Jak to hodlá konkurovat, pokud by ThreadRipper 3000 přinesl dejme tomu až 48 jader a pomohl si s frekvencemi (při vytížemí méně jader)? Jestliže EPYC 2 bude mít 8 chipletů s až 64 jádry celkem, nemusí být očekávání 48 jader (u nástupce 2990WX zas až tak nereálně). Cena CPU přitom může být někde nad samotným MB pro W-3175X (nejlepší MB X399 stojí okolo 500US$).
Ačkoliv Asus má "32" fází, ve skutečnosti je to jen 8 gigantických fází (každá z nich obsahuje 4 násobek komponent oproti běžné konfiguraci). Asus rezignoval na použití doublerů, nepoužívá je vůbec nikde (ani na nejdražších deskách), což je velká škoda.
U Evga věřím, že těch 20 fází bude skutečně 20 fází. Použijí 10 fázový kontroler z 2080Ti a šoupnou tam doublery.
Těch "32" fází vyprodukuje méně tepla, ale 20 fází od Evga bude mít mnohem lepší elektrické vlastnosti.
I kdyby Evga mohla na tu desku šoupnout 12 slotů pro RAM, neudělali by to, protože je to zároveň workstation a hlavně XOC deska - při taktování je ideální mít jednu RAM na kanál. Nevyužité sloty komplikují návrh PCB a zhoršily by rozvržení linek pro RAM -> nižší frekvence/vyšší časování než kdyby deska měla jen 6 slotů.
Bude záležet, jestli onen, možná revoluční, chipletový design nových Ryzenů, především v případě těch 4-8 chipletových konfigurací Epiců / Threadripperů, skutečně přinese ono slibované snížení latencí směrem k úrovni monolitických čipů, oproti problematické koncepci u aktuálních 24/32jádrových především TR, kde na rozdíl od těch Epiců 2 ze 4 částí nejsou napojené na paměť a komunikace mezi jádry při tak velkém počtu začíná být problém. Proto je 2990WX v některých i na multithread náročných aplikacích horší, než by se dalo doufat a exceluje jen ve skutečně perfektně škálucích programech bez náročnosti na latenci paměti (Blender), ale pro širokospektrální použití je dobrý až 2950X, naopak W-3175X i při 28 jádrech je nejlepší např. v Adobe Premiere, kde jde o kombinaci počtu jader a frekvence (na dalším místě je 9980XE, ale hned následovaný 9900K) a to protože monolitické řešení je sice drahé a problematické na výrobu a výtěžnost, ale pořád prostě dokáže nabídnout nejvyšší a hlavně nejuniverzálnější výkon.
Proto bude tak kritické, do jaké míry se ona nová chipletová koncepce AMD dokáže monolitům blížit.
U 48 nebo až 64 jader, které jsou jisté u Epicu a min 48 je pravděpodobných i u TR, pak bude ještě důležitější než u 24-32 jader, jestli se jim povede udělat dostatečně rychlou komunikaci mezi chiplety a nízkou latenci paměti, protože jinak stejně jako 2990WX ty CPU nebudou tak revoluční, jak se doufá.
Navíc je tu fakt, že aktuální, i na multithread zaměřený SW, se v mnoha případech teprve bude optimalizovat a předělávat pro takovéto počty jader (není divu, když donedávna velmi mnoho jader znamenalo 8-10, u serverů kolem 20), takže to bohužel ze začátku může v benchmarcích také škodit těmto CPU.
Naštěstí oběma zmíněným řešením (WindowsJ/Premiere) přibývají alternativy, takže bych se k jejich neschopnostem nevyužít moderní architekturu neupínal jako k motivu pro rozvoj v této oblasti. Monolitická řešení budou postupně ztrácet, jak se rozšíří respekt k odlišnostem řešení. Budou tady samozřejmě i nadále aplikace, které budou výrazně výkonějši na monolitu, ale celkový dosažitelný výkon a jeho poměr cena/výkon bude jinde.
Například v Indigo Bechmarku se ukázalo, že zběsilá migrace vláken Windows schedulerem po jádrech stojí 2990WX cca 60% výkonu.
https://www.extremetech.com/computing/283114-new-utility-can-double-amd-threadripper-2990wx-performance