Koukám, že to navalení procesorů (asi hlavně OEM) partnerům Intelem pro záchranu výsledků 22Q4 a roku 2022 zřejmě celkem slušně zašpuntovalo odbyt procesorů nejen jim, ale i AMD. Teď se budou těch zásob partneři muset nejdřív zbavit a to bude asi chvíli trvat. Tak doufejme, že díky tomu AMD pošle zatím jen mobilní APU konečně u i do maloobchodu jako 6000G a 7000G procesory.
Mozna ano, mozna ne. Pri prvoplanovem pohledu na pokles prodeju to muze vypadat jako promyslena strategie. Ale stejne tak to mohl byt projev zoufalstvi.
Dneska si uz i rada BFU a firem nemysli, ze intel je technologicka spicka a nikdo nema lepsi pricesory. A tak zajem o intel notebooky mozna klesa vic nez o ty ryzenove.
Driv, hlavne v dobe covidu, intel chranil pred ztratou partneru velky zajem o pocitace a male vyrobni kapacity amd. To se oboji ale meni. Tim, ze amd dela i cpu na starsich, ale aktualizovanych procesech jeho vyrobni kapacita roste.
A pokud budou využívat i 4nm kapacity u Samsungu, mohou výrobní kapacity dostatečně velké, aby bylo AMD schopno pokrýt velkou část potřeby partnerů. Zvlášť když poptávka po nových počítačích bude asi nějakou dobu snížená.
A pokud Intel natlačil v předchozím kvartálu ty špatně prodejné procesory silou, což nezní úplně nepravděpodobně, mohou (aspoň někteří) začít přemýšlet, jestli jsou na Intelu opravdu existenčně závislí. Ostatně chování nVidia k partnerům a odchod jejího hlavního výrobce EVGA je, myslím, celkem dobrou ukázkou. Řekl bych, že třeba Asus, jako hlavní partner AMD při výrobě notebooků, má ke snížení závislosti na Intelu celkem našlápnuto.