O této možnosti uvažovala již dříve, na podnět Opera software, která dává svůj malý podíl na trhu za vinu Internet Exploreru, mnoholetému společníku redmondského operačního systému. Právě jeho provázanost s majoritním OS má údajně utlačovat všechny ostatní organizace, což však zřejmě nějakým zázrakem neplatí pro Firefox, který v statistikách dává Internet Exploreru pořádně zabrat, ačkoliv žádné zvláštní postavení oproti Opeře nemá.
Evropská Unie, nedbaje těchto faktů, opět plánuje říkat Microsoftu, co smí a nesmí se svým výrobkem dělat. Původní úvahy nabyly reálnějších obrysů a po instalaci systému by měl být uživatel dotázán, který prohlížeč si přeje jako defaultní, přičemž dotaz by nesměli odstranit ani OEM výrobci.
Absurdita takového požadavku je ovšem jasná. Jaké prohlížeče budou ve výběru a jaké už ne? Pomineme-li pár nejznámějších značek, najdeme takřka stovky různých aplikací, s nimiž lze nahlížet do světa internetu, přičemž vytvoření vlastního není nic složitého. Musí Microsoft dodat všechny existující prohlížeče se systémem nebo vybrat pouze pár vyvolených? A pokud zvolí druhou možnost, nebudou pak diskriminovány ty ostatní? A proč by rovnou nemohl na svoje náklady distribuovat veškerý existující software, protože to jeho autoři sami dobře neumí a „zlý Steve Ballmer“ jim brání v rozšíření? Přispějte svým názorem v diskuzi nebo anketě.
Zdroj: ZDNet