Data ukradená Nvidii odhalila plány příštích GPU. Čipy Lovelace a novou architekturu: Blackwell

1. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Extrahardware / Cnews
Víme, co přijde po next-gen GPU Nvidie. Následující architektura, která může vyjít někdy v roce 2024, se jmenuje Blackwell.

Včera jsme psali o hackerském útoku na Nvidii, při kterém se útočníkům podařilo ukrást okolo 1 TB interních dat jako jsou zdrojové kódy ovladačů GPU a zřejmě i data k samotnému hardwaru. Kromě škod a komplikací, které to pro Nvidii znamená, ovšem tento útok – podobně jako před časem útok na Gigabyte – také odhalil něco o budoucích plánech Nvidie. Z kódu ovladačů už byly zjištěné informace o budoucích GPU.

Hackerská skupina LAPSU$, která je za elektronickou „vloupačku“ do Nvidie zodpovědná, zveřejnila některé soubory ze zdrojového kódu ovladačů a ačkoliv asi není úplně legální je stahovat a přechovávat, objevili se tací, co se do nich podívali. Jedním z prvních úlovků, které tam našli, je jméno pro novou architekturu Nvidie: bude to Blackwell.

Generace plánovaných GPU v ukradeném kódu ovladačů Nvidie Generace plánovaných GPU v ukradeném kódu ovladačů Nvidie (Zdroj: VideoCardz)

Jaké čipy Ada/Lovelace se chystají?

Blackwell je architektura, která není hned teď na řadě. Po současném Ampere má přijít 5nm generace herních GPU nazvaná Lovelace (nebo možná Ada, což je zaměnitelné, protože jde o jména stejné osoby). Tato GPU budou v GeForce RTX 4000, která má přijít již v září.

Zdrojáky pro ovladače Nvidie již odhalily, jaké Nvidia chystá čipy: má jít o AD102, AD103, AD104, AD106, AD107AD10B. Až na posledního člena (nejde o AD108, jak byste čekali), se to hodně podobná tomu, jaké čipy Nvidia vyrobila v generaci 8nm herních GPU Ampere (GA102 až GA107). Strategie v herních kartách se tedy asi nebude moc měnit.

GPU generace Lovelace v ukradeném kódu ovladačů Nvidie GPU generace Lovelace v ukradeném kódu ovladačů Nvidie (Zdroj: VideoCardz)

Paralelně pak má vyjít jako současník specializované GPU pro výpočetní oblast a AI nazvané Hopper, nazvané podle průkopnice IT Grace Hopper.

Blackwell: výpočetní GPU pro rok 2024 (a možná i herní?)

Generace Blackwell má přijít až poté, takže by mohla být až věcí roku 2023 nebo spíš asi 2024. Je pravděpodobné, že to je architektura určená pro výpočetní nasazení, tedy pokračování architektury Hopper. U Hopperu se nejdřív mluvilo o tom, že by to mohla být první čipletová GPU Nvidie, ale poté to novější informace vyvrátily a Hopper dle nich má být velmi velké monolitické GPU (a také s velmi vysokou spotřebou).

Tudíž by Blackwell mohl být následník Hopperu, který použije ono odložené čipletové řešení, dokonce možná je tím, co mělo původně vyjít jako Hopper. Ale to je zatím hodně spekulativní, reálně se pod tímto kódovým jménem může schovávat i něco jiného. Je však hodně pravděpodobné, že je Blackwell GPU pro výpočetní použití, protože plánované čipy mají označení GB100GB102.

GPU generací Hopper a Blackwell v ukradeném kódu ovladačů Nvidie GPU generací Hopper a Blackwell v ukradeném kódu ovladačů Nvidie (Zdroj: VideoCardz)

Stovková GPU bývají u Nvidie výpočetní, nicméně ono GB102 by asi teoreticky mohlo dávat naději, že by Blackwell měl výpočetní, ale současně i herní variantu jako Ampere. Nicméně stejně to má být i u Hopperu, kde mají vyjít čipy GH100GH202. Je poroto možné, že firma prostě začne vyrábět dvě různé verze výpočetního GPU díky tomu, jak se jí rozrostly datacentrové tržby místo jednoho. O tom už se chvíli mluvilo i v případě výpočetního Ampere, i když tam se druhý čip pro servery zatím neukázal.

https://twitter.com/kopite7kimi/status/1411732827205292040

bitcoin školení listopad 24

Je zajímavé, že extrémně přesný leaker Kopite7Kimi zatweetoval kódové označení Blackwell už v 4. července 2021. Tehdy neřekl, že jde o next-gen architekturu Nvidie, ale nejspíš to věděl nebo tušil. Architektura je podle něj pojmenovaná po Davidu Haroldu Blackwellovi, narozeném v roce 1919 a zemřelém v roce 2010. Blackwell byl významný matematik a statistik a první afroameričan v Národní akademii věd Spojených států amerických.

Zdroje: VideoCardz (1, 2)