Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Dvanáctijádro Intel Core i9 vyjde za týden, osmnáctijádrové Core i9-7980XE 18. října. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 5. 8. 2017 15:58

    Jan Olšan (neregistrovaný)

    ad zisk AMD:
    Tam je to o tom, že oni mají ať se děje co se děje nějakých 400-420 milionů USD fixní náklady na běh firmy, administrativu, vývoj, marketing, atd atd. Takže na ty musí vždycky vydělat nějak vydělat.
    Vydělává se na to skrz tržby, ale tržba není zisk, jsou s ní spojené variabilní náklady (výroba toho procáku/GPU). AMD má momentálně marži 33-34 %. Co to znamená? Z tržeb po odečtení variabilních nákladů na výrobu toho zboží zůstane 34 % peněz, které pak až mohou být použity na umoření těch fixních nákladů.
    Takže to znamená, že se dohrabe do zisku tehdy, když mu tržby vylezou někam zhruba/např. nad 1,4 miliardy/kvartál, kde těch 33-34 % pokryje těch 420 milionů fixních nákladů. Další nárůst tržeb se už proměňuje ve zvyšující se zisk. Tj. nejde o žádné prodávání pod cenou, pánové, kdyžtak si načtěte něco o fixních nákladech v základech ekonomie (jako znám to i já, tak to musí být naprosto elementární látka :).

    A teď jestli Ryzen pomohl k ziskovosti: no, zatím úplně ne, protože sice jakože měli provozní zisk, ale po započítání cca 32 milionů úroků z dluhu se to zase přehouplo na účetní ztrátu.
    Ale Ryzen jako takovej evidentně přispěl k tomu, aby ta zráta byla menší, protože a) zlepšil tržby, což je to, co AMD potřebuje, viz výš. b) zlepšuje díky vyšším cenám marže, takže se ta ziskovost dá dosáhnout s o něco nižšími tržbami. Divize Computing a Graphics měl v Q2 o 51 % lepší tržbu, meziročně. Takže ne, evidentně to nějaký vliv má (i když částečně tam měly vliv i ty grafiky).

    Ten rozjezde Ryzenu je postupný, takže se nedá čekat, že bude hned mít maximální efekt v prodejích. Ze začátku Q2 se jich například za měsíc prodávalo míň, než teď v červenci (teda aspoň podle těch dost omezených zdrojů, co na to mám). Navíc jsou jen v retailu, ne ve masových sestavách typu Acer/HP/Dell. Jak bylo správně podotknuto, totéž jsou notebooky. Takže až se Zen dostane tam, tak bude další nárůst tržeb, ten trh má dost velkou setrvačnost.

    Jinak si myslím, že uvedení nejdřív Ryzenu a pak až APU není až tak nestrategické. APU má čtyři jádra a neudělalo by takové vlny a dojem, kterej vyvolán R7 pomůže později APU, ale naopak by to takhle nefungovalo. Navíc čip z R7 se dá použít do serverů. Servery jsou trh, který teď skoro nemá, a mají velkou marži, a ještě navíc to jsou tržby, které by AMD mělo navíc k tomu, co má teď, nikoliv takové, co nahradí část jejich existujících produktů. Viz předchozí, vyšší marže a vyšší tržby -> cesta k ziskovosti. Takže něco, co může přidat 100-200 milonů k tržbě je přesně to, co potřebují.

    Jinak tam ale nejspíš nebyla žádná volba mezi Summit Ridge a Raven Ridge. To APU eveidentně trvalo dýl kvůli integraci GPU a protože se dělalo o krok později kvůli tomu, aby se jádro Zen nejdřív odladilo. Takže to, že přijde skoro o rok pozděj není proto, že by AMD bylo blbý, ale proto, že vývoj prostě trvá ty svoje roky a zkrátit se nedá.

    P.S.
    Argumentace, že to nikdo nechce a kdo to chce, ten si to předítm koupil od Intelu když to bylo o dost dražší, protože... to mi přijde jako takový "přání otcem myšlenky" když člověk fandí tý druhý firmě.