Stejně je to naprd, protože metoda řazení programů je u všech televizí naprosto katastrofická, nepřehledná a dementní.
Dodnes nechápu, proč výrobci televizí cpou automatické ladění programů, které přemažou stávající pozice. Proč nemají nějaké automatické regulace a obnovy vyhledávání programů. Protože za poslední rok, jsem přelaďoval rodičům televizi snad 4x a fakt mě to řazení sere. Znáte ty důchodce, na osmičce máme barandov, na dvojce dvojku, na šestce mimozemšťany na zoomu... A samozřejmě po přeladění to zas musíte přeskládávat. A není nic lepšího když televize neumí oddělovat rádia, za to bych někoho už nakopal do zadku.
K dohadům ke kvalitě, udělal jsem rychlý rozbor (takže odhady průměrů nemusejí být úplně přesné:
1️⃣ Kategorie 1:
1. Prima
ℹ️: ???? 1440x1080p@50 | Main 4.1 | Průměr: cca 3,3 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
???? AAC-LC | VBR | 128 kb/s
2️⃣ Kategorie 2:
1. Prima COOL
2. Prima ZOOM
3. Prima MAX
4. Prima KRIMI
5. Prima love
6. CNN Prima News
ℹ️: ???? 1280x720p@50 | Main 4.0 | Průměr: cca 2,8 Mb/s (vrchol až 5 Mb/s)
???? AAC-LC | VBR | 128 kb/s
3️⃣ Kategorie 3
1. Prima +1
2. Óčko
3. Óčko STAR
ℹ️: ???? 960x540p@50 | Main 3.1 | Průměr: cca 1,6 Mb/s (vrchol až 3 Mb/s)
???? AAC-LC | VBR | 96 kb/s
Často se uvádí kodek zvuku HE-AAC, avšak jak dříve, tak i nyní, se používá výhradně AAC Low Complexity (tedy bez SBR). Možná je to nakonec i lepší, HE-AAC bylo vyvinuto výhradně pro velmi nízké dat. toky pod 100 kb/s, nikoliv jako náhrada AAC-LC.
Subjektivně se kvalita výrazně zlepšila (až na kategorii 3, ale i zde došlo k mírnému zvýšení dat. toků oproti přechodové síti, u nich byl průměr na kanál často pod 1 Mb/s). I u kategorie 2 je logo stanice celkem ostré, bez výrazného slévání, jako tomu bylo dříve, dokonce jsou občas patrné i zbytky jemného šumu filmu. Pomohlo navýšení dat. toku u zvuku. Kategorie 3 by si zasloužila stejnou zvukovou stopu jako předchozí 2. Je trochu paradoxní, že hudební stanice se vesměs vysílají s bídným zvukem, a to i na satelitu, kde se vysílá všeobecně ve vyšší kvalitě než v DVB-T2.
V tom se nevyznám, je to tahle: https://www.alza.cz/55-lg-55sm8500pla-d5625314.htm
No a samozřejmě včera večer už se dožadovali přeladění, protože zas nějaký kanály zmizely a je tam místo nich TEST1 a 2 a černá obrazovka.
Pokud jsi neměnil moc nastavení, nezapínal režim monitoru, aj. tak asi většinou není třeba nic zapínat. I tak ale platí zlaté pravidlo: upscaling může pomoci, ale zázraky neumí.
Upscaling samotný je už jen to, že se ti menší obraz roztáhne přes celou obrazovku. Nic víc, nic míň (up=nahorů/zvýšit, scale=škála,měřítko). Televize pak k tomu mají samozřejmě speciální techniky zpracování obrazu, aby obraz doostřily, zvýraznily detaily,... Ale i když na nekvalitní zdroj pošleš umělou inteligenci z budoucnosti, pořád platí, že z lejna bič neupleteš (nebo aspoň ne přesně takový, který byl na původních záběrech).
Vlastní zdroj. Mám doma i linuxový STB, takže mohu přímo streamovat do PC a zde analyzovat. Všechny streamy (video, všechny audio stopy a DVB titulky). Nebo je to možné vytáhnout zpětně z nahrávek. Máte zájem o více informací? Pokud ano, dejte vědět, mohu poskytnout kompletní výpisy, popřípadě třeba se mi podaří dohledat pro srovnání nahrávky z DVB-T, přechodového, "předfinálního" a finálního DVB-T2.