Tento týden Intel konečně prozradil (neformálně, ale celkem srozumitelně), kdy se do obchodů dostanou procesory Coffee Lake, přinášející do mainstreamového desktopu konečně šest jader – či čtyři jádra do jeho levnějších pater s modely Core i3. Tato blahá doba má nastat v říjnu, což je o něco později, než předvídaly optimistické odhady počítající se zářím nebo dokonce srpnem. Ale Coffee Lake vyžaduje také nové desky s čipovou sadou řady 300, a tak byla u jeho vydání nejistota také kolem nich. Zatím totiž po deskách nebylo ani vidu, ani slechu a bez podvozků by bohužel i nakrásně fyzicky dostupné CPU jakoby neexistovalo. Běžně přitom základní desky bývají vidět v různých únicích dlouhou dobu dopředu. Dobrá zpráva je, že teď už se jejich první stopy konečně začínají vyjevovat.
Zatím sice máme jen jejich jména, ale i jejich prosáknutí je určitým ujištěním. Web VideoCardz totiž přišel se seznamem prvních 24 desek, které se v zákulisí chystají u různých výrobců. Jde především o modely Asusu (15 případů), ovšem počet jednotlivých modelů pro různé značky nemusí znamenat mnoho. U Asusu je většina modelů (jedenáct) ze série ROG Maximus či ROG Strix a dvě další pak mají přívlastek „TUF“. Jen dva modely patří do nejobyčejnější řady s označením Prime (Prime Z350-P, Prime Z370-A). Asus by tak asi mohl klást důraz na „prémiové“ modely. Všechny desky jsou založené na čipové sadě Z370, což je ale tím, že ostatní varianty čipových sad přijdou na trh až začátkem roku 2018.
- ROG MAXIMUS X HERO
- ROG MAXIMUS X HERO (WI-FI AC)
- ROG MAXIMUS X APEX
- ROG MAXIMUS X CODE
- ROG MAXIMUS X FORMULA
- ROG STRIX Z370-G GAMING
- ROG STRIX Z370-G GAMING (WI-FI AC)
- ROG STRIX Z370-I GAMING
- ROG STRIX Z370-H GAMING
- ROG STRIX Z370-F GAMING
- ROG STRIX Z370-E GAMING
- PRIME Z370-P
- PRIME Z370-A
- TUF Z370-PLUS GAMING
- TUF Z370-PRO GAMING
Kromě Asusu přišel web VideoCardz také ke jménům několika desek od ASRocku. Opět jde čistě o produkci založenou na čipsetu Z370. I zde jsou vyšší modely (Fatal1ty), ale i nižší (s označením „Pro4“). Co je hodné pozoru, je deska Z370M-ITX/AC – tedy jak z názvu patrno, model formátu Mini-ITX. Stavitelé preferující tyto desky a skříně by tedy mohli mít vystaráno hned zpočátku. Pokud tedy tato deska nebude opožděna.
- ASRock Z370 Fatal1ty Professional Gaming i7
- ASRock Z370 Fatal1ty Gaming K6
- ASRock Z370 Extreme4
- ASRock Z370 Killer SLI/ac
- ASRock Z370 Pro4
- ASRock Z370M-ITX/ac
- ASRock Z370M Pro4
Ostatní výrobci desek (případně miniPC a barebonů) Coffee Lake určitě nevynechají, nicméně pro ně zatím informace neprosákly. VideoCardz má ještě jedno jméno od MSI (MSI Z370 Godlike Gaming) a od firmy ECS (ECS Z370 Lightsaber), která se u nás ovšem nedistribuuje. Z dvojky firem Gigabyte a MSI by ale ve finále skoro určitě měla mít každá alespoň tolik desek, co ASRock. Zatím není známo, jak velké rozdíly jsou nutné v návrhu pro čipové sady řady 300 a Coffee Lake proti Kaby Lake a generaci 200. Pokud odlišnosti nejsou příliš velké, pak by možná výrobci mohli refreshovat většinu modelů pro Kaby Lake na novou generaci.
- MSI Z370 GODLIKE GAMING
- ECS Z370 LIGHTSABER
Je ticho záměrně, nebo výrobci nestíhají?
Ona první stopa je bohužel zatím jen takto textová, fotografie nebo něco podobného nejsou. Mohlo by to teoreticky potvrzovat, že přípravy desek budou kvůli uspíšenému vydání Coffee Lake hodně natěsno bez obvyklé časové rezervy, nicméně ne nutně. Důvodem, proč ještě nemáme obvyklé úniky fotek, obrázků a „teaserů“ na sociálních sítích, které se většinou dostavují měsíce dopředu, může být něco jiného.
Výrobci desek totiž kvůli zkrácenému životnímu cyklu platformy Kaby Lake nemají obvyklý roční čas k jejich prodeji. Je proto možné, že v předčasné prezentaci desek pro Coffee Lake nevidí užitek a spíše se bojí, aby nepřiměli zákazníky odložit nynější nákupy. To by mohlo zkomplikovat prodej stávajících zásob desek s čipsety Z270/Z170 a dalšími, které si s Coffee Lake nebudou povídat. V takové situaci by dávalo smysl na blízkost Coffee Lake a platformy Z370 raději moc neupozorňovat a spíš zůstávat potichu.