Ale já nemluvím o CPU které vyjdou letos, nebo příští rok, já mluvím o vývoji CPU na X let dopředu, kde se dá s úspěchem předpokládat, že ten trend, kdy je výkon CPU přímo závislý na rychlosti RAM bude prostě pokračovat dál. Že vy máte kratkozrake vidění technologického světa a všechno co se byť jen minimálně vychyluje od normálu automaticky hazete do pytle s nálepkou zbytečné, nemožné nebo OC je čistě vás problém. Před deseti lety se lidi jako vy dívali skeptický na RAMky na 1600MHz a taky tvrdili že to je zbytečné a podobně, dneska je to starozitnkst a vzhledem k tomu jak jde všechno rychle dopředu bych se nedivil, kdybychom za 3. 5 let s úsměvem vzpomínali na takty RAMek 3800Mz ... Pochopil?
U intelů asi nic převratného, ale u AMD, zejména pak u Ryzenů, které jsou přímo závislé na rychlosti RAM bych řekl, že to bude celkem pomoc :-) http://www.ddworld.cz/aktuality/procesory-cpu/tip-jak-zvysit-vykon-amd-ryzen-procesoru-osadit-rychle-ddr4-operacni-pameti-3200mhz-2.html
Otázka samozřejmě je, jak se k tomu postaví výrobci desek. na houby je ti rychlá RAM, když ji nepodporují desky ...
...
Kde jsem psal že je to zbytečnost?
Já jsem reagoval na názor, že takovéto paměti by se hodily k Ryzenu (současná generace), což je blbost, protože paměťový řadič Ryzenu tak vysoké frekvence ani zdaleka nezvládá. Ani Intelovský paměťový řadič není zrovna šťastný když jde přes 4200MHz.
Kde jsem napsal, že takovéto paměti jsou zbytečnost? Kde jsem napsal, že taková frekvence nebude za x let běžná?
Pochopil?
Psal jste "zejména pak u Ryzenů, které jsou přímo závislé na rychlosti RAM bych řekl, že to bude celkem pomoc" +odkaz na článek kde je ukázán vliv propistnosti RAM na výkon současné generace Ryzenu, a já jsem reagoval, že paměťový řadič na Ryzenu v životě nezvládne takové frekvence. Na žádné desce, žádný kousek, s žádným napětím. Nejvíce co kdy lidi nabootovali bylo 4000MHz a to ani nebylo stabilní.
Ono je to v každém případě jen pro opravdu totálně hi-end sestavy, ve všech ohledech. Hodně drahá deska a RAMky a toho výkonu to sice u Ryzenů přinese nezanedbatelně, ale poměr cena/výkon tam už jde do pryč. Takže to má smysl jen, pokud každopádně chci nejvýkonnější procesor a další důležité komponenty na vysoké úrovni a pak teprve můžu uvažovat o takto přepálených RAM (tu cenu fakt nechci vidět).
Pokud uvažujeme o běžnějších (byť pořád výkonných) sestavách, tak bych ty peníze dal radši do jiných komponent a RAM nechal na dneska už řekněmes skoro standartních (cenově i podporou) 3200MHz. :)
Až na to, že paměťový řadič Ryzenu končí na 3600MHz, maxinálně 3866MHz, ale to už se dost povoluje časování. Několika lidem se podařilo nabootovat 4000MHz, systém byl dostatečně stabilní, aby stihli udělali screenshot, ale i prohlížeč by poslal takhle nestabilní RAM do kopru.
U Intelu je na cokoliv vyššího než 4200MHz potřeba binovaný řadič, obyč kousky se za tuhle hodnotu nedostanou.
Dobře, uznávám, jsem vinen. Takže abyste to pochopil i Vy ... Ano, je dobré, že se pracuje na pamětech s vyššími takty, než je dnes obvyklé, protože na rychlostech RAM přímo zavisí výkon CPU od AMD (toho času Ryzen) a dá se s úspěchem předpokládat, že tomu tak bude i v budoucnu. Vzhledem k tomu, že jsem si v prosinci postavil nové PC, které mi jako všechny předešlé, vydrží 5 - 6 let, byl bych velice rád, kdyby bylo třeba ještě i po čtyřech letech možné provést upgrade na paměti, které budou v té době aktuální (budou mít takty například 6000MHz - a néé, nevím to, jen to nepovažuju za nemožné) a stejně tak bude možné do desky napasovat CPU, které v té době bude na trhu a bude využívat a podporovat takty těchhle RAM. To je moužné ale pouze tehdy, pokud se k tomu kladně postaví výrobce a bude možné toto provozovat na mé stávající desce (vzhledem k tomu jak se od jejího vydání vlivem upgrade BIOSu - EFI - zvyšovala podpora pamětí s vyššími takty, přžedpokládám, že tomu tak bude i v budoucnu - a néé, nevím to, myslím si to a nepovažuju to za Sci-Fi) ... to je všechno co jsem větou "Otázka samozřejmě je, jak se k tomu postaví výrobci desek. na houby je ti rychlá RAM, když ji nepodporují desky …" ... doufám že teď už je to vysvětleno idiotfest a poberete to i Vy ...
Už přicházející Ryzen 2 nese náznaky, že zvládne takty RAM okolo 3600MHz bez problému, a to je to prakticky jen die shrink Ryzenu 1. Zen 2 (v Ryzenech 3) by mohl dostat paměti o pěkný kus dále.
Taky věřím, že postupně zrající BIOSy desek zvednou možnosti OC pamětí. MSI už vydalo BIOSy s podporou APU Raven Ridge, které by měly zlepšit OC pamětí, ale někteří uživatelé mají nestabilní systém po aktualizaci.
Já jen doufám, že současné desky mají dobře udělaný memory tracing, a ne že si výrobci desek řekli, že Ryzen má problém s vysokými frekvencemi RAM a tak odfláknou memory tracing. To by mohla být stopka pro použití rychlých RAM s budoucími generacemi CPU, špatný memory tracing nespasí sebelepší BIOS a vice versa.
A vy víte, jak se bude chovat paměťový řadič v Ryzenech 2xxx? Já tedy ne, a pracuji proto s daty které jsou k dispozici. Tyhle RAM jsou určeny pro extreme OC, ten kdo si je koupí do každodenního pc je naivní a neuvažuje. Navíc se stále jedná o B-Die od Samsungu, pouze jde o ty nejvýběrovější čipy. Pro běžného smrtelníka je nejlepší koupit běžné B-Die s 3200MHz CL14 nebo 3600MHz CL16, jsou o dost levnější a půjdou přetaktovat dost podobně jako tyhle 4700MHz.
No, už je to dobrý, ale furt to není ono. Ještě je třeba si vyjasnit ono "OC". Já nemluvím o OC ani o možnostech BIOSů kde by prioritou byl OC, to mě nikdy nezajímalo a nikdy jsem to nedělal, protože to prostě pro mě nemá žádný prakticky smysl. Já jenom jednoduše nevěřím tomu že takty CPU se zastavily na nějakých 3.5GB a paměti na, co já vím, 3600 a tim to zhasne na věky věků ...