Počkej... tohle bylo u Grafik co si pamatuji. Že u referenčky některé části dosahovaly takhle šílených teplot... Ne u CPU. Mám několik procesorů ZEN tak vím že 105°C je nesmysl... Ostatně jsem tu na žádost mvladara tehdy prezentoval test, který si on sám vybral... A to byl OC procesor...
Ryzen 3000 má 7nm čiplety, které jsou malé a hůř odváději teplo, a tak má víc rozkolísané teploty a vyšší základní teploty než Ryzeny 1000 a 2000. Nicméně nic šíleného...
viz https://kochren.rajce.idnes.cz/Ryzen_3600/
Pokud vím, tak ohledně cen nic neslibovali. Ono vlastně vůbec nic stran Comet Lake-S, LGA 1200 a desktopových Core 10. generace Intel dosud sám nesdělil, všechno jsou to jenom průsaky z interních materiálů a nic jako "lepší poměr cena/výkon" nebo tak něco nebylo ani v těch.
U těch notebookových BGA procesorů jsou uváděné podobně vysoké maximálně přípustné teploty.
Ryzen 7 4800U a 9 4900H mají uvedeno 105°C: https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-9-4900h
Intel u Core i7-1065G7, i7-10710U nebo i9-9980HK uvádí v ARK max. teplotu 100°C.
@Jan, dovolím si malú odbočku - jak sme sa dávnejšie bavili o kvalite kódovania videa CPU vs. GPU - v linku je odkaz na zip súbor, ktorý obsahuje dve krátke videá /14s/ označené podľa technológie exportu. Zdrojový videosúbor má parametre 4k/60p H.265
10-bit 4:2:0 200Mb/s. Exportované videosúbory majú parametre 4k/60p H.265 8-bit
4:2:0 40Mb/s. Tak kto má záujem môže porovnať, pre zaujímavosť uvádzam čas renderu originálneho videa v dĺžke 14s :
CPU 16C/32T - 72s
GPU GTX 1080Ti - 10s
https://www.uschovna.cz/sk/zasilka/WORA6HC3PPUMA7J3-CB6/
Informáciu o cenách odprezentovanú Intelom som ani ja nezachytil, ale vylepšené schopnosti OC presakovali často. Je veľmi pravdepodobné dosiahnutie 4.6GHz u dvojslotových RAM, uncore blízko 5GHz a jadrá už podľa chuti, separátne do 5.4GHz /dvojica/, all core bude stačit 4.8GHz.
Aha vidíš to jsem ani nezkoumal :-) Nicméně tu jde oto, že ty GPU referenčky tyhle šílené teploty opravdu měly. U těch procesorů cos uváděl uvidíme jaká bude bežná realita. Snad to výrobci nenechají chodit tak vysoko.
Jinak možná jsem zpátečnický, ale hlavní výkon by podle mě měl být v Desktopu/serveru. NTB by mělo být spíš na kancelářskou a multimediální činnost. Je mi totiž jasné, že u NTB niky nedosáhnou tak kvalitního chlazení.
Co se mě týče nelíbí se mi cokoli nad 60-70°C. Takže mám rád velké dobře větrané skříně a kvalitní chladiče.
já to psal spíše jako srandu, však Tynyt to taky nějak extrémně nehrotí, jen popichuje :D ... já taky nejsem zrovna nadšen tím procesem a tím šponováním na hranu (jak se někdo onehdá pochechtával AMD, že taktuje z výroby skoro na max, teď to dělá Intel) ... kdyby byli 9tou generaci vydali neosekanou o HT, mohli teď v klidu doprodávat, protože AMD by jim tolik neubíralo (z důvodu dvojnásobku vláken) a víc se soustředit na další procesy ...
s těmi notebooky mám stejný názor ...kdysi jsem na notebooku hrával :D
JJ já to pochopil že tu jde o popichování :-) Jen vím, že ty šílené teploty se řešily u těch grafik a tehdy AMD řeklo, že je to v pohodě... No i když se mělo jednat o nějakou část čipu, tak podle mě to v pohodě nebylo a nereferenčky ukázaly, že to jde i jinak...
Myslím si , že Intel teď tlačí víc na hranu než AMD. To mi připadá, že se snaží udržet provozní vlastnosti a spotřebu u CPU v rozumnějších mezích. Věřím, že i u AMD by procesory mohly mít levou zadní 300+ W. Jinak Intel se dlouho chtěl zachovat tak jak u Buldozerů, že jeho se víc jader netýká a že je to neohrožuje. Jenže ZEN není Buldozer. Myslím že intel nečekal co se AMD povede a usnul na vavřínech. Momentálně ale už Intel neválčí jen s AMD, ale už i s TSMC případně Samsungem, Vždy míval navrch co se týče výrobního procesu. To nyní ale neplatí. Má ale stále výhodu v tom, že si výrobní proces přesně šije na své produkty. To se ukazuje v tom, kam až dokázali 14nm dotlačit.
usnout neusnul, vymyšleno bylo, jen se hrubě nepovedl 10nm proces a místo, aby jej vynechali a vrazili všechno do euv, patlají se v tom několik let pod heslem "není boha, abysme to nedokázali" ...pravděpodobně dokážou, ale za tu dobu ten konkurenční rychlík upaluje dál a dál ...
"Velocity 8 PD 365"
Ale nevíte, jaký enkódér to pro HEVC používá? ( Vživotě jsem o tom neslyšel...)
Ono jako mluvit o "CPU encodingu" obecně je nesmysl, když mezi úrovní SW enkodérů může být i řádově větší rozdíl než mezi dvěma generacemi formátu (stejný rozdíl může být i mezi HW enkodéry, takže u "GPU encoding" úplně stejně).
V metadatech toho streamu není ani enkodér/vendor, natož že by v nich byy uložené parametry (to bylo skvělé na x264, člověk se mohl podívat, jak starou verzí/s jakýma nastaveníma byl stream vytvořený).
Velocity 8 je engine vyvinutý spoločnosťou Cyberlink, ten uživateľa pustí len do určitej úrovne nastavenia, to sú tie, ktoré som menoval.
No, pokiaľ použijem DaVinci Resolve respektive iný súčasný soft nevidím na 77" telke nejaký rozdiel, teda myslím, že aktuálne softy sú kvalitatívne vyrovnané. A o to mi práve šlo - exportnuté video porovnať použitím HW akcelerácie a bez v tom samom softe.
x265 je dobrý a konfigurovatelný, takže to bych používal jako první srovnání, je to v podstatě standard.
Já ho mám rád proto, že z něj dokážu dostat transparentní kvalitu a není s ním to věčný trápení, kdy člověk pořád ztrácí detaily, ať dělá co dělá (ahoj libaom).
Údajně má být dost zajímavej poslední Beamr, ale k tomu se asi člověk nedostane, když nedělá v nějaké streamovací firmě, která si to koupí.