).
Cílem budou asi hlavně státní instituce či firmy
Výrobce by již měl Tavolga Terminal TB-T22BT nabízet na prodej (minimálně ve formě předobjednávek, termín dodávky je stanoven na druhé čtvrtletí roku). Cena ovšem nikde není uvedena, takže se zřejmě počítá jen s prodejem ve větších objemech firmám a institucím, kde bude hrát do karet lokální výroba a teoreticky lepší bezpečnost (za předpokladu, že výrobce bude svědomitě aktualizovat OS a ovladače, s čímž u alternativního hardwaru/SoC bývají problémy). Na volném spotřebitelském trhu nebude patrně stroj ani zdaleka konkurenceschopný vůči lowendovým PC nebo i zařízením na bázi Androidu, takže nějaké rozšíření asi čekat nelze.
Baikal-T1, v Rusku navržený procesor s architekturou MIPS
T-Platforms také kromě stroje Tavolga Terminal nabízí jednodeskový modul SF-BT1 (kompatibilní se SMARC) se stejným hardwarem, který lze použít k stavbě podobných počítačů. Lze na něm mít 2 až 8 GB paměti a konektorem MXM jsou vyvedena rozhraní PCI Express 3.0 ×4, SATA (dva 6Gb/s porty), GPIO a Ethernet (10 Gb/s a dvakrát 1 Gb/s). Jako software je podporován Linux 3.19.
MXM Modul SF-BT1 s čipem Baikal-T1
Zdroje: Imagination Technologies, CNX Software, T-Platforms (1, 2, 3)