Odpovídáte na názor k článku Finanční výsledky Intelu: Tržby vysoké, ale zisk klesl o 41 %. AMD zabilo marži Xeonů. Názory mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé.
On málokterý článek je přímo pro vás, abyste z něj vytěžil nějakou informaci, která je vám užitečná. Spíš jsou to zajímavost. A stejně jako vám je asi k ničemu informace, že Rusko dělá vlastní AM4 desky, je vám asi k ničemu informace, že Intel prodal meziročně o 13 % méně Xeonů.
A zrovna Intel v těch čtvrtletních výsledcích těch zajímavých údajů uvádí celkem dost. A to i dost těch, které se ani v článku či diskuzích neprobírají, případně se už nevyvodí ty zajímavé závěry.
Třeba ten prodej notebooků. Když se sleduje růst, tak se řekne, nárůst byl takový a makový. Jenže, když se řekne, že meziročně (vztaženo k 1Q) byl nárůst 2019/2018 13 %, 2020/2019 22 % a 2021/2020 54 %, tak to znamená +112 % za 3 roky (a skutečnost bude ještě vyšší, protože AMD rostlo ještě rychleji). A v tom je přesně zakopaný pes se současným nedostatkem čipů. Za méně než 3 roky nikdo novou fabriku nepostaví a nerozjede na plný výkon. A pokud se kapacita fabrik plánovala podle těch předešlých údajů (růst mezi 2018/2017 byl jen 1 %), tak je logické, že na trhu čipů to dneska vypadá tak katastrofálně. Zrovna Intel měl obrovskou kliku, kdy se ten růst rozjel právě v okamžiku přechodu ze 14 na 10nm linky, protože jen díky tomu měl dostatečné výrobní kapacity. Takové štěstí holt neměli někteří jiní dodavatelé čipů, třeba Realtek.
Nebo s tou hrubou marží. Samotná čísla nejsou moc zajímavá, protože je nemáme moc s čím srovnat. Ale když teď Intel zveřejnil údaje s i bez prodávané divize NAND, nechá se z toho spočítat, jaká je hrubá marže právě při výrobě NAND (asi 31 % za celý rok 2020). Tohle se jinak nikde dohledat nedá, protože Intel sice uvádí zisk jednotlivých divizí, ale ten je hodně ovlivněn investicemi.
A samozřejmě v těch výsledcích byly i další zajímavé zprávy, třeba to, že během pár týdnů se začnou vyrábět vzorky 7nm výpočetních dlaždic, které budou v Meteor Lake.