Dolby vypršely patenty na AC-3. Přehrávače by už nemusely mít problém se zvukem

24. 3. 2017

Sdílet

 Autor: Redakce

Tento týden vypršela platnost posledního patentu týkajícího se zvukového formátu AC-3. Ten si společnost Dolby hlídala celých 25 let. Dodnes se stále používá na DVD či ve vysílání DVB-T, ale najdeme jej i na některých discích Blu-ray či v online streamingu.

AC-3, jinak označený též DD, Dolby Digital nebo ATSC A/52, byl poprvé použit v kinech konkrétně u filmu Batman se vrací z roku 1992. Ještě přes DVD se objevil na LaserDiscích. AC-3 podporuje až 5.1 zvuk s vzorkovací frekvencí 48 kHz a hloubkou 16 bitů. Datový tok může být až 640 kb/s, běžně se ale u šestikanálového zvuku používal nanejvýš 448 kb/s.

Konec platnosti patentů znamená, že tvůrci softwaru už nebudou muset Dolby platit za dekodéry a enkodéry. Ve světě počítačů to už nebyl problém, všechny běžné přehrávače nebo „codec packy“ si s AC-3 poradily patent nepatent. Na mobilních platformách ale byla politika přísnější a podpora tohoto formátu mohla být dostupná až v placených verzích (ne vždy).

bitcoin školení listopad 24

Konec posledního patentu už využívá linuxová distribuce Fedora Workstation 26, která podporu zahrne do standardní instalace. Nejdříve ale musí ze svobodných knihoven ffmpeg/libav vyextrahovat pouze část týkající se AC-3. Knihovny si totiž poradí i s jinými formát, kterou jsou stále chráněné patenty.

U nástupců AC-3, kterými jsou například Dolby Digital Plus nebo Dolby TrueHD, jsou některé relevantní patenty také stále platné, takže osvobození v softwaru zatím nehrozí. Konkurenčnímu formátu DTS už patenty rovněž vypršely, ale týká se to jen základní verze Core, nikoliv novější DTS:X nebo DTS HD MA). Letos 30. prosince pak skončí také poslední americký patent vztažený k MP3.