Pokud jste se nicméně rozhodli, že ovladače budete aktualizovat stejně pravidelně, jako systém a některé aplikace, pak máte několik možností. Již jsem zmínil Windows Update, který nabízí většinou jen aktualizace pro grafické a zvukové karty. Druhou možností je návštěva webových stránek výrobce daného hardwaru a „ruční" kontrola toho, zda jsou na webu aktualizované ovladače k dispozici. Třetí možností je použití specializovaného softwaru.
Uniblue DriverScanner 2009
Programy z dílny Uniblue již z našich článků znáte. Třetí nástroj ze sady Uniblue PowerSuite je pomůcka pro aktualizaci, zálohu a obnovu ovladačů. Právě možnost zálohy je velmi důležitá. Velmi často se stává, že instalátor původního ovladače již není k dispozici a v momentě, kdy nový ovladač nainstalujete, není bez zálohy cesty zpět. V momentě, kdy nový ovladač začne způsobovat problémy, zálohu jeho původní verze nepochybně oceníte.
Aktualizace ovladačů
Prvním krokem na cestě ke stažení aktualizovaných ovladačů je jejich vyhledání. V DriverScanneru stačí klepnout na tlačítko Start scan a počkat několik minut. Hledání aktualizací není nejrychlejší, nicméně tento program nebudete používat každý den, takže lze několik minut tolerovat. Na první uvítací záložce okna DriverScanneru najdete informace o celkovém počtu ovladačů a těch, které jsou k dispozici v aktualizovaných verzích:
Po vyhledání aktualizací se program přepne na záložku Driver scan, kde uvidíte seznam nových verzí ovladačů. Seznam je filtrován, nic vám nebrání v tom, abyste si zobrazili kompletní seznam všech ovladačů v počítači, tedy i těch aktuálních. Každá z aktualizací je označena nějakým stupněm bezpečnosti instalace. Pokud u ovladače zaznamenáte problémy, je možné je reportovat přímo z okna DriverScanneru - budete tak varovat ostatní uživatele.
Zálohování a obnova ovladačů
Na záložce Backup najdete nástroj pro vytvoření zálohy vybraných ovladačů. V nastavení můžete vybrat pouze složku, do které je záloha uložena. Uvítal bych, kdyby se zde objevila také možnost vypnutí komprese ovladačů do balíčku ZIP. V podání DriverScanneru můžete jen vybrat konkrétní ovladač nebo zazálohovat všechny najednou. Ve zvoleném umístění jsou zálohované soubory uloženy v ZIPu a ve složkách se stejnými názvy, jako mají ovladače.
Pokud z nějakého důvodu budete potřebovat ovladače ze zálohy obnovit, stačí se přepnout na záložku Restore a zvolit si jednu ze záloh. Po obnovení je třeba počítač restartovat. Pokud aktualizujete jeden ovladač, doporučuji vytvořit jeho samostatnou zálohu, obnovení úplně všeho se v takovém případě nehodí.
Uniblue DriverScanner 2009 je placená aplikace, pořídit jej můžete za 29,95 USD. Bohužel pro Uniblue si myslím, že tento program je nejslabší z celé jejich sady PowerSuite, navíc existují stejné nebo lepší nástroje zadarmo. Jak DriverScanner obstojí v konkurenčním srovnání?
Srovnání nalezených aktualizací
Vzhledem k tomu, že aktualizace ovladačů nabízí i Windows Update, zajímalo mě, jak se bude seznam nabízených aktualizací v obou nástrojích lišit. K placenému DriverScanneru jsem ještě přidal program freewarový DriverMax, o kterém jsme psali v létě. Jak vidíte na úplně prvním screenshotu v článku, Windows Update ve Vistě nabízí ke stažení jen aktualizaci ovladače pro grafikou kartu.
Uniblue DriverScanner 2009 nový ovladač pro grafikou kartu vůbec nezaznamenal, nabídl ale například aktualizace pro Wi-Fi adaptér a diskový řadič. Freewarový DriverMax mě ale potěšil ze všeho nejvíce. Nabídl jak aktualizaci ovladače grafické karty, tak diskového řadiče a dalších ovladačů. Vzhledem k tomu, že DriverMax zdarma nabízí i zálohování a aktualizace, jeví se mi jako mnohem lepší nástroj než placený Uniblue DriverScanner 2009.
Jak často aktualizujete ovladače ve svém počítači? Používáte nějaký speciální nástroj na jejich vyhledávání a zálohy, nebo se spokojíte s kontrolou webu výrobce?