Evropská unie vsadila na Itanic. Na kritické úlohy koupí servery HP Integrity

18. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Redakce

Procesorovou architekturu Itanium (založenou na principu VLIW) dnes už asi sotva někdo označí slovem perspektivní. Na sklonku minulého roku dostala sice tato CPU Intelu do žil již dlouho potřebnou novou 32nm krev. Před měsícem ale naopak přišla zpráva, že tato generace, Itanium 9500 alias Poulson, také možná bude tou vůbec poslední. Na Itanium se navíc téměř vykašlal Oracle – HP si dodávání potřebného softwaru muselo vymoct u soudu. V tomto světle tedy asi leckoho překvapí, že se procesorům Itanium podařilo urvat poměrně významnou zakázku – Evropská unie si je vybrala pro servery svých institucí, a to navíc ty, na nichž běží ty nejkritičtější úlohy.

HP oznámilo, že si jeho systémy řady Integrity vybrala Evropská komise ve výběrovém řízení na dodávku unixových serverů kategorie „mainframe“. Na strojích poběží operační systém HP-UX 11i v3, nicméně podrobné konfigurace oznámeny nebyly – podle všeho bude EU nakupovat hned několik různých modelů najednou, dle určení. Stroje s procesory Itanium budou nasazeny na nejkritičtější infrastrukturu evropské administrativy (včetně běhu různých důležitých databází), kde je vyžadována maximální odolnost proti výpadku a spolehlivost.

Servery HP řady Integrity

Itania a HP Integrity budou sloužit v celé řadě unijních úřadů, které se fyzicky nacházejí v různých zemích (Belgie, Francie, Portugalsko, Německo, Itálie, Maďarsko či Estonsko; o našich končinách slovo nepadlo). Je mezi nimi i Soudní dvůr Evropské unie a Evropský parlament. V rámci kontraktu si budou moci stejné servery pořídit i další úřady, který by projevily zájem v budoucnu.

 

V poptávkovém řízení byl počet serverů rámcově odhadnut na něco přes tisíc kusů (plus příslušenství a software), celkový počet ale není omezen, takže nějaké mohou přibýt později. V podmínkách výběru je jako kritérium hodnocení uvedena ekonomičnost nabídky. Jinak v oblasti tzv. „mission-critical“ strojů se ceny pohybují hodně vysoko, takže použití exotických procesorů nemusí být velkým hendikepem. HP se každopádně holedbá, že v poměru ceny a kvality dopadla jejich nabídka při hodnocení nejlépe.

Itanium 9500, snímek čipu
Itanium 9500, snímek čipu

bitcoin školení listopad 24

S trochou zlé vůle by se ale dalo vítězství HP vysvětlovat i tak, že vzhledem k obecné víře, že Itania to mají v podstatě za sebou, potřebuje firma nějaký úspěch stůj co stůj. Aby u Evropské komise uspěla, možná nabídla skutečně velkorysý obchod, na kterém ani moc nevydělá. Zda to servery s operačním serverem HP-UX a procesory Itanium dlouhodobě udrží nad vodou, je ale otázka.

Zdroje: www.publictenders.net, X-bit labs