Vtip roku. Facebook vás chce ochránit pomocí VPN, skrze kterou vás ovšem může sledovat

14. 2. 2018

Sdílet

 Autor: Redakce
Opravdu myslíte, že vás nějaká služba Facebooku bude chránit před obchodními zájmy Facebooku?

Na nezabezpečených veřejných sítích doporučujeme používat VPN, která zjednodušeně řečeno vytvoří tunel mezi vaším zařízením a cílovými službami, které používáte, takže si nikdo nepřečte obsah komunikace. Což je důležité zejména při používání internetového bankovnictví. Tím spíše je ale důležité, abyste si vybrali důvěryhodnou a ideálně nezávislou službu. Facebook začal v USA ve svém klientu pro iOS propagovat VPN s názvem (Onavo) Protect. Služba už pár let existuje, Facebook ji koupil v roce 2013. Samotná propagace je čerstvou novinkou. Proč o tom mluvit? Jak asi tušíte, nejde o zrovna ideálního kandidáta na ochranu připojení. Patrně tušíte, že Facebook a soukromí nejde dohromady. Toto tvrzení je pravdivé – Onavo Protect vás ochrání před vstupy zvnějšku, jenže zároveň slouží tak trochu jako trojský kůň. Nepřekvapí, že Facebook pomocí této VPN sleduje vaši zdánlivě zabezpečenou komunikaci. Tento fakt služba přiznává v popisu v App Storu. Uvádí, že nasbíraná data sdílí se sociální sítí, jež díky datům způsobem může „zlepšovat uživatelkou zkušenost“. Facebook vydělává na reklamě, což je mu daří zejména díky tomu, že nás zná možná lépe, než se známe sami. Protože nás sleduje. Díky tomu nás lépe udrží na své síti, kde nás krmí reklamami – pokračovat snad nemusím. [caption id="attachment_116251" align="aligncenter" width="1600"]Budeme vás chránit, ale ne před námi

VPN, která sleduje vaši komunikaci, postrádá smysl. Onavo Protect je zvláštní a ne zrovna šťastný případ, neboť služba navenek nedává najevo, kdo je jejím vlastníkem. Výraz Facebook se v jejím názvu neobjevuje, jako vydavatel aplikace je uvedena firma Onavo. Obavám se, že miliony lidí mohou službu používat, aniž by si uvědomili, že patří Facebooku a že je sociální gigant tímto způsobem sleduje.

Službu si nekoupil proto, aby vás ochránil před veškerým sledováním na internetu. Zato tímto získává další nástroj, díky kterému se o vás může dozvědět víc. Navíc tím získává výhodu nad ostatními subjekty, kterým vaše komunikace přístupná není. Facebook tímto způsobem upevňuje své postavení a totalita Facebooku se stává zase o něco větší realitou – služba kráčí proti otevřenosti a demokratičnosti internetu jako takového.

Onavo Protect sdílí data s Facebookem, který službu začal v omezené míře propagovat na platformě iOS Onavo Protect sdílí data s Facebookem, který službu začal v omezené míře propagovat na platformě iOS

Jak informuje TechCrunch, díky Onavo Protect se Facebook dříve než ostatní dozvídá i o trendech mezi mobilními aplikacemi. Díky tou může reagovat tak, že sám nabídne podobné řešení. Během loňska např. efektivně zlikvidoval SnapChat. Budeme v budoucnu používat jen aplikace od Facebooku? Minimálně není důvod si myslet, že by jeho postavení mělo slábnout.

Otázkou zůstává, zda se Zuckerberg nepokusí svou pochybnou VPN integrovat přímo do klienta sociální sítě. Dalším krokem by mohlo být, že nám Facebook zřídí zadarmo internetové přípojky a rozdá nám mobilní zařízení. Nebo nám pro naše dobro může integrovat čipy přímo do našich těl.