DisplayPort 2.1 pro připojení monitorů je tu. Zařízení s DP 2.0 s ním už jsou kompatibilní

18. 10. 2022

Sdílet

 Autor: DepositPhotos
Radeony RX 7000 asi opravdu mohou mít DisplayPort 2.1, teď byl tento standard vydán. Je zpětně kompatibilní, takže ho zřejmě už podporují i grafiky Intel Arc.

Minulý týden se objevila zpráva, dle které nové grafiky od AMD s čipem Navi 31 budou podporovat obrazový výstup DisplayPort 2.1, tedy novou generaci této technologie. Nicméně v té chvíli ještě existovala jen verze 2.0, tudíž nebylo jasné, zda nejde o překlep. Ukazuje se, že ne, DisplayPort 2.1 byl totiž konsorciem VESA oznámen nyní, takže by ho Radeony RX 7000 skutečně mohly podporovat.

DisplayPort 2.1 navazuje na specifikaci DisplayPortu 2.0 z roku 2019, a nejde tedy o tak zásadní změnu jako mezi DP 1.4a a 2.0 (nebo předtím mezi generacemi 1.2 a 1.3/1.4). To je také asi důvod, proč by mohl být podporován zařízeními takto rychle, byť normálně se na implementace nové verze čeká i roky. DisplayPort 2.1 je zpětně kompatibilní s DisplayPortem 2.0, všechna zařízení podporující DisplayPort 2.0 by měla podporovat i DisplayPort 2.1.

DP 2.1 nahrazuje DP 2.0

Dokonce to z pohledu konsorcia VESA má být tak, že DP 2.1 zcela nahradí technologii 2.0, nakonec bychom tedy měli mít jen zařízení pracující s DP 2.1 a zařízení pracující s DP 1.4a nebo staršími. DisplayPort 2.1 totiž spíše než přidané nové funkce obnáší různé úpravy specifikací a požadavků, které jsou o něco více restriktivní než u DisplayPortu 2.0.

Jak je tato kompatibilita možná? VESA uvádí, že tato aktualizace standardu byla vyvíjená ve spolupráci se všemi členy, kteří již vyvíjeli nebo vyvinuli produkty s technologií DisplayPort 2.0 tak, aby všechny změny mezi verzemi 2.0 a 2.1 byly existujícími produkty podporované. Díky tomu, jak byl vývoj sladěný s výrobci zařízení, budou všechna zařízení (má jít o GPU, čipy pro dokovací stanice, konvertory, elektroniky monitorů, retimery pro aktivní kabely nebo samotné kabely), která dosud úspěšně dostala certifikace pro DisplayPort 2.0, automaticky certifikovaná i pro DisplayPort 2.1.

Výměnou za to, že byly přidané restriktivnější požadavky na zařízení, má DisplayPort 2.1 své výhody. Například tím bylo dosaženo, že specifikace pro PHY generující signál DisplayPort 2.1 jsou natolik kompatibilní se specifikacemi PHY pro USB4 a porty USB-C, že lze tyto technologie spojit a oba signály generovat stejným fyzickým blokem PHY na čipu.

DisplayPort Mini DisplayPort a konektor DisplayPort plné velikosti (zdroj: Amazon)

Interoperabilita DisplayPortu 2.1 s USB4 a porty USB-C byla vylepšena také v situacích, kdy je obrazový signál přes USB4 tunelován, tedy když jedním kabelem USB-C připojujete notebook k dokovací stanici, takže kromě monitoru notebook po kabelu komunikuje i s zařízeními připojenými přes USB (periférie, řadiče, síťové adaptéry, externí audioadaptéry). DP 2.1 má přidanou funkci správy datového toku, která zlepšuje fungování, když je třeba celkové přenosové pásmo kabelu sdílet pro tyto různé aplikace.

DSC a Panel Replay už povinně

Pro tento účel také DP 2.1 přidává požadavek, že zařízení musí povinně podporovat kompresi obrazu DSC (VESA Display Stream Compression) a funkci VESA Panel Replay, která znamená, že monitor dokáže sám obnovovat obraz ze své interní paměti, takže se po kabelu nemusí znovu přenášet data snímků, které se proti předchozímu nezměnily. Protože se tak ušetří spotřebovaná datová propustnost (v některých případech až o 99 %), může v takových chvílích být uvolněno více propustnosti pro komunikaci zařízení USB a dalších. Anebo pro další monitory, pokud jich máte připojených více k jednomu portu a kabelu. Panel Replay byla doteď nepovinná funkce, pod značkou DP 2.1 už ale budete vědět, že ji GPU či zařízení podporuje.

DisplayPort 2.1 by tedy měl být pokročilejší v těchto komplikovanějších situacích, zatímco v jednoduchém případě, kdy máte k desktopovému počítači připojený jeden klasický monitor bez dokovacích funkcí, se toho moc nezmění. DP 2.1 by tedy neměl zvyšovat maximální podporovaná rozlišení tak, jako to udělala verze DP 2.0. Dál tedy platí, že absolutně maximální datová propustnost je 77,37 Gb/s při rychlosti linek UHBR20. Některé implementace ale mohou umět jen režim UHBR10, která dává poloviční propustnost (38,69 Gb/s). Poznámka: syrová propustnost včetně režie a ECC dat je 80 Gb/s a 40 Gb/s, takže obvykle se uvádějí tato čísla. Pro srovnání – rozhraní DisplayPort 1.3 a 1.4(a) poskytuje propustnost 25,92 Gb/s.

bitcoin školení listopad 24

Kabely DisplayPort certifikované pro 40Gbps a 80Gbps rychlost Kabely DisplayPort certifikované pro 40Gb/s a 80Gb/s rychlost (zdroj: VESA)

DP 2.1 by dle předchozí (byť zatím ještě nepotvrzené) zvěsti měl být podporován přicházejícími grafickými kartami AMD Radeon RX 7000 s čipem Navi 31 (a možná dalšími GPU této generace). Pokud je ale pravda vyjádření, že všechna zařízení podporující DP 2.0 nakonec budou umět i DP 2.1, pak by tato verze rozhraní měla zpětně fungovat i na samostatných grafikách Intel Arc a na integrovaných GPU v Ryzenech 6000 „Rembrandt pro notebooky a Ryzenech 7000 „Raphael“ pro desktop, které také podporují obrazový výstup DP 2.0. V této oblasti tak tato GPU budou napřed před nynější novou generací grafik Nvidia (GeForce RTX 4000), ta totiž z nějakého důvodu má jen starou verzi DisplayPortu 1.4a, a budou tedy mít omezené schopnosti připojení nových monitorů s vysokým rozlišením a obnovovací frekvencí.

Zdroje: VESA, VideoCardz