Další info k Zenu 5: bloky CCX prý budou mít rovnou 16 jader. Má mít vyšší takty než Zen 3 a 4

25. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain
Objevily se další předběžné detaily o procesorové architektuře Zen 5. Ten by měl být dosud nejzajímavějším jádrem v celé této linii CPU.

Minulý týden jsme psali o uniklých informacích k procesorové architektuře Zen 5 od AMD, které publikoval na webu youtuberský kanál RedGamingTech. Podobné informace bývají asi značně drbového charakteru (anglický svět pro to používá klíčové slovo „rumor“), takže je asi zatím třeba brát je opatrně. Ovšem detaily z tohoto zdroje jsou poměrně zajímavé a nyní k nim přidal další konkrétní údaje.

Už v minulé várce informací bylo, že highendové desktopové Zeny 5 pro socket AM5 (tedy asi něco jako Ryzen 9 8950X, pokud by se AMD přidrželo současného značení) má mít 32 jader. RedGmingTech uvádí, že AMD chce skutečně zdvojnásobit počty jader, což by se asi mohlo týkat nabídky obecněji, ne jen tohoto modelu. Nárůst jader má být i v serverech a u Threadripperů, i když tam to prý nemusí být nutně přesně o 100 %. Nejvýkonnější procesory mimo mainstreamový desktop by tak mohly mít dokonce až 192–256 jader, i když raději konzervativně čekejme, že se to zastaví někde níž.

16jádrový CCX

Co je ale důležitý nový detail, který doteď nezazněl a bude ho v budoucnu možné konfrontovat s realitou, je konfigurace jader v čipech. Zen 5 bude údajně používat bloky CCX s 16 jádry, z nichž se pak budou skládat jednotlivé navržené procesory. Základní blok CCX byl u Zenu 1 a 2 čtyřjádrový, u Zenu 3 a asi i 4 je osmijádrový. Zde by tedy nastalo další navýšení počtu jader v CCX. Asi tedy i CPU Compute čiplet bude 16jádrový, tudíž ony výkonné procesory pro socket AM5 s 32 jádry budou stejně jako dnes mít jeden IO čiplet a dva CPU Compute čiplety.

Navýšení počtu jader v CCX na osm u Zenu 3 bylo umožněno tím, že se od tzv. crossbaru, což je plné propojení jader (každý s každým), v rámci CCX přešlo na prstencovou sběrnici (pro pořádek: toto nesouvisí s Infinity Fabric propojující jednotlivé CCX). Zda navýšení na šestnáct jader opět bude obnášet nějakou změnu interní propojovací topologie v CCX, ještě nevíme.

Je třeba dodat, že 16jádrový CCX neznamená, že všechny procesory budou mít takto vysoké počty jader. AMD už u předešlých architektur bylo schopné vyvíjet čipy, které měly blok CCX zmenšený, například 14nm čipy s jen dvěma jádry Zen 1 používané v procesorech Athlon, kde byl CCX v podstatě uříznutý na polovinu. Kromě toho pak samozřejmě budou prodávané procesory, kde část fyzicky přítomných jader bude vypnutá.

Vysoké IPC, ale bez ztráty taktů?

Už minule RGT uváděl, že různé zdroje slibují údajně nárůst IPC (tedy výkonu na 1 MHz) až okolo 30 % proti Zenu 4 (jeden zdroj prý říká +32 %, jiný +29 %). To by byl velmi vysoký skok, který asi hned budí úvahy, zda to třeba nebude mít odvrácenou stránku v podobě snížených frekvencí jádra. AMD totiž prý zvětší L1 cache a místo privátních L2 cache použije jednu jedinou L2 sdílenou celým CCX, tedy údajně 16 jádry. Takovýto design se podobá architekturám ARM procesorů od Applu, a ty zrovna mají takty dost nízké.

Apple M1 Max vizualizace Apple M1 Max (Zdroj: Apple, via AnandTech)

Více: Procesory AMD Zen 5 – velká revoluce? +30% IPC, úplně nové cache připomínající jádra Apple

Nicméně AMD prý očekává, že by tato nová architektura neměla frekvencím uškodit. Zatím jsou tato CPU jen na papíře a v simulacích, takže jde jen o projekce. Nicméně v plánu prý je, že takty naopak mohou být o chloupek vyšší než u 5nm Zenu 4, který snad zase má také dosahovat lepší frekvence než Zen 3. Tudíž by Zen 5  mohl mít jak to vysoké IPC, tak u nejdražších modelů frekvence boostu přes 5 GHz. Jednovláknový výkon by tak mohl být opravdu vysoko, možná až o polovinu lepší, než dnes u Ryzenu 9 5950X.

Ta samozřejmě za předpokladu, že tyto údajné úniky nekecají. A i pokud nekecají, může se navíc stát, že architektura se do cílů netrefí a reálně bude mít nižší, než plánované frekvence. To se při návrhu čipů stává dost často.

Zdroje se údajně rozchází na tom, zda budou Zeny 5 používat 3nm proces, což bylo původně v uniklých informacích. Nyní se mluví i o tom, že by AMD kvůli zpožďování a potenciálních problémech mohly Zen 5 překlopit zpět na 4nm proces (jenž je derivátem 5nm). Stále ale platí výroba u TSMC.

RedGamingTech uvádí, že podle dvou zdrojů AMD už přeplánovalo výrobu na 4 nm, ale jiný třetí zdroj zase tvrdí, že se pořád drží plánu na 3nm proces. Toto je nicméně ozvěna spekulací veřejně probíhajících i na Twitteru.

AMD Ryzen 6000 Rembrandt pouzdro BGA upoutavka AMD Ryzen 6000 "Rembrandt" pro notebooky (Zdroj: AMD)

Velký důraz na energetickou efektivitu

Zen 5 má prý klást velký důraz na energetickou efektivitu, nicméně toto má být akcentováno hlavně u APU, tedy mobilních verzí (a v desktopu méně). U těch by se také prý mohly objevit nové specializované akcelerátory zaměřené na tento cíl, včetně akcelerátorů AI.

Zen 5 by údajně měl mít nějaké přidané instrukce, což nám ale neříká mnoho, to se týká prakticky všech nových architektur a přidané instrukce se někdy týkají různých funkcí, které jsou buď relativně okrajové, nebo zase nemají přímý vliv na výkon (nebo ne pro většinu uživatelů).

bitcoin školení listopad 24

Zen 5 je úplně nová architektura – zatímco Zen 4 bude evoluce Zenu 3 (a Zen 2 byl evoluce Zenu 1), zde AMD zase bude začínat z velké míry odznova. Jádro tak může obsahovat velké množství inovací a údajně by zatím mělo být asi největší změnou v historii jader Zen, do čehož by ony údajné převraty v cache zapadaly. Tudíž i výpočetní jednotky mohou projít většími změnami a podpora různých nových funkcí a instrukcí s tím může jít ruku v ruce.

Zdroj: RedGamingTech