Někdy během podzimu roku 2020 se rozběhl dodnes pokračující průšvih, kdy najednou přestala stačit výroba čipů a všemožná elektronika a součástky najednou zdražily, začaly být nedostupné, nebo obojí. Vypadá to, že se teď možná nacházíme na vrcholu, kdy některé projevy dorostly do vyloženě absurdních poloh. Ale zároveň už se tato objevují znaky, že by tato ošklivá doba (spojená ostatně i s COVIDem) mohla být za námi.
Dokonce i dostupnost grafických karet už se dost lepší, ale neznamená to, že problémy s čipy jsou pryč, jsou jen méně viditelné. Největší problémy jsou dnes nejspíš poněkud schované tím, že se týkají subdodavatelů. Množství součástek, na kterých závisí výroba dalších věcí (včetně aut) má údajně pořád dodací lhůty delší než jeden rok. Firmy, které na takových komponentech jsou závislé pro své produkty, jsou v dost těžké situaci i tehdy, pokud se včas snažily předzásobovat.
Kvůli čipu se vyplatí koupit a rozbít novou pračku
Skoro symbolem celé této krize by mohl být kuriózní případ, který teď citoval při zveřejnění kvartálních výsledků Peter Wennick, šéf nizozemské firmy ASML, vyrábějící stroje pro výrobu čipů. V nedávné době mu údajně manažer nejmenované firmy vyrábějící elektroniku pro průmyslové vybavení sdělil, že kvůli nedostupnosti určitých součástek na volném trhu se museli uchýlit k tomu, že místo čipů kupují celé pračky, z kterých vezmou potřebnou součástku a zbytek zřejmě vyhodí.
Produkt, kvůli kterému se to údajně děje, mají být nějaké „průmyslové moduly“, takže zřejmě výrobky s hodně vysokou cenou a poměrně nízkými výrobními sériemi, jinak by se asi nemohlo vyplatit kupovat místo zřejmě normálně dost levné součástky výrobek za několik tisíc korun a pak ho bourat. Zřejmě ale došlo k tomu, že výrobce praček si dokázal potřebnou elektroniku nasmlouvat včas (jinak by se ty pračky také nedaly sehnat za rozumnou cenu), zatímco firma vyrábějící nějaké úzkoprofilové, ale možná pro chod průmyslu hodně důležité stroje nikoliv. Ani když výrazně připlatí.
O jaké součástky se přesně v tomto anekdotickém případě jednalo, ASML neuvádí, ale pokud šlo o elektroniku zastavěnou v pračce, patrně šlo o nějaký čip, který je relativně triviální. Jenže nyní je asi jedním z těch, které výrobce nestíhá dodávat a čeká se na ně třeba 60 a víc týdnů.
Ačkoliv toto je je extrémní (a doufejme ojedinělý)důsledek, obecně tento problém, kdy je pro nové objednávky na konkrétní součástky dodací lhůta dlouhá přes rok, není vzácný. Podle těchto svědectví z fóra Real World Tech ho například řeší výrobci speciálního malosériového hardwaru u některých FPGA.
Podle analytiků by do konce roku mohl být konec (dobrý)
Ale naštěstí to není všechno černé. Už se objevují odhady, že bychom teď mohly být v zenitu, nebo možná už i spíš za zenitem toho nejhoršího. Podobně jako už se od začátku roku snižují dříve šílené ceny grafik (a počet karet v obchodech roste), podle některých analytiků už slábne celá čipová krize.
Podle zprávy Counterpoint Research by se měly problémy uklidnit v druhé polovině letošního roku. Firma uvádí, že už od konce roku 2021 se postupně zmenšuje míra, v které nabídka čipů zaostává za poptávkou. U řady čipů se zlepšují stavy skladových zásob (jmenované jsou 5G modemy a podobné, mobilní SoC a také hardware pro PC). K tomu už se začínají dostavovat efekty toho, jak firmy v reakci na krizi začaly navyšovat výrobu. A také toho, že konzumenti čipů zase hledali cesty, jak diverzifikovat dodavatele a nejvíce nedostatkové součástky nahrazovali jinými.
V uplynulém prvním kvartálu roku 2022 se proto už věci zlepšovaly. Counterpoint Research teď předpovídá, že ke konci roku by už měla čipová krize do značné míry ustoupit a dalo by se říct, že bude za námi. Většina hardwaru a elektroniky by pak měla být normálně dostupná a také by mohly klesat její ceny, pokud nyní za krize byly zvýšené. Nemusí to ale samozřejmě znamenat, že problém přestane být u úplně všeho. Zejména u okrajovějších produktů by mohlo narovnání situace zabrat déle.
Ještě ale přetrvávají rizika hrozící zhoršením. Conterpoint Research uvádí, že tento pozitivní výsledek bude záviset na dalším vývoji během roku. Ten může ovlivnit válka na Ukrajině (viz závislost dodávek Neonu na ruském a ukrajinském průmyslu). Ale hrozící komplikaci pořád představuje i koronavirus. Pokud by nastávaly další pandemické vlny, které by narušily výrobní a dodavatelské řetězce, mohlo by se zotavení zdržet. Takové problémy teď ukazuje situace v čínském Šanghaji, ovšem s tou už se teď asi odhad trochu počítá. Snad se tedy už moc nezhorší nad rámec toho, co tamní extrémní lockdown způsobil doteď.
Zdroje: The Register, Tom's Hardware