Zen5... Ten bude tak za 2 roky, že??? ....vzhledem k tomu že Zen4 má být teprve letos v létě.
Sice se dalo očekávat nějaké zvýšení počtu jader, já třeba uz teď na letošek čekal že by AMD do desktopu mohlo dávat 3 čiplety 3x8 jader by byla odpovídající konkurence pro Intel, nebo počet jader v čipletů lehce zvýšit třeba na 10-12,
ale letos se asi nedočkáme, tak aspoň o to větší bude nášup jader za 2 roky
Když nesrovnávám jen ARM do Apple a x86-64 svět, nic nesvědčí o tom, že velká cache znamená nízké takty. Spíš to je tím, že Apple raději navýší počet jader a takty drží v efektivním pásmu. Krásný příklad z jiného světa IBM Telum na jednom čipu 8 jader a ta mají společnou obří L2, vyšší úrovně cache ty procesory nemají. V pouzdru jsou dva čipy a ty celou cache sdílejí. Vlastně to jde ještě dál, kterýkoliv procesor sdílí nejen RAM, ale i tu L2. Jde o vedlejší řadu procesorů pro mainframy vedle Power 10 pro servery. Ty procesory běží trvale kvůli rychlosti odezvy na 5 GHz, přitom na jedno jádro vychází 32 MB sdílené L2.
tak ještě jednou :
1) ano skutečně mluvím o rozdílu IPC mezi Zen 3 a Zen 4 proto zmiňuji čísla 25% a 29% (viz odkazy)
https://overclock3d.net/news/cpu_mainboard/amd_s_zen_4_architecture_reportedly_delivers_a_29_ipc_increase_with_genoa/1
https://diit.cz/clanek/ipc-zen-4-zen-5-podoba-zen-4cd-2x-vetsi-l2-cache-az-4x-mensi-l3-cache
2) v článku od Honzy Olšana jsou ve vztahu k Zen 5 použita jiné čísla a o těch já nemluvím ( průměr 30% vzešlý z průměru 32% a 29%)
reaguji pouze na závěrečnou větu článku, že Zen 4 je jen evoluce Zenu 3 , zatímco Zen 5 má být nová architektura a přitom mají mít velmi podobný nárust IPC vůči svému předchůdci .-) Na evoluci docela velký skok , nemyslíš ?
3) pokud jsi doteď nepochopil, tak to vzdávám