Odpověď na názor

Odpovídáte na názor k článku Extrémní výhonek procesorů Raptor Lake, 6,2 GHz Core i9–14900KS, vyjde přesně za týden. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.

  • Tento text je již více než dva měsíce starý. Chcete-li na něj reagovat v diskusi, pravděpodobně vám již nikdo neodpoví.
  • 7. 3. 2024 18:09

    Jan Olšan

    To v podstatě o ničem nevypovídá, protože jsou to dva úplně odlišné produkty.

    A dokonce i ty dva odlišné produkty se dají každý nastavit na stejnou spotřebu jenom tím, na jaké frekvence a napětí se vyženou. i9-14900K by mohlo jet na 130W a Ryzeny 7950X (respektive 5950X) na 450 W (asi by ale bylo třeba je chladit nějak speciálně, aby se na takovou šílenou spotřebu daly vytočit, jinak skončíte na teplotu dřív, než se dostanete na maximální možné napětí).

    Srovnávat by se to dalo přímo jenom pokud by jedna firma vzala tu samou architekturu a pak ji implementovala na 7nm TSMC a Intel 7. A muselo by se zvlášť hlídat, aby to na obě technologie bylo srovnatelně optimalizované. A pak by se dalo podívat, který proces potřebuje jaké napětí na to, aby dosáhl určitou stejnou frekvenci, který proces dosáhne vyššího frekvenčního maxima a který proces u těch vyrobených čipů dosáhne vyšší frekvenci, když nastavíte limit spotřeby třeba na těch 130 W.

    Takhle s dvěma úplně různýma čipama to vůbec nebude vidět, protože nesouvisející proměnné jako architektura a ta volba provozního bodu na křivce frekvencí/napětí mají řádově vyšší vliv, než kvalita procesu.

    BTW, když vezmete Ryzen 9 7950X nebo 5950X, pustíte jednovláknovou zátěž, tak to CPU při ST boostu na jednom jádru žere 50-60 W a u toho Intelu je to prakticky stejné. Což to myslím dobře ilustruje. Ty spotřeby v mnohovláknovém boostu jsou čistě o tom, kolik si výrobce řekne, že bude limit. AMD to limituje natvrdo na nějaké více nebo méně praktické číslo, Intel na to v praxi asi kašle a nechává to na teplotní limit...

    7. 3. 2024, 18:13 editováno autorem komentáře