Po finančních výsledcích Intelu, o kterých jsme také psali dnes (ovšem vyšly minulý týden), už jsou tu také výsledky hospodaření za první kvartál roku (Q1 2023) konkurenčního AMD. Také u něj je to rozporuplné. AMD mělo relativně malou ztrátu, zatímco Intel utrpěl největší ve své historii, ale zase vykazuje ještě horší propad prodejů procesorů pro PC. A zatímco Intelu se už podařilo dosáhnout lepších tržeb, než čekal, a poroste, AMD se ještě takto ode dna neodpíchlo.
Po čtvrtém kvartálu (kdy mělo tržby 5,6 miliardy $) vydalo AMD prognózu, dle níž čekalo v již skončeném prvním kvartálu 2023 tržby okolo 5,3 miliardy $ (respektive v pásmu 5,0–5,6 miliardy $). Reálné tržby předčily střed odhadu, ale jen o málo – dosáhly 5,353 miliardy $ (zatímco Intel přehodil o 700 milionů $). Je to však o 9 % horší výsledek než tržby za Q1 2022, což byl druhý nejlepší kvartál firmy hned po následujícím Q2 2022 – pak už to krize vezla z kopce.
Avšak menší AMD při těchto tržbách mělo mnohem lepší hrubou marži 44 % (byť horší než 48 % před rokem) než Intel, jakkoli provozní marže stále vychází negativní (−3 %). Nicméně červená čísla jsou u AMD mnohem mělčí než u Intelu, celkově mělo čistou ztrátu jen 145 milionů $. To je zhoršení o 118 % proti zisku 786 milionů v Q1 2022. Jde o ztrátu 9 centů na jednu akcii.
Toto je v GAAP účetnictví, v non-GAAP (které je očištěné o některé vlivy, včetně jednorázových spojených s akvizicí Xilinxu) by AMD vycházel čistý zisk 970 milionů $ (jenž je ale o 39 % horší než v Q1 2022). Nicméně non-GAAP výsledky mají jen informativní charakter.
Jednotlivé segmenty: Trvá krize Ryzenů
Největší problémy má stejně jako v předchozích kvartálech segment Client, což znamená procesory pro PC (včetně notebooků). Její tržby byly jen 739 milionů $, což je pokles o 65 % proti tomu, jaké tržby za procesory Ryzen firma měla v Q1 2023 (2,124 miliardy $). Tržby jsou tedy jen třetinové proti tomu, kolik dělaly před rokem. Tato divize také měla provozní ztrátu (172 milionů $), zatímco před rokem zisk 692 milionů $.
Podle AMD jsou prodeje procesorů pod úrovní toho, kolik se prodává procesorů a počítačů s procesory AMD na koncovém trhu (je to zase ten „undershipping“, kolem kterého před časem vznikla pomýlená kontroverze), protože výrobci stále odbourávají přebytečné skladové zásoby z minula, ovšem trvá to už opravdu hodně dlouho…
Segment Data Center s procesory Epyc a dalšími produkty pro serverový trh zaznamenal tržby 1,295 miliardy $, což je prakticky stejné jako před rokem (1,293 miliardy $), ale o brutálních 65 % klesl provozní zisk, který byl jen 148 milionů $. Měly aby za tím ale prý být také výrazně vyšší investice.
Divize Gaming, pod kterou jsou GPU Radeon, na tom tak zle ale není. Měla tržby 1,757 miliardy dolarů, jen o 6 % nižší, než před rokem. AMD uvádí, že se zlepšily prodeje Radeonů RX 6000 a také prodeje nové generace RX 7000 jsou slušné (u obojí generace se prý zvýšily prodeje proti Q4 2022). Ale většinu těchto tržeb nejspíš pořád tvoří semi-custom APU pro herní konzole, soudě i podle celkem nízké provozní marže 18 %. Tento segment měl provozní zisk 314 milionů $ (12% pokles proti Q1 2022).
V segmentu Embedded to naopak vypadá růžově. Měl tržby 1,562 miliardy $ a provozní zisk dokonce 798 milionů $. To jsou nárůsty o 163 % a 188 %, ale v tomto případě to je klamný efekt. Důvodem je, že tržby tohoto segmentu jsou téměř celé tvořené produkty Xilinxu a před rokem za Q1 2022 byly započítané tržby této akvizice jen v části tříměsíčního období. Od příštího kvartálu už ale meziroční srovnání budou regulérní. Každopádně produkty Xilinxu jsou teď pro AMD nejziskovější (mají nejvyšší marži) a tato akvizice teď výrazně zlepšuje situaci firmy v době, kdy se procesory Ryzen prodávají špatně.
Návrat k růstu zatím není v dohlednu
Výhled na druhý kvartál očekává prakticky stejné tržby jako v prvním kvartálu (zatímco Intel již očekává růst). Opět to má být 5,3 miliardy $ plus minus 300 milionů, takže se asi dá očekávat také velmi podobný konečný výsledek jako za Q1. Hrubá marže ale již má vylézt na 50 %, takže se asi AMD zase překlopí do zisku. Bude to však o 19 % horší výsledek co do tržeb, než mělo AMD ve svém doposud nejlepším čtvrtletí (Q2 2023).
Je otázka, zda je to v současné krizi dobře, nebo špatně. Zatím není jasné, zda jde pořád o přechodný efekt toho, jak se propadla poptávka po předchozím boostu, nebo bude AMD mít problém se na tržby okolo 6,5 miliardy dolarů a případně výš zase vrátit. Propad tržeb (zejména u procesorů Ryzen) ale s tímto výsledkem v druhém kvartálu už bude trvat celý rok, takže přestává být možné mluvit o přechodném jevu.