Loni se na trhu objevil Framework Laptop, notebook s (částečně) modulárním hardwarem, který sliboval snazší opravitelnost a také upgradovatelnost zařízení proti dnešním typickým designům, kde se nedá vyměnit nic a ještě to třeba bývá dohromady slepené. Nyní stejná firma má související zajímavost: začala základní desky pro tento notebook prodávat samostatně: jednak coby náhradní díl nebo pro upgrade, ale také pro kutily.
Deska je zřejmě na prodej v podobě, v jaké se instaluje přímo do laptopu – znamená to, že je vybavená i příslušným tenkým chlazením navrženým pro zástavbu do Framework Laptopu. Samostatné desky tedy nejsou odvozený produkt, ale asi přímo kus notebooku. Jednou z možností je tedy upgrade laptopu na lepší procesor prostřednictvím výměny desky. Framework je založený na 10nm procesorech Tiger Lake-U s 28W TDP (turbo až 60 W) a koupit se dají desky s Core i5-1135G7, Core i7-1165G7 a vůbec nejvýkonnějším modelem i7-1185G7. Vše jsou to čtyřjádrové modely.
Firma ale přímo uvádí, že desku mohou využít i nadšenci a kutilové třeba pro konstrukci vlastního úsporného mini PC nebo pro embedded projekty – pak je ovšem na nich, aby si vyřešili napájení a propojení výstupů. Deska Framework Laptopu má vývody USB4 pro připojení modulů s konektory, nemá tedy konektivitu řešenou klasicky.
Napájení nicméně lze přivést běžným USB-C zdrojem (má-li potřebný výkon) a co je také podstatné – deska má na sobě vypínač. Výrobce poskytuje open source dokumentaci a výkresy. Měly by býk ke stažení i návrhy krytu/šasi a VEA držáku, které je možné vyrobit na 3D tiskárně.
Pro toto použití deska celkem hodí tím, že je poměrně pravidelná, takže osazení do nějakého šasi nebude úplně záležitostí psích kusů. Protože je ovšem mířená na notebooky, je hodně široká s rozměrem 29,5 × 22,9 cm. Striktně vzato tak případné kutilské projekty budou o tenkých počítačích formátu knihy, ne o minipočítačích v rozměrech RPi nebo NUCu.
V souladu s programem modulárnosti má tato deska vyměnitelné paměti, ty na rozdíl od klasických jednodeskových počítačů nejsou napevno osazené. Instalují se do dvou slotů SO-DIMM, podporována je DDR4-3200. Mělo by tak snad možné mít s 32GB moduly až 64GB celkovou kapacitu. Pro úložiště je přítomen slot M.2 s konektivitou PCI Express 4.0 ×4.
Nevýhodou je poměrně vysoká cena desek. Nejdostupnější varianta (Core i5-1135G7 s čtyřmi jádry na taktu 2,4–4,2 GHz, integrovaná grafika má 80 EU/640 shaderů na taktu maximálně 1,3 GHz) přijde na 399 $. U nás tedy s DPH v přepočtu 10 900 Kč/448 € Za výkonnější modely i7-1165G7 a i7-1185G7 dáte 549 $ a 799 $.
Momentálně jsou desky oficiálně v distribuci v USA a Kanadě, ale brzo by se měly začít prodávat také v Británii a EU (Německo, Francie, Nizozemí, Rakousko, Irsko).