Po finančních výsledcích (hodně překvapivých) Intelu, které jsme probírali v pondělí, oznámilo včera svoje výsledky za poslední kvartál a také celý rok 2020 i AMD. U toho je to vždy napínavější a je zajímavé sledovat, zda se mu daří růst a získávat pozice na trhu proti Intelu. Dlouho totiž vypadalo tak, že jeho nové procesory Ryzen sice měly slušný ohlas, ale na finanční úspěšnosti firem se tím toho moc neměnilo.
Poslední výsledky AMD ale jsou o dost jiné. Ještě před rokem a půl byly pro AMD rekordní tržby 1,8 miliardy dolarů za čtvrtletí, poté se před rokem v Q4 2019 dostalo na 2,1 miliardy. Firma před třemi měsíci při vyhlášení výsledků za Q3 2020 oznámila prognózu, že v čtvrtém kvartálu očekává tržby okolo třech miliard (2,9–3,1 miliardy $). Toto o něco překonala, i když ne zdaleka tak závratně jako Intel: reálné tržby byly nakonec 3,244 miliardy dolarů. AMD tím navýšilo tržby o 53 % proti stavu před rokem.
Firma v Q4 2020 nezvýšila průměrnou hrubou marži, ta je na 45 % jako před rokem – toto je asi proto, že přibylo hodně tržeb z čipů pro konzole, které průměr táhnou dolů. AMD mělo ovšem v Q4 2020 rekordní zisk – ten dosáhl 1,781 miliardy dolarů, což vychází 1,45 dolaru na jednu akcii. Číslo je ovšem ovlivněné tím, že AMD si zaúčtovalo daňový bonus, který přidal 1,301 miliardy (1,07 dolaru na akcii) k tomu, co firma reálně vydělala.
Tento bonus je jednorázová záležitost, bez něj by zisk byl výrazně nižší. Když se podíváme na tzv. non-GAAP účetní údaje, které takovéto mimořádné vlivy pomíjejí, vychází zisk 636 milionů dolarů (52 centů na akcii), o 66 % vyšší než v Q4 2019 (tehdy non-GAAP účetnictví uvádělo zisk 383 milionů $).
Ryzeny dál stoupají
Na výsledku se podílely obě divize AMD, ale stále výrazně dominuje spotřebitelská oblast, osobní počítače: Divize Computing and Graphics, pod níž jsou procesory Ryzen a grafiky Radeon měla v Q4 2020 tržby 1,96 miliardy dolarů, což byl 18% růst (jak meziročně, tak proti předešlému kvartálu Q3 2020). Největším faktorem byly podle AMD silné prodeje procesorů Ryzen. A to jak v desktopu, tak v noteboocích, kde opět byly prodeje mobilních procesorů (Ryzen 4000) rekordní. Divize měla provozní zisk 420 milionů dolarů.
O prodejích grafik toho AMD moc neříká – jejich průměrné prodejní ceny a údajně také prodeje co do počtu kusů údajně stouply po vydání Radeonů RX 6000, ale není zmíněno jako moc. Tržby z grafik jsou asi stále výrazně menší částka proti tržbám za procesory.
Prodeje procesorů pro servery rostou, ale pořád asi pomalu
Druhá divize Enterprise, Embedded and Semi-custom je dlouhodobě zajímavá tím, že její výsledky obsahují příjmy za procesory Epyc. S těmi se AMD snaží probourat do serverového trhu, ale podle finančních čísel ho zřejmě Intel pořád (vzdor tomu, že nabízí asi už evidentně překonané 14nm produkty) nechává jen paběrkovat.
Tato divize měla v Q4 2020 tržby 1,28 miliardy $ a provozní zisk 243 milionů $. Loni byly tržby této divize za Q4 2019 jenom 465 milionů, takže jde o velmi pěkné zlepšení, které je ale asi dáno s převážné části tím, že loni se již téměř nevyráběly APU pro předchozí generace konzolí, kdežto nyní AMD naplno zásobuje Microsoft a Sony snažící se vyrobit maximum nových Xboxů Series X/S a PlayStation 5.
AMD uvádí, že Epycy začaly být nabízené v nových instancích cloudů Amazonu. Oraclu a Alibaby, a vzrostly objednávky výrobců serverů Dell, HPE a Lenovo. Tržby rostly proti předchozímu kvartálu – nic jiného se ale nečeká a AMD neuvádí, o kolik, jen že byly rekordní (i zde ale platí, že cokoli jiného by naopak byla negativní zpráva). Asi stále nenastal zlom a nějaký explozivní boom, růst je pořád pomalý a pozvolný. To také asi nechává Intelu spoustu času, aby zkonsolidoval svoje pozice a „vrátil se“, až mu to dovolí vyřešení jeho problémů s výrobním procesem.
Epycy Milan až v březnu
AMD přitom sdělilo ještě jednu novinku týkající se serverů. Procesory Epyc třetí generace „Milan“ s novou architekturou Zen 3 mají oficiálně vyjít v tomto kvartálu, a to v březnu (mezinárodně marci). Původně se trošku očekávalo, že je AMD vydá ještě do konce roku 2020, ale zřejmě jsou o něco opožděné. Skluz má ovšem i 10nm konkurence od Intelu.
Tržby za celý rok na dohled 10 miliardám
Celoroční tržby firma měla 9,763 miliardy dolarů – o 45 % větší, než za rok 2019 (tehdy 6,731 miliardy). Hrubá marže vycházela pro celý rok také na 45 %. Čistý zisk byl vysokých 2,49 miliardy dolarů (2,06 dolaru na akcii), ale opět, bylo to kvůli onomu daňovému bonusu, hrubý provozní zisk před daněmi byl 1,369 miliardy. V non-GAAP číslech by zisk byl jen 1,575 miliardy proti 756 milionům v roce 2019, což by byl nárůst o 108 %.
Pokud vás zajímají výdaje, dosáhly investice do výzkumu a vývoje 1,983 miliardy $, ostatní náklady (fungování firmy, marketing, administrativa) spolkly 995 milionů $. Volný cashflow byl plus 777 milionů dolarů a firma měla na konci roku 2,29 miliardy dolarů hotovosti.
Příští rok růst o 37 %
Nakonec ještě musíme zmínit prognózu AMD na následující vývoj, která je jako obvykle součástí kvartálních výsledků a často bývá i nejzajímavější. AMD očekává, že tržby v Q1 2021 nijak významně neklesnou, což dříve mezi čtvrtým a prvním čtvrtletím bývalo norma. Očekávané tržby v Q1 2021 jsou 3,2 miliardy dolarů plus minus 100 milionů. Meziročně by to proti loňskému výsledku v Q1 2020 byl nárůst tržeb o 79 %. Je přitom opět možné, že se prognózu povede o něco předstihnout, takže by se nakonec tržby mohly vyrovnat výsledku za Q2 2020 nebo ho překonat. Hrubá marže by měla být okolo 46 %.
AMD už na rozdíl od Intelu uvádí i očekávání na celý rok 2021. V tom AMD čeká průměrnou hrubou marži už 47 % a zejména značné zvýšení tržeb, tedy další expanzi. Meziročně, tedy proti 9,763 miliardy za rok 2020, by tržba v roce 2021 prý měla být zhruba o 37 % vyšší (to by znamenalo 13,375 miliardy $). Firma jinak také uvádí, že dle svých očekávání bude za příští rok platit asi 15% daňovou sazbu.
Odhad tržby je opět samozřejmě plus minus a zatím asi opatrný odhad, protože jsme zatím na samém začátku roku. Je proto celkem reálné, že nakonec by to pro AMD mohlo vypadat ještě lépe, tedy pokud se nějak špatně nevyvinou makroekonomické podmínky nebo přijde nějaká nečekaná rána.
Tip: AMD se spojí s Xilinxem. Koupí výrobce FPGA za 35 miliard $ čistě v akciích
Ještě v tom asi není akvizice Xilinxu, jenž se má spojit s AMD, ale finální dokončení se čeká až před koncem roku 2021. To znamená, že poté v roce 2022 by se tržby AMD zvedly ještě o tuto novou divizi FPGA. Xilinx by mohl přidat aspoň ještě další tři až čtyři miliardy $.
Galerie: Finanční výsledky AMD za Q4 2020
Zdroj: AMD