Standardní frekvence pamětí DDR4 podporovaná v aktuálních procesorech je 2400–2666 MHz (efektivně) a letos by zřejmě měla vyjít CPU/APU s podporou 2933 MHz. Ovšem moduly přetaktované z továrny nad rámec této oficiální podpory (obvykle skrze profily XMP) jdou podstatně výš. Dostaly již technologii DDR4 nad 4,0 GHz, což byly v době DDR3 ještě frekvence dosahované při extrémním overclockingu. Nyní se DDR4 posouvá na nový rekord. Objevily se moduly slibující frekvenci 4,7 GHz, což nás už dostává hodně blízko ke kulatým 5 GHz.
Asi nepřekvapí, že je opět vyprodukovala firma G.Skill, která se obvykle snaží být v honění frekvencí o krok před ostatními. Moduly s efektivní frekvencí 4700 MHz vyrobí tento podnik jako součást řady modulů Trident Z RGB a mělo by jít skutečně o první paměti s touto frekvencí. Ovšem zatím ještě nejsou na trhu, jde jen o předběžné oznámení. Do obchodů se mají dostat až v druhé čtvrtině roku 2018, tudíž ještě není úplně jisté, že je někdo nepředběhne.
Trident Z RGB na taktu 4700 MHz se bude vyrábět a prodávat coby 16GB sada, tedy pár 8GB modulů (je příjemné, že už v těchto špičkových konfiguracích nejsme omezeni na 2×4 GB). Časování je CL19-19-19-39 a pro fungování na těchto nastaveních je potřeba poměrně vysoké napětí, 1,45 V. Jde ovšem o nižší hodnotu než u 4600MHz modulů, které G.Skill oznámil na podzim. Tam bylo vyžadováno dokonce 1,5 V, což už vzbuzovalo obavy, zda nemůže někde dojít k poškození hardwaru. Standardní napětí DDR4 je 1,2 V a „standardní nestandardní“ hodnota typicky 1,35 V.
4700MHz moduly jsou založené na čipech Samsung, tzv. „B-die“, přičemž se používají výběrové kousky. Deklarované parametry ovšem nebudou dosažitelné na všech deskách, jak už to chodí, ale hlavně na těch highendových. Podle G.Skillu jsou moduly ověřeny na kombinaci desky MSI Z370I Pro Carbon AC a s procesorem Core i7-8700K. Paměťový řadič čipů Coffee Lake je tedy dost možná také jednou z podmínek.
RGB iluminace
Kromě rychlostního rekordu se G.Skill chlubí tím, že jde zároveň o nejrychlejší moduly s nasvícením pomocí RGB LED, pro ty, komu na něm záleží. G.Skill k ovládání barvy a efektů nabízí vlastní aplikaci, moduly by ale měly být kompatibilní i s osvětlovacími systémy firem Asus (Aura Sync), Gigabyte (RGB Fusion) a MSI (Mystic Light Sync). LED u modulů Trident Z RGB nevyžadují kabely ani pro napájení, ani pro řízení, světélka se – jestli se nepletu – nastavují skrze zápis do SPD. To v minulosti občas poškozovalo data potřebná pro nastavení modulu (naštěstí ne neopravitelně), takže nešlo o úplně bezproblémový přístup, ale tyto chyby snad již byly vychytány.