Ta rozmanitost by na linuxu nevadila, kdyby se podarilo zaroven nastolit nejaky rad. Ja se zemeroval vzdy na velka uzivatelsky privativejsi distra: RedHat, Mandrake, Mandriva, Ubuntu, Fedora, Mint, Manjaro. Vzdy nakonec skoncim u Ubuntu, protoze to funguje nejlepe, to znamena, nejmin me to otravuje.
Jako kazdy jiny, i ja nesnasim pulrocni upgrade Windows 10 a u linuxu to bylo o malo lepsi, jedine Ubuntu LTS je vhodne pro uzivatele, ktery nechce sedet cele dny u PC a instalovat.
Treba u Manjara s jeho rolling update se pravidelne neco podelavalo a stejne u toho clovek furt sedel a musel to opravovat.
Takze Ubuntu LTS a nejaky okenni manager, ovsem ve chvili kdy jsem si nejak zvyknul na Unity, tak mi ho zrusili. ::)
Predtim Cinnamon, ten byl designove nejlepsi a blizko Windows 7, ale mel zasadni chyby se spravou pameti. Podobne chybama trpel MATE, ale taky designove na vysi.
Ano, staricky notas s Windows 95 jsem rozbehl pomoci Ubuntu 10.04 LTS a jako graficke rozhrani jsem dal fluxbox. Ten je uzasne usporny a zcela staly, ovsem to bezne u desktopu nikdo neoceni pri dnesnich moznostech v hardwaru.
Ve skutecnosti v linuxu chybi distribuce, ktera by byla graficky designove pruzna a umoznovala uzivateli si to nastavit tak, aby to melo jednotny design a ne jako Windows 10, kde cast veci je proste prevzata s designem Windows 7 a cast veci je Metro rozhrani, ktere je diametralne odlisne.
Kdyz ale nic neexistuje, skoda toho Ubuntu, to melo jednu dobu nakroceno, ale pak to zacali mrvit, tak clovek presne jak rikas, snizi naroky a zustane u Windows.