Poslanci také vyzývají komisi, aby zavedla jednodušší pravidla pro přeshraniční dostupnost audiovizuálních služeb. Netflix a spol. musí vyjednávat práva v každé zemi zvlášť, to brání v rychlém rozšiřováním digitálních půjčoven a obchodů. Evropský parlament to nicméně nedoporučuje z toho důvodu, aby lidé v Česku mohli legálně sledovat filmy a seriály jako třeba v Británii, ale aby britské menšiny žijící u nás mohli bez problémů sledovat to, co v jejich vlasti. Prakticky to ale geoblokování zruší pro všechny.
Dalším bodem je povolení veřejným a výzkumným knihovnám „půjčovat veřejnosti díla v digitálních formátech či vědcům a výzkumníkům legálně vytěžovat obsah děl.“ Díky tomu by knihovny nemusely nabízet jen papírové knihy, ale také jejich elektronické varianty. V některých českých knihovnách se tak už děje.
Na popsaných bodech se shodlo 445 poslanců, 64 bylo proti a 32 se zdrželo hlasování. Jejich jednání ale zatím nemá žádnou legislativní váhu. Je to pouze vzkaz pro Komisi, která bude autorský právo přepracovávat. Učiní tak do konce roku 2015.
Zdroj: EU