Menší dovysvětlení k tomu zpětnému odkupu akcií.
AMD vygenerovala pěkný zisk, s kterým se normálně dělají tři věci:
1) Investuje se.
2) Splácejí se dluhy.
3) Vyplácí se akcionářům.
První bod by samozřejmě byl možný, ale už takhle dali na investice více než v minulosti a asi to už nemá smysl, protože v nejbližších letech nebudou limitováni návrhy svých čipů (to je to, do čeho firma bez fabrik investuje především), ale výrobními kapacitami (a tam investovat nemůže, či spíše zatím jsou to tak malé peníze, že tam investovat nemůže).
Druhý bod je vyřešený. Posledních pár let AMD splácelo dluhy. Poslední dluh je splatný v roce 2022 a náklady na jeho předčasné splacení by pravděpodobně přesáhly náklady na jeho řádné splacení. Příští rok ho tedy splatí (ze zisku těch dalších čtvrtletí).
Třetí bod se dělí na dvě možnosti. Buď se vyplácejí dividendy, anebo se vykupují akcie. Jenže vyplácet dividendy AMD stále nemůže, protože je stále v kumulované ztrátě. Po tomhle čtvrtletním zisku jim zbývá účetně odmazat ještě asi 2,4 miliardy dolarů. Tedy v podstatě jediná možnost, co s těmi penězi mohli udělat, aniž by je nechali bezúčelně ležet na účtech byl ten zpětný odkup akcií.
Pokud do konce roku dokončí akvizici Xilinxu (ten má zdržené zisky asi 1,7 miliardy) a ve 4Q budou mít alespoň podobný zisk jako tohle čtvrtletí, mohou od příštího roku začít vyplácet dividendy, což je něco, co se jim podařilo naposledy za 1Q roku 1995.
U Intelu je zpětný odkup o něčem jiném. Intel kupuje své akcie proto, že je to defakto investice s cca 10% výnosem (za rok vydělá cca 10 % z tržní ceny akcií). No a 10% výnos je výrazně více, než za kolik si Intel může půjčovat na trhu. Proto si na investice raději půjčí a zisk "investuje" do svých akcií, než aby naopak třeba snižoval své dluhy na nulu, jako to dělá AMD. Intel aktuálně dluží asi 35 miliard dolarů a jeho dluh meziročně o 2 miliardy vzrostl.
Jednak "mnohem mnohem více" je dost silné slovo. I kdyby Intel sežral celý růst AMD, tak ho to "nakopne" jen o 8 %.
Ale hlavně se mi zdá, že pořád nechápete, co je to akcie a jak její cena souvisí s firmou. Cena akcií firmu zajímá jen v jednom okamžiku, což je okamžik, kdy emituje další akcie a snaží se za ně získat peníze na svůj provoz. Jinak jí může být (a je) cena akcií ukradená. Ve výkazech řeší jen to, kolik na akcii vykazuje zisku nebo vyplácí dividend.
Jakým způsobem Intel vydělá na akcii kterou koupí a zlikviduje?
Měl jsem na mysli dle mého názoru stejný postup:
"Radek Holeček 27.7.2020 at 7:33
Dost pesimistický pohled autora. Já to tak pesimisticky nevidím.
Před půl rokem odhadoval Intel, že letos utrží 73,5 miliardy dolarů a zisk bude mít 5 dolarů na akcii (non-GAAP). Teď odhaduje, že bude mít tržby 75 miliardy dolarů a zisk na akcii bude jen 4,85 dolaru. První číslo znamená zlepšení a druhé, ač se to na první pohled nezdá, tak taky. Před půl rokem totiž Intel počítal s tím, že bude celý rok provádět buyback program (výkup akcií). Začátkem pandemie ovšem tento program pozastavil, ale nezrušil. Aktuálně na něj má vyčleněno 19,7 miliardy dolarů, což by stačilo na snížení počtu akcií o 9 %. Kdyby se počet akcií snížil, tak by zcela logicky byl i vyšší zisk na jednu akcii."
Víte já odmítám vidět to co Intel mohl udělat jenom v tom, že mohl sebrat podíl AMD. Intel díky svému trestuhodnému zaspání nechal vzniknout největšímu procesorovému businessu dneška. Mám na mysli ARM. Kdyby nebyli u Intelu a Microsoftu takoví tupci tak mohly být telefony ne AndroidARM ale WinTel.
Proto jsme napsal „mnohem mnohem více“ a slovo mnohem jsem zopakoval schválně abych podtrhnul velikost toho selhání.
Odpověď je strašně jednoduchá. Je to moc rizikové. Ano, zpětně můžeme hodnotit, že by se to bývalo vyplatilo více, než akcie Intelu. Jenže hodnotit něco zpětně, je úplně zbytečné, protože nám to k ničemu není.
Já mám Intel v té části portfolia, která má být stabilní. Je to investice s nízkým potenciálem růstu, ale také s nízkým rizikem. A ta historie mi dává za pravdu, že ty akcie se takhle chovají. Podívejte se, jak tomu Intelu nevyšlo kde co, a přesto dokáže zvyšovat zisky na akcii a pomalu zvyšovat dividendy. Do takovéto firmy pak člověk nemá problém hodit roční příjem, protože nepředpokládá, že by jeho ztráta mohla být nějak výrazná.
Pak mám druhou část portfolia, kde investuju výrazně více rizikově. Jenže tady vůbec nepřichází v úvahu, že bych riskoval tak, že do jedné firmy z této části portfolia hodil desítky tisíc dolarů, protože zisky mohou být vysoké, ale ztráty taky. Takhle část portfolia mi za poslední rok a půl přinesla obrovské zisky ve stovkách procent, ať už ve firmách Cenovus energy, Ford nebo Macy's. Ale samozřejmě jsem do těch jednotlivých firem investoval jen málo (v řádu tisíců dolarů), protože se klidně mohlo stát, že ty firmy místo růstu zkrachují.
AMD bych ale ani do této části portfolia nezařadil, protože jeho cena neodpovídá ani neodpovídala zisku. Jsou tu samozřejmě lidé, kteří budou tvrdit, že to věděli, že to takhle dopadne. Ale myslím, že objektivně by člověk měl přiznat, že by si před pár lety netipnul, že v říjnu 2021 nebude AMD nabízet žádný low-end produkt, a že veškerou svou moderní produkci realizuje s vysokou marží a tím i odpovídajím vysokým ziskem.
Aha a co je to pro Vás rizikové. Víte v minulosti kdy Intel vydíral své zákazníky aby nekupovali AMD bych tomu rozuměl. Ale nyní když Intel Podělal svůj vývoj a trestuhodně zaspal s výrobou bych naopak viděl riziko v Intelu.
V čem konkrétně vidíte to riziko? Tomu Vašemu vnímání nerozumím. Moje technické vidění tohohle světa mi říká, že je riziko v Intelu.
Ano i já jsem člověk co má raději vrabce v hrsti a než holuba na střeše tak rozumím tomu vašemu " Je to investice s nízkým potenciálem růstu, ale také s nízkým rizikem. " nechci si hrát na generála po boji a proto nehodnotím "Ano, zpětně můžeme hodnotit, že by se to bývalo vyplatilo více, "
DedekHrib:
Rizika se samozřejmě s časem mění, ale kdybych měl vysvětlit riziko AMD dneska, tak je následující:
Firma za letošní rok vydělá přibližně 3,3 miliardy dolarů. Vztaženo k tržní kapitalizaci společnosti je to asi 2,2 % (pro srovnání u Intelu je to asi 4x tolik). Tahle cena akcií tedy říká, že investoři odhadují, že AMD bude mít brzy 4x větší zisk, než teď. Já bych si na to nevsadil. Samozřejmě, se to stát může, a dokonce ta pravděpodobnost není zas tak malá. Ale zrovna tak se může stát pravý opak a tam ta pravděpodobnost taky není zrovna malá.
Jaká rizika jsou nejpravděpodobnější? Přijde celosvětová krize a prodeje se propadnou. Čína obsatí Taiwan. Na Taiwanu udeří zemětřesení (pravidelně se tam třese země, tento týden 6,5 stupně). Dojde k cenovému boji o výrobní kapacity. TSMC se nepovede 3nm proces. Konkurence přijde s něčím lepším. Konkurence vyhlásí cenovou válku.
Tady jsem vám vyjmenoval 7 možných důvodů, proč se nemusí podařit zečtyřnásobení zisku.
Vždycky mě pobaví, jak někdo vykládá o tom, jak to Intel podělal a vychvaluje AMD. To vám opravdu nedochází, že AMD nemá nic? A Intel má fůru fabrik, které možná nejsou nejlepší na světě, ale jsou jeho a navíc jsou na různých místech světa a to na celkem bezpečných místech. Kdyby bylo nejhůř, tak mu nic nebrání ty fabriky zpeněžit.
Nějak mě nenapadá scénář, kdy by se třeba Intel měl propadnout do ztráty. Co by se muselo stát?
Opravdu nevidíte ten diametrálně rozdílný rizikový profil AMD a Intelu?
Nějak nechápu co se mi snažíte sdělit.
Pokud klesne počet akcií, logicky vzroste jejich (jednotková) hodnota. O tom IMO byly oba příspěvky RH(původní a mnou citovaný) a proto jsem připomenul, že tato informace již zde byla poskytnuta/vysvětlena.
Pochybuji, že strategie "budeme kupovat vlastní akcie, aby cena neklesla" je účinná. Nějak v tom nevidím smysl...
Nemůže odkup vlastních akcií směrem k stávajícím/budoucím akcionářům signalizovat:
společnost si může odkup dovolit
po odkupu vzroste podíl na majetku/zisku na zbývajíci akcie
masivním odkupem typicky vzroste cena akcií (byť třeba jen krátkodobě)
může zabránit poklesu/stagnaci ceny akcie (ke kterým by mohlo dojít bez odkupu)
nezhorší (zlepší) se vnímání likvidity titulu
zlepšení řady hodnotích parametrů v budoucnu i při následné stagnaci
DedekHrib:
Nějak nerozumím tomu, proč je to pro vás špatně. Vždyť to, že se v telefonech používají ARM čipy má pro zákazníka převážně výhody, ne? Nebo si snad myslíte, že by se nechal koupit telefon za tisícovku, kdyby běžel na x86 procesoru a Windows?
Intel se snažil v telefonech prorazit. A snažil se o to v době, kdy byl na špici s výrobními technologiemi. A ejhle, ukázalo se, že není problém ve výrobní technologii, ale právě v tom používání x86 čipů, které se na to nehodily. A tak své úsilí zaměřil jinam. Třeba na paměti (kterých se teď zbavuje), nebo na IoT nebo čipy do 5G ústředen.
Zkuste se podívat, kolik projektů odpískal Google. Mraky. A nijak mu to nebrání vydělávat jinde. A taky byste mohl říkat, že kdyby třeba nezaříznul Google+, tak Facebook nemusel vyrůst do dnešních výšin.
Očekával bych, že v AMD dávno běží projekt adaptace produktového portfolia na cizí výrobní procesy (je to asi podmínkou pro další význanější růst), plánovaný Radeon pro Exynos může být toho vedlejším produktem. Nerozporuji, že výrobní kapacita Intelu je výhodou, ale není to tak že TMSC a Intel vlastní jediné výrobní kapacity. Nouze nám ukázala, že není problém úpěšně oprášit starší výrobní procesy/architektury. V případě popsaného scénáře to asi nebude jiné.
Ok ekonomické ukazatele tomu rozumím. Ty jsou dané.
Čína to je problém. I když si myslím, že se přeceňuje. Jednak si nemyslím, že by si komunisti dovolili jít do střetu s USA. Když už i vrták Joe veřejně říká, že by šli proti komunistům kdyby chtěli obsadit svobodný čínský ostrov. Myslím si naopak, že role Číny bude ku prospěchu AMD. I Tchaj-wan tohle riziko vidí a začíná se také rozprostírat po světě stejně jak je rozlezlý Intel.
AMD má jednu ochromou výhodu a to je, že si může nechat dělat chipy ne jen i TSMC. Tím je odstíněno od toho zhoubného dění které se dělo v Intelu šířením jedné podnikové ne-kultury.
TMSC se nepovede 3 nm je pro mne úsměvné. Povede se to někomu jinému a je to. Zatím s přehledem největší problémy s výrobou má Intel.
Víte rozdíl mezi nám dvěma je v tom, že vy jste více finančák a já jsem více technik. Vy věříte tem finančním hochům co Intel vedli a jí zase tem technickým. proto jsou mezi námi takové rozdíly ve vnímání aktuální situace.
Radek Holeček 27.10.2021 at 18:33
Výhody ARMu? Tam je největší a jediná ta že tu není duopol. Díky tomu ja tam pořádná konkurence. Pro nás uživatele je to ale prokletí. Mohli jsme mát wintel telefony ale Microsoft ds Intelem to podělali. Stejný systém stejná architektura ideální spolupráce počítačů a telefonů.
Tahle máte důvod krákat Intel za to že si nechal uniknout největší procesorový business. Uživatele uvrhnul do náruče reklamního systému od Googlu která je nekompatibilní s počítačovým systémy.
Prostzě tragedie.
DedekHrib:
Nějak nechápu jedinou výhodu, kterou připisujete AMD. Co má AMD a Intel to nemá? Rozhodně to není možnost vyrábět jinde. Tu má Intel naprosto stejnou, ne-li lepší. Má dost peněz, aby si mohl dovolit zaplatit dopředu.
Vy se oháníte tím, že jste technik. Ale v čem je technicky AMD lepší? Na Alder Lake vidíte, že Intel dokáže udělat výkonnější jádro. Na Atomech vidíte, že Intel dokáže udělat efektivnější jádro. Ve výsledku to, v čem je AMD technicky lepší není od AMD, ale od TSMC.
PetebLazar:
Ono je asi úplně jedno, čím jste si nebo nejste jist. Třeba pro TSMC je Intel dlouhodobý zákazník s delší historií, než AMD. A ještě v roce 2019 u nich utratil víc, než AMD.
Žádný zákazník v tomhle odvětví není věrný zákazník. Když AMD dostane lepší nabídku od Samsungu nebo od kohokoli jiného, půjde za lepším. V odvětví výroby čipů jde o to vydělat rychle to, co se vložilo do výstavby továrny a výrobní linky, protože po pár letech příjmy výrazně klesnou.
Radek Holeček 29.10.2021 at 5:57
To není jediná výhoda .Faktem je AMD v tom že nemá vlastní výrobní kapacity.
Výhodou je že proto není konkurentem výrobců a bude pro ne vždy ceněnější zákazník.
Další výhoda je v tom, že může vyrábět ne jen u TSMC právě proto, že se nemusí ohlížet na vlastní výrobní kapacity.
Intel není historicky nastaven na prodávání SoC v průměru za 30US$ (nejdražší Snapdragony před krizí snad stály pod sto US$). Průměrná cena prodaného CPU + chipsetu Intelem bude asi řádově výše 200-300US$. Je to stejné jako s produkcí RAM/flash. Ty vyžadují o řády vyšší plochu waferů, při relativně nízké koncové ceně chipů. V roce 2019 to Intel v produkci waferů snad nedotáhl ani do první pětky. https://www.eenewseurope.com/news/top-five-chip-makers-dominate-global-wafer-capacity