Zmínil bych ještě další ránu pro výkon SQL systémů, nejenom WEB serverů - taktéž měřeno v tom samém článku na Phoronix.com.
xSQL servery jsou právě jedněmi z nejvíce výkonově postižených systémů vlivem různých mitigací Intel zranitelností. Na datacentrech, které v práci spravujeme, se musely dokupovat další boxy a rozšiřovat clustery jen kvůli tomu aby se aspoň dorovnal výkon po mitigacích... bohužel kvůli kompatibilitě opět Intel :/
To: hnizdo. Víte já jsem z té doby kdy intel produkoval procesory prakticky bez chyb. To že si něco takového nepamatujete a vidíte jenom tenhle procesorový marasmus neznamená, že to nebylo zvykem. SW je zcela jiná kategorie. Tady mícháte hrušky a jablka dohromady.
Navíc v tomto konkrétním případě nechal vendor klienty na holičkách tuším skoro dva roky. To je opravdu nezodpovědné chování kdysi seriózního Intelu.
musím připomenout, že na sidechannel chyby se přišlo po více jak deseti letech od vydání postižených architektur, včetně AMD, Armu atd. čili žádné dnes a tehdy.
Intel na chybách dva roky pracoval po dohodě s objeviteli, čili v žádném případě nenechal nikoho na holičkách. Hovořit o nějaké nezodpovědnosti svědčí o tvé naprosté neznalosti postupu v podobných situacích.
To: hnizdo a Alich. Pánové víte já jsem psal o mnohem dřívější době. Asi jsem měl být konkrétnější.
Víte ono mi je 56 let a Vy asi budete mnohem mladší. Psal jsem o době kdy mi v počítači pracoval Intelovský procesor Pentium 3 s 440BX chipsetem. Tehdy byl svět opařen z toho, že pro jeden konkrétní výpočet procesor vykazoval chybu. Tehdy byly procesory od Intelu takřka bezchybné a procesory se značkou AMD pro mne byly šunt který mi nemohl do počítače. Inu časy se mění.
AMD CPU nebyly nikdy sunt, naopak mely velmi slusny vykon za podstatne mene penez, ne jako dnes - tehdy byl rozdil v cene nekdy i trojnasobny.
Co byl priserny sunt a co muze za spatnou povest cele platformy, byly chipsety a motherboardy obecne. Mizerny vykon, drivery, kompatibilita, stabilita. Jednooky mezi slepymi byla VIA a pozdeji Nvidia, ale jinak to byla tragedie. Jeste se mi dneska zda o deskach PCChips s chipsety SiS. V nejhorsich nocnich murach se vraci chipsety Ali.
DedekHrib 18.6.2020 at 9:25
OK, zrovna P3 bylo vyborne. Ja uz jsem treba v teto dobe mel nekde nasazene Durony, protoze cena / vykon byl lepsi, nekde zase vyhradne intel.
Ja si ale myslim, ze doba neni uplne podstatna, spise zamereni na trhu. Pokud se bavime o resenich pro dodavatele serverovych reseni (Dell, HP, ...) + SW firmy, tak samozrejme je support, prima a blizka spoluprace to nejdulezitejsi. Jak jsem psal, chyby byly, jsou a budou (a to i ve starych architekturach) - ted je doba akorat "rychlejsi".
Pokud se bavime o trhu pro koncoveho uzivatele - hry / kancelarska prace / internet / DTP / animace / video / ... tak tam zase tyto chyby v CPU *vetsinou* nemaji velky dopad. Protoze bud je chyba velmi tezko az vubec zneuzitelna, nebo fix neprinasi penalizaci vykonu. U serveru je to samozrejme jina pohadka.
To: Alich, hnizdo
Tohle byla ta chyba o které jsem psal. Rok 1994. A bylo to na Pentiu ne na Pentiu 3 jak jsem původně si myslel.
https://www.idnes.cz/technet/pc-mac/vite-o-tom-ze-pentium-neumelo-delit.A011002_5160009_tech-a-trendy-nb
https://en.wikipedia.org/wiki/Pentium_FDIV_bug
No myslím, že tyhle vzpomínky můžou být dost přehnané, takhle černobílé to nebylo. Často přesně tyhle slova "Co byl priserny sunt a co muze za spatnou povest cele platformy, byly chipsety a motherboardy obecne. Mizerny vykon, drivery, kompatibilita, stabilita." se tehdá tradovaly v diskuzích na webu, slovo od slova. A stačí se podívat na dnešní diskuze a je jasný, že neodráží tak úplně to, jak to vypadá v praxi. Viz třeba komentáře extrémně zveličující "děravost" Intelů.
V 2004 až nevím, 2010 jsem měl desku s čipsetem VIA KT600 s Ahtlonem XP 2200+ a bylo to 100% stabilní a pohodový (A7V600-X, jen kdybych v tom kompu měl víc RAM...).
Pak od 2005 nForce4 Ultra + Athlon 64 3200+. Ten čipset Nvidia měl bugy, ale když se vypnuly nefunkční fíčury ("HW firewall") tak zase 100% stabilní. Pravda, tam byla ještě nekompatibilita s HDD, což byl teda velký průšvih NForce, ale tomu jsem se vyhnul díky tomu, že jsem měl disk Seagate. S touhle výradou 100% stabilita (oba kompy měly nějaký levný Radeon jako grafiku). Je pravda, že jsem zase minul dobu s můstkem Via 686B, kde se IIRC mluvilo o dost velkých problémech.
Jinak ty čipsety VIA a SiS nebo ALi (a pak i Nvidia) se úplně stejně používaly na platformě Intel, když měl člověk levné PC, tak to mohla být právě deska s tímhle. Třeba PIII Celeron jsem měl na desce s VIA Apollo Pro 133, kde tehdy padaly některé hry (s Nvidia Riva TNT2...), ale tam si nejsem jistý, jestli to nemohly dělat ovladače pro Windows 98 nebo podobný problém.
Nic se netradovalo ani nezvelicovalo. Byla to pravda, moje dennodeni praxe, tehdy 60 kompu a serveru XP/95/98/NT4. VIA byla sice stabilni, ale mela nizky vykon IDE a sbernic obecne, a kompatibilita byla tez omezena. Rozjet nektere GPU, zvukarny nebo dokonce radice bylo peklo. A ty same problemy mely tyto chipsety s intel CPU, jenze tam byly nastesti k dispozici originaly.