Evropský hospodářský a sociální výbor zavádí diskuzi i k tématu elektronických knih. Trh s e-knihami je v Evropě nezdravý a problémový. Například:
- Na tištěné knihy se ve většině zemí platí snížená daňová sazba, u elektronických knih je standardní. Srovnatelný obsah je nabízen za jinou cenu, což diskriminuje prodejce e-knih.
- Trhu e-knih dominují dva američtí hráči Apple a Amazon. Diktují si podmínky a ceny, malí knihkupci proti nim nic nezmůžou. Navíc například Amazon nepodporuje vydávání v některých jazycích (oficiálně ignoruje češtinu a dalších 17 z 23 úředních jazyků EU).
- Proprietární DRM (jako má třeba Wooky) sice zamezí většině nelegálního šíření e-knih, jenže zakoupené knihy už nelze číst na jiném zařízení, jakmile taková služba skončí, nemáte co číst.
- Neexistuje standard, jak dostat e-knih do knihoven, jak se k tomu mají tradiční instituce vůbec postavit. Je třeba zvážit rozdíly mezi půjčením knihy a e-knihy, nesmí se však zapomínat na ochranu nelegálního sdílení.
- Tištěné knihy jsou jednoznačně identifikované pomocí ISBN, u elektronických knih identifikátory většinou chybí, v katalozích vzniká chaos.
Obecně platí, že nová nařízení a inciativy EU nechválíme. O mnoha věcech nakonec rozhodne sám trh. S výjimkou prvního bodu, tedy sjednocení DPH, lze problémy vyřešit i bez zásahů bruselských úředních šimlů. Některé návrhy z dokumentu Vydávání knih v pohybu ale opravdu zdůrazňují skutečné trable při rozšiřování elektronických knih.
Evropská unie však udělá nejlépe, když dá tyto věci do pohybu otevřenou diskuzí než narychlo splácanými nařízeními, která budou pokrývat i to, jestli bude na čtečce tlačítko pro přechod na další stranu na levé, nebo pravé straně.
Zdroj: EU (via +Vojtěch Vojtíšek)