Zaprvé: Vtip roku je uvádět takovýto článek v kategorii zprávy. Je to naprosto subjektivní komentář, který navíc zavání silnou frustrací a zaujatostí, takže s objektivní novinařinou to nemá nic společného a označení "zpráva" není hoden.
Zadruhé: Facebook je komerční služba jako každá jiná. Nikdo člověka nenutí jí používat, je to otázkou svobodné vůle, takže používat v kontextu Facebooku slovo totalita je plivnutím do tváře všech, kteří kdy trpěli nebo trpí skutečnou totalitou.
Za služby poskytované "bezplatně" platí uživatel zobrazením reklamy, která je tím výnosnější, čím přesněji je zacílená. A pro přesnost zacílení toho o mě poskytovatel musí vědět co nejvíce. Dělá to Facebook, dělá to Google, dělají to všichni se stejným business modelem. Facebook nepoužívám, ale používám služby Googlu, který se chová stejně a jsem s tím naprosto srozuměn a spokojen. Nevím, jak Facebook, ale Google je v tomto naprosto důvěryhodný a transparentní, protože ve svých podmínkách naprosto přesně a konkrétně popisuje, co s mými daty dělá a proč.
Moje rada tedy zní, pokud jste natolik frustrován Facebookem, nepoužívejte ho. Bude vám líp.
Přesně. Celý ten odstavec je trochu nesmysl - VPN nevytváří zabezpečený tunel až k cílovým slubám, ale pouze na server poskytovatele VPN. Od něj dál až ke zmiňovaným službám je už provoz opět "nezabezpečený" - takže si jej může odchytnout kdokoliv od provozovatele VPN, až po všechny providery po cestě.
Ano, člověk se pomocí VPN úchrání před zvídavým správcem místní sítě, nebo lokálním ISP. Ale rozhodně se nejedná o plně zabezpečené spojení až k bance. Od toho je tu HTTPS.
V podstatě s vámi souhlasím, autor je příliš zaujatý. Ale zase to bagatelizovat, že vlastně jiní to dělají taky je argument každého politika. VPN od FB je vážně docela k zamyšlení, asi jako firewall od vlády, která ví nejlépe co blokovat. Ale tady máme zatím volbu, to je pravda. Spíše než strašení čipem do mozku, by to chtělo vysvětlit v čem je problém a proč tuto službu bojkotovat tak, aby to pro FB byly ideálně jen vyhozené finance a VPN, pokud člověk potřebuje, si koupí za peníze. Případně využije nějakou free variantu ala Opera VPN, pokud jen chce, aby jeho s prací nesouvisející provoz nebyl tak transparentní.
Jenze o to jde, treba jsem na LTE od T-Mobile, tak poskytovatel je pro me duveryhodnou autoritou. Jsem na kabelu od UPC, tak opet to pusobi duverohodne. Jsem na domaci vlastni wi-fi, tak opet sam pred sebou jsem na duveryhodnem koncovem pripojeni. Ale nekde na nezname hotelove siti nebo wi-fi v kavarne jsem a naprosto neznamem neduveryhodnem pripojeni a proto ma smysl pouzit VPN, ikdyz asi ne zrovna od Facebooku.
HTTPS na internet bankingu je trochu jina kategorie zabezpeceni, ktera defakto prichazi az potom, kdy diky duveryhodnemu koncovemu pripojeni mam jistotu, ze samotna prihlasovaci HTTPS web stranka k internet bankingu, kde zadavam heslo, neni podvrhnuta.
Tudiz autor ma pravdu, na verejne neduveryhodne siti ma smysl si vytvorit zabezpeceny tunel, do ktereho spravce mistni site nemuze a ktery zabezpeci pripojeni mezi mnou a duveryhodnym mistem, odkud uz se mohu spolehnout na HTTPS az do cilove banky.