Neznam. Nelibi se mi to. Nechapu, proc si clovek touzici po jabku nekoupi jabko (macOS) a misto toho se jde spokojit s nahrazkou.
Co se tyka grafickeho designu, tak by me zajimalo co s tim udela aplikace postavena na Qt. Predpokladam, ze stejne jako u vsech ostatnich dister postavenych na GTK3 takova aplikace design celeho systemu proste rozesere (lepsi slovo me nenapadlo).
Designove pokladam za nejlepsi Cinnamon.
"Nerozesere, jen to bude vypadat jinak"
Tak jsem to myslel, neskutecne me vytaci, kdyz ma jedna aplikace zaviraci krizek vpravo a druha vlevo. A to same designove prvky, ktere jsou pokazde jine a bez snace si to prizpusobit.
Treba zrovna takova drobnost jako zaviraci krizek, ktery bylo mozne si na Ubuntu a spol. hodit doprava, jenze Ubuntu musi kopirovat macOS a proto to zakazali a uz to musi byt vlevo a na druhou stranu to neprendate.
No, klidne to muze byt pravda, ale ten design je hodne dulezitej, jinak si linux bude hrat na svy 2% a dal se nepohne.
Vidim to na sobe, mam doma z jednoho PC udelane diskove pole (proc kupovat NAS, kdyz mam doma stary PC) a co mi tam bezi? Samozrejme linux.
Jenze kazdodenne pouzivany desktop provozuju na Windows a nehodlam to zmenit ani s prichodem Windows 10, protoze linux uz jsem vyzkousel, nekolik dister a zjistil jsem, ze me to jako desktop vytaci.
V tom budou mít asi Windows vždy navrh. S jejich funkčností je buď uživatel apriori spokojen, nebo se s ní smíří. Případně hledá alternativu jinde. Jednou z (ne)výhodou Linux desktopu při jeho adaptaci je právě jeho rozmanitost, hledání Svatého grálu buď nikdy nekončí, nebo skončí vcelku rychle. Na Linuxu jsem začínal v twm, přes FVWM (FVWM95), GnuStep, Enlightenment, Blackbox, Gnome/KDE, Unity a možná ještě řady dalších nakonec zakotvil u Xfce (o prostředích na IRIXu, Solarisu se nezmiňuji). Žádné z výše uvedených prostředí jsem si cíleně nevybral, v případě nedostatečnosti jsem jen snížil své nároky (tak jak mi fungovalo spolehlivě ve Windows). ;-)
Linux Desktop je holt především pro ty co ocení jeho výhody a to se asi nikdy nezmění. Pro ty ostatní jsou tu zatím Windows/MacOS/atd.
O klasický zavírací křížek se stará operační systém a proto jsou u různých aplikací na stejném místě. Obsah okna aplikace je pak na ní samotné a každá může mít různé uspořádání. Osobně zastávám názor, že není nutné mít všechny aplikace ve stejném designovém stylu. Důležitější je aby se rozhraní aplikaci neměnilo pod rukama.
Jinak zavírací křížek a další ovládací tlačítka si už od samotného začátku můžeš posunout kam potřebuješ, nic nezakázali.
Ta rozmanitost by na linuxu nevadila, kdyby se podarilo zaroven nastolit nejaky rad. Ja se zemeroval vzdy na velka uzivatelsky privativejsi distra: RedHat, Mandrake, Mandriva, Ubuntu, Fedora, Mint, Manjaro. Vzdy nakonec skoncim u Ubuntu, protoze to funguje nejlepe, to znamena, nejmin me to otravuje.
Jako kazdy jiny, i ja nesnasim pulrocni upgrade Windows 10 a u linuxu to bylo o malo lepsi, jedine Ubuntu LTS je vhodne pro uzivatele, ktery nechce sedet cele dny u PC a instalovat.
Treba u Manjara s jeho rolling update se pravidelne neco podelavalo a stejne u toho clovek furt sedel a musel to opravovat.
Takze Ubuntu LTS a nejaky okenni manager, ovsem ve chvili kdy jsem si nejak zvyknul na Unity, tak mi ho zrusili. ::)
Predtim Cinnamon, ten byl designove nejlepsi a blizko Windows 7, ale mel zasadni chyby se spravou pameti. Podobne chybama trpel MATE, ale taky designove na vysi.
Ano, staricky notas s Windows 95 jsem rozbehl pomoci Ubuntu 10.04 LTS a jako graficke rozhrani jsem dal fluxbox. Ten je uzasne usporny a zcela staly, ovsem to bezne u desktopu nikdo neoceni pri dnesnich moznostech v hardwaru.
Ve skutecnosti v linuxu chybi distribuce, ktera by byla graficky designove pruzna a umoznovala uzivateli si to nastavit tak, aby to melo jednotny design a ne jako Windows 10, kde cast veci je proste prevzata s designem Windows 7 a cast veci je Metro rozhrani, ktere je diametralne odlisne.
Kdyz ale nic neexistuje, skoda toho Ubuntu, to melo jednu dobu nakroceno, ale pak to zacali mrvit, tak clovek presne jak rikas, snizi naroky a zustane u Windows.
Jednou ročně zkouším nějaké distribuce a vždy se vrátím na windows, protože na tom jediném funguje HW skoro bez problému.
Řešit, že najednou skončil IT87 driver a kvůli tomu nemůžu aktualizovat.... Stále bez podpory HW akcelerace v prohlížeči bez nutnosti to milionkrát patchovat. Ani se nedivím, že SteamOS to zabalil.