Poslední rok byl hardwarový trh stižen nedostatkem všeho možného – CPU a GPU i obyčejnějších součástek, ale i výrobních a dopravních kapacit. Bohužel teď chybí další věc, která může přinést problémy a zdražit PCB (desky tištěných spojů), zejména pak základní desky pro PC. Desky totiž potřebují poměrně dost mědi, které je na trhu surovin nedostatek a zvlášť to platí o polotovarech používaných pro výrobu desek a všech PCB.
Dle zprávy tchajwanského webu DigiTimes, který má zdroje z okruhu tamních technologických firem a dodavatelů, budou stoupat nebo již stoupají výrobní náklady hardwaru, který používá PCB, kvůli nedostatku měděných fólií (CCL), které se k výrobě PCB používají. Největší zátěž to asi vzhledem k ploše a komplexnosti PCB bude pro výrobu grafických karet a zejména základních desek.
Tyto měděné fólie jsou používané pro tvorbu vrstev vodičů v PCB. Desky moderní elektroniky nemají jen jednu vrstvu vodičů, ale několik, může jít například o čtyř, šesti nebo i vícevrstvá PCB. U highendových desek kvůli potřebě propojit velmi mnoho vodičů například do socketu procesoru bývá vrstev velmi mnoho, osm, nebo někdy třeba až 12, zatímco levné desky mohou být jen čtyřvrstvé, případně lepší šestivrstvé. Hodně vrstev potřebují desky Mini-ITX – proto, že se všechna propojení musí vejít do minimální plochy. Vícevrství PCB mají také lepší vlastnosti (menší rušení), proto je používají třeba highendové paměťové moduly DIMM.
Tyto vícevrstvé desky potřebují více měděných vrstev, takže se více prodraží, pokud ceny CCL stoupnou. Zároveň asi může být problém i to, že jejich zvýšená potřeba odsaje více této suroviny, takže by byl problém, kdyby fólie úplně docházely. Výrobci asi budou reagovat tak, že se budou snažit u více výrobků (například levnějších desek) vystačit s méně vrstvami v PCB. Řešení by asi bylo, kdyby se více používaly desky mATX (spotřebuje se méně plochy fólie) místo formátu ATX, který se pořád v herních počítačích tlačí (a obvykle asi celkem zbytečně).
Podle DigiTimes již zdražování tohoto materiálu má dopad na výrobní náklady PCB pro základní desky a grafické karty, logicky budou asi postižené také notebooky. Specializovaní výrobci PCB už údajně zdražili své služby a mohou asi ceny zvedat i dál, každopádně toto pravděpodobně bude přeneseno do koncových cen. Naštěstí je cena za výrobu tištěné desky jen částí nákladů třeba na základní desku (další osazené komponenty asi tvoří většinu nákladů), ale i tak se toto nejspíš projeví. Až například vyjdou levnější desky pro Alder Lake, mohou dostupné modely celkově začínat na vyšší cenové úrovni, než co bylo u starších generací. U dražších highendových modelů by se to teoreticky tak projevit nemuselo, protože je u nich vyšší marže a tedy polštář pro zdražení surovin, ale výrobci i tak mohou mít snahu přenést vyšší náklady na zákazníka.
Cena grafických karet je asi z velké části teď určena mimořádnou poptávkou kvůli kryptotěžbě, takže jejich ceny asi okamžitě ovlivněné nebudou, ale vyšší náklady na měď pravděpodobně znamenají, že pokud by kryptobublina splaskla a cena grafik spadly na normální úroveň, budou muset být o něco vyšší (nebo budou výrobci tratit).
Ceny samotné mědi jsou historicky nejvyšší, ale teď už by měly zase klesat (maximum bylo na jaře), takže nedostatek a zdražení měděných fólií pro výrobu PCB je asi dáno také kapacitou výrobních linek, které fólie produkují a jejich rozšíření bude chvíli trvat. Současný problém tedy nemusí být úplně trvalý, protože poměry v průmyslu by se snad do roka měly vrátí k ekvilibriu, kdy výrobní kapacity budou stíhat poptávku, nebo dokonce budou mít rezervu.
Více: Nedostupnost hardwaru a čipů skončí až v půli roku 2022. V roce 2023 už nadbytek a nižší ceny?
Poté by se měly dle ekonomických zákonů poptávky a nabídky naštěstí ceny služeb, surovin a komponent vracet z nynějších zvýšených úrovní zpět. Část zdražení PCB se tedy asi vrátí zpět, i když část daná čistě zvýšenou cenou surové mědi jako takové, asi zůstane.
Zdroje: DigiTimes, Tom's Hardware