Tak tenhle článek se vám vůbec nepovedl. Důvod, proč klesnul zisk v GAAP metodice, vůbec není AMD, ale to, že Intel vytvořil v účetnictví opravnou položku ve výši 2,2 miliardy na "prohraný" spor s VLSI. To "prohraný" jsem napsal do uvozovek proto, že se Intel odvolal a je předpoklad, že se stejně jako jiné spory potáhne ještě dalších X let.
Poznámka k tomu propadu tržeb serverové divize.
To srovnání s loňským rokem sice vyznívá dost hrůzostrašně, ele je to hlavně díky tomu, že v 1Q a 2Q/2020 došlo k bezprecedentnímu růstu obratu serverové divize (všichni navyšovali serverové kapacity kvůli covidu). Když porovnáme tržby z letošního 1Q s tržbami z 1Q/2019, tak vidíte nárůst o 14 %. Nejde o ten nárůst, spíše o ukázání, že v poměrových ukazatelech záleží na čitateli i jmenovateli. V 2Q to bude podobné jako teď a ve 3Q a 4Q to bude zase pravděpodobně opačně, protože vloni to (na rozdíl od běžných let) byly kvartály s největším propadem.
c.k. polni marsalek 14.4.2021 at 15:09
https://www.cnews.cz/amd-ryzen-5000g-5000ge-zen-3-integrovane-gpu-uvedeni-modely-parametry-nejen-oem/#comment-248139
“a na server platforme je AMD mimo hru“
Realita: "tržby se propadly o 20 %. Navíc to je včetně různých vedlejších produktů, jejichž tržby šly ale výjimečně nahoru. Čistě procesory Xeon měly proto ještě horší pokles tržeb, z 6,427 na 4,811 miliardy (pokles o 25,1 %)"
Zdravim CeKacko alias padesat trojku all-core.
Tyto výsledovky jsou zajímavé pouze pro investory.
Dělat v nich analýzu je nemožné. To jsou pak samé co by kdyby, možná apod.
Já se domnívám, že Intel v žádném průseru není. Alespoň dle informací tak všechny fabriky co vyrobí tak prodá.
Hrubá marže není zas jediný údaj který říká něco jiného, než pouze to kolik vyjde čtvrtletní dividenda.
Dnes se prodejní cena nedělá nějaký procentem k výrobní ceně, ale pouze tím za kolik jsou zákazníci ochotní nakoupit.
A např. v ČR, sice minoritní trh, ale nemám důvody pochybovat o tom, že i ve větších zemích to tak bylo, se prodávaly spíš levné počítače/notebooky pro online výuku.
U Xeonů možná byly útlumy v nákupech do zpomalujících/šetřivých firem.
Takže pokud bereme non-GAAP měřítko, tak přes "drtivý" vliv AMD klesl zisk o 6 procent, marže 6 procent, jinak je o rovný. Přes evidentní pokles serverové divize.
Byly tu časy kdy tu někdo kritizoval diverzifikaci produktů intelu, proč že se radši pořádně nesoustředí na cpu...
Analýzy dělat samozřejmě můžeš, minimálně na té obecnější úrovni. "Svatá trojice" Obrat-marže-zisk je poměrně jasně vnímána a změny v nich jsou jasným indikátorem.
V případě Intelu zjednodušeně řečeno klesají marže a zisk a rostl obrat. To znamená, že sice prodali vše, co byli schopni vyrobit, ale za nižší ceny, tj. vydělali méně. Můžeš se na to dívat optikou YoY, a pak můžeš dospět k mylnému závěru, že je vše v podstatě OK, protože v minulém období byl přece boom. Já tam ale vidím skluz a nutnost reagovat na konkurenci, což je věc, kterou Intel roky řešit nemusel. Navíc klesající marže jsou pro velké firmy prostě problém, protože jim tím klesá OI, a tím se firma dostává do spirály nevraživosti akcionářů a zároveň do problému ufinancovat vlastní běh a rozvoj. Jak jsem už psal několikrát, není to žádná katastrofa, ale taky to už dávno není ten ažúr, ve kterém si Intel roky hověl. Ten směr vývoje je stále stejný, a rozhodně se nejedná o pozitivní vývoj. Že to takto vnímají jak akcionáři, tak vedení, ilustrují změny na pozici CEO i způsob komunikace firmy.
On málokterý článek je přímo pro vás, abyste z něj vytěžil nějakou informaci, která je vám užitečná. Spíš jsou to zajímavost. A stejně jako vám je asi k ničemu informace, že Rusko dělá vlastní AM4 desky, je vám asi k ničemu informace, že Intel prodal meziročně o 13 % méně Xeonů.
A zrovna Intel v těch čtvrtletních výsledcích těch zajímavých údajů uvádí celkem dost. A to i dost těch, které se ani v článku či diskuzích neprobírají, případně se už nevyvodí ty zajímavé závěry.
Třeba ten prodej notebooků. Když se sleduje růst, tak se řekne, nárůst byl takový a makový. Jenže, když se řekne, že meziročně (vztaženo k 1Q) byl nárůst 2019/2018 13 %, 2020/2019 22 % a 2021/2020 54 %, tak to znamená +112 % za 3 roky (a skutečnost bude ještě vyšší, protože AMD rostlo ještě rychleji). A v tom je přesně zakopaný pes se současným nedostatkem čipů. Za méně než 3 roky nikdo novou fabriku nepostaví a nerozjede na plný výkon. A pokud se kapacita fabrik plánovala podle těch předešlých údajů (růst mezi 2018/2017 byl jen 1 %), tak je logické, že na trhu čipů to dneska vypadá tak katastrofálně. Zrovna Intel měl obrovskou kliku, kdy se ten růst rozjel právě v okamžiku přechodu ze 14 na 10nm linky, protože jen díky tomu měl dostatečné výrobní kapacity. Takové štěstí holt neměli někteří jiní dodavatelé čipů, třeba Realtek.
Nebo s tou hrubou marží. Samotná čísla nejsou moc zajímavá, protože je nemáme moc s čím srovnat. Ale když teď Intel zveřejnil údaje s i bez prodávané divize NAND, nechá se z toho spočítat, jaká je hrubá marže právě při výrobě NAND (asi 31 % za celý rok 2020). Tohle se jinak nikde dohledat nedá, protože Intel sice uvádí zisk jednotlivých divizí, ale ten je hodně ovlivněn investicemi.
A samozřejmě v těch výsledcích byly i další zajímavé zprávy, třeba to, že během pár týdnů se začnou vyrábět vzorky 7nm výpočetních dlaždic, které budou v Meteor Lake.
https://www.bloomberg.com/news/articles/2021-03-02/intel-told-to-pay-2-18-billion-after-losing-texas-patent-trial
Ta částka figuruje v účetnictví podle mezinárodních standardů GAAP. V tom "pravém" účetnictví, tedy "non-GAAP", v kterém Intel účtuje, nefiguruje.
No pozor, to zas úplně ne. Ty moje poznámky o tom, že konkurence od AMD Intelu rozsekala marže, platí pro Xeony (a AMD Epyc), a tam to tak opravdu je, toho se ta věc se soudním sporem netýká.
Tady v konferenčním hovoru:
"DCG operating income in Q1 was down $2.2 billion year-over-year on lower revenue, transition to 10-nanometer and increased R&D investment in our Xeon roadmap."
Pokles toho provozního zisku v divizi Xeonů není teda daný tím soudem, ale kombinací nižších tržeb a vyšších nákladů (10nm čipy stojí víc a k tomu vyšší investice do vývoje a budoucích produktů).
Ještě tam také v podstatě připouští, že jsou pod tlakem konkurence:
"DCG delivered revenue of $5.6 billion, somewhat above our expectations, but down 20% year-over-year on a challenging compare."
Ta formulace challenging compare znamená, že konkurence měla silnou nabídku (a tudíž museli snižovat ceny).
Ještě je třeba říct zase na druhou stranu: tohle vůbec neznamená, že ty tržby/zisk, co zmizel Intelu v datacentrech, příští týden bude mít AMD v účetnictví. Ve skutečnosti je to spíš tak, že zákazník zmíní Intelu, že zvažuje nabídku od AMD a dostane slevu, čili tržní podíl Intel nemusel moc ztratit a AMD o moc nenarostlo. Ale kvůli těm slevám se Intelu tržby sníží a hodně víc, než jsou peníze, které z té své silné pozice vydělá AMD.
Je až dojemné, jakou máte o Intel starost. Jen pár upřesnění:
a) Dneska už není Intel v situaci, kdy by prodal vše, co dokáže vyrobit. Právě proto začal své přebytečné kapacity nabízet jiným.
b) Obrat mu neroste (meziročně), ale stagnuje (se započítáním prodeje NAND jde naopak dolů).
c) S poklesem zisku to není tak žhavé, jak se tváříte (aktuálně za 1Q z 1,41 na 1,39 dolaru na akcii).
d) Ta reakce na konkurenci se projevuje hlavně v navyšování investic, které by měly být letos o 5 miliard vyšší než vloni (tj. o cca 1,2 dolaru na akcii) a které se promítnou v očekávaném nižším zisku na akcii (o cca 0,5 dolaru na akcii). A vyšší investice mají (na rozdíl od snižování cen) nějakou návratnost.
e) Že by ten zisk na akcii dopadl tak špatně (pokud je 10% pokles proti loňskému rekordnímu roku špatně), jak teď odhadují, je dost nepravděpodobné, protože Intel už víc jak 10 let své odhady soustavně překonává.
f) Ten váš ažúr, ve kterém si Intel roky hověl se projevoval pro akcionáře v čem? V nižším zisku?
g) Způsob komunikace firmy se mění? Tak to máte asi dost špatný zrak. Podívejte se, jak vypadaly ty čtvrtletní výsledky, podívejte se, jak vypadal YT kanál Intel Newsroom a zjistíte, že ta komunikace je pořád skoro stejná. Spíše se liší vnímání vás, kdo jste ho nesledovali, protože před lety bylo na počítačových webech více recenzí skutečných produktů a méně spekulací. Dneska vyjde článek o Intelu pomalu každý druhý den. A v naprosté většině případů jsou to články ne o tom, co Intel říká, ale články o tom, co jedna paní povídala někde na Redditu nebo na Twitteru.
To bych neřekl. GAAP byl zaveden proto, aby bylo účetnictví všech firem obchodovaných na burze vzájemně srovnatelné, nikoli proto, že by to byl standard, který zohledňuje více věcí. Ostatně to vidíte i na těch současných výsledcích, kdy do GAAP není zahrnut prodej NAND divize, zatímco do Non-GAAP ano, což by podle toho, co tvrdíte mělo být opačně.
Tím "pravým" účetnictvím myslím to, že interně Intel účtuje v Non-GAAP (tedy jinak než GAAP, avšak v souladu s účetními standardy). Když uvádí nějaká čísla, predikce a cokoli, uvádí to v Non-GAAP. S GAAP metodikou vyrukuje jen u oficiálních čtvrtletních výkazů.
gogo1963:
Vašemu výpočtu moc nerozumím. Je pravda, že když AMD nedodá čísla, nemáme šanci zjistit, jak se změnil trh jako celek.
Čistě teoreticky, kdyby trh zůstal stejně velký a před rokem byl podíl AMD třeba 5 %, tak při 13% poklesu Intelu (0,87*95=82,65 %) by podíl AMD na trhu vyskočil na 17,35 %. To je dle mého nereálné (na to nemají kapacity), tedy trh jako celek šel dolů. Ale jelikož nevíme o kolik, nespočítáme vůbec nic.
Takže nakonec nám hodnoty Intelu neposkytnou vůbec žádné vodítko a růst podílu AMD můžeme jen odhadovat. Myslel bych si, že podíl v serverech jim za rok vyrostl o více, než to 1 až 1,5 %, jak odhadujete vy.
Vlastne to, co zminuje Radek. Vidim trend zvysujiciho se poctu serveru na platforme od AMD, ale dokud nemame cisla od AMD, je to jen subjektivni nazor.
Nicmene si myslim, ze Epyc zacina byt stale zadanejsim zbozim prave na ukor Xeonu, hlavnim duvodem je efektivita (spotreba za vykon).
Jinak Radek spravne poukazal na cisla z minuleho roku, kdy mel intel neskutecny odbyt Xeonu prave kvuli Coronavirove situaci. Letosni cisla musi byt logicky nizsi.
Kristepane, tenhle prisernej pokus o prispevek me donutil se prihlasit.
nonGAAP vykazy NEJSOU v souladu s ucetnimi predpisy (v pripade intelu samozrejme US GAAP). GAAP = generally accepted accounting principles. Kdyz je neco nonGAAP tak to asi NEBUDE v souladu s ucetnimi predpisy, ze?
Intel nonGAAP je klasicky manazersky ucto, kde nektery polozky vylucujou - protoze dle jejich mineni nesouvisi s "operating performance". To bude pripad i tyhle zaloby.