Procesory Alder Lake se Intelu povedly (až na vysoké turbo spotřeby), ale k nelibosti některých uživatelů u nich firma vypnula instrukce AVX-512, které velká jádra P-Core umí. A řada procesorů například Core i5 nebo i3 má jen P-Core, takže by to u nich byl výkon navíc zadarmo. Výrobci desek se různě snažili tyto instrukce zapnout, ale je tomu asi definitivní konec: Intel u nových procesorů jejich použití znemožní přímo v křemíku.
Pro rekapitulaci: u procesorů Alder Lake bylo od začátku jasné, že s AVX-512 bude určitý problém kvůli jejich hybridní koncepci. Efektivní jádra Gracemont totiž AVX-512 nepodporují. Ze začátku existovaly informace, že by operační systém mohl úlohy s AVX-512 směrovat jen na velká jádra, nebo že by se instrukce AVX-512 zapnuly tehdy, pokud by uživatel efektivní jádra vypnul. To by samozřejmě byla poměrně neuspokojivá řešení, ale aspoň by umožnila vývoj aplikací s těmito instrukcemi pro programátory.
Intel ale asi má proti AVX-512 u těchto CPU více důvodů než jen to, že je to „neelegantní“. Je možné, že chce, aby uživatelé s potřebou mít jejich podporu byli nuceni kupovat dražší highendová CPU. Aspoň to tak vypadá proto, že Intel netoleruje žádné pokusy o jejich neoficiální zapnutí na procesorech Alder Lake, které po vydání těchto CPU přišly. Výrobci desek zjistili, že jsou zablokované jen firmwarem a umožnili je zapnout, Intel však proti tomu bojoval aktualizací mikrokódu. Přitom by se zdálo, že firma nemá proč proti tomuto brojit.
- Více: Intel Alder Lake nemá AVX-512 fyzicky vypnuté, v BIOSech desek si ho můžete zapnout
- Více: Konec neoficiálního používání AVX-512 na Alder Lake. Intel ho natvrdo odstřelí aktualizací
Teď bude se zapínáním AVX-512 na Alder Lake patrně konec nadobro. Intel totiž přistoupil k dalšímu opatření, které ho znemožňuje. Nové revize procesorů Alder Lake již tyto instrukce skutečně budou mít vypnutí přímo natvrdo hardwarově, zatímco u starších tomu tak nebylo a desky je mohly odemknout.
Podle zdrojů například webu Tom's Hardware budoucí várky procesorů mají AVX-512 deaktivovanou při výrobě pomocí tzv. eFuses, což mu poté firma potvrdila i oficiálně (viz citát). To jsou jednorázově zapisovatelné registry, kterými se v továrně křemíku přidělí jeho jeho konfigurace a parametry a toto nastavení je pak už nevratné. Nyní jím bude zrušena podpora AVX-512.
Although AVX-512 was not fuse-disabled on certain early Alder Lake desktop products, Intel plans to fuse off AVX-512 on Alder Lake products going forward. (Zdroj: Intel, via: Tom's Hardware)
Procesory, které budou vyráběné po této změně (což už možná v továrnách začalo) už patrně nebudou mít žádnou možnost, jak AVX-512 znovu zapnout. I pokud byste tedy měli desku se starým BIOSem a mikrokódem, která umožňovala toto rozšíření zapnout, budete mít smůlu. Ani řešení MSI, kde deska umožňuje volit, jaký mikrokód do CPU zavést (a umožňuje tak použít starší verzi neblokující AVX-512), zde nebude mít efekt.
Dříve vyrobené procesory budou speciální
Nicméně toto opatření samozřejmě nezmění stávající již prodané procesory. Zůstane tedy možnost si třeba v bazaru pořídit starší revizi procesoru, u kterého se AVX-512 pořád bude dát zapnout. Pro běžného uživatele to ale je poměrně komplikovaná a otravná cesta.
Bohužel tedy definitivně odpadá tato malá skrytá výhoda, která byla lákavá třeba u procesorů Core i5 a i3, kde kvůli absenci E-Core nemělo zapnutí AVX-512 žádná negativa (kromě toho, že teoreticky není Intelem garantované správné fungování, v praxi se ale chyb neočekávají).
Intel odstraňuje AVX-512 jako funkci z mainstreamové desktopové platformy ani ne rok poté, co se poprvé objevilo ve výbavě procesorů Core 11. generace/Rocket Lake. Také to znamená, že AVX-512 zmizí z notebooků (předtím ho uměly procesory Ice Lake a Tiger Lake).
A ironicky je to také možná jen měsíce předtím, než tyto instrukce, jejichž podpora vždy byla provázená tím problémem, že je umí jen malá část CPU, zdá se poprvé poskytnou i procesory AMD. Architektura Zen 4 má totiž poprvé AVX-512 podporovat a možná vyjde již koncem léta. AVX-512 dokonce měly podporovat i chystané procesory VIA/Centaur CHA s architekturou CNS a možná by tak mohla mít podporu budoucí čínská CPU Zhaoxin.
Zdroj: Tom's Hardware