A takto to pomaly už nejakú dekádu dopadne aj v serverovom segmente kde na rozdiel od desktopu a mobilného segmentu neprišlo k paradigmálnej zmene hybridných x86/x86-64 procesorov big.LITTLE.
Řešení Intelu se víc neprosadilo, protože se moc nepovedlo. Rozdíl ve výkonu a spotřebě příliš neodpovídá tomu, co by Intel chtěl, tak jako se to daří ARM. Možná se to ale povede AMD, kde mezi plnými a c jádry není takový rozdíl. Přesněji jádro má menší plochu a dosahuje nižších taktů, ale instrukce a IPC jsou tejné. Intel dost kecal, hlavní důvod proč s big. LITTLE přišli byla plocha velkých jader, nedokázali do desktopu dostat víc než 10 jader. Ale malá jádra zase neumí všechny instrukce. Proto vznikl kočkopes, který má potíže i desktopu a NTB. Pro servery je to ale nepoužitelné.
V serverech Intel doplatil na to, že nedokázal včas přejít na chiplety, pardon dlaždice. Takže je nucen se trápit s velkými monolity. Těch chyb u nich bylo víc a řada z nich navíc opakovaně. Proto jim ujíždí vlak.
1. 2. 2024, 00:14 editováno autorem komentáře
Ono je dost otaka, jestli ma vlastne Intel "kam jeste rust". Bussines s dedikovanyma grafikami dopadl neslavne. Servery ztraci dlouhodobe a nema tam zadny produkt, kde by AMD nenabizelo vic, nez oni (mozna vyjma nejake akcelerovane zateze). Jak v mobilni, tak desktopove oblasti, ma pouze nektera dilci "prvenstvi" (ST), ktera ale nejsou zase natolik velka, aby mu davala nejakou viditelnejsi vyhodu a naopak ma nevyhodu ve vysoke spotrebe. V AI silenstvi se taky zda, ze mu ujizdi vlak.
Takze Intel drzi nad vodou a to doslova jeho 30 let udrzovane a 'opecovavane' vztahy s OEM a korporatama. Kdyby je nemel, bude na tom jako AMD pred 10 lety..
30. 1. 2024, 09:17 editováno autorem komentáře
Neřekl bych, že je předpoklad dalšího pádu podílu Intelu v serverech blouzněním. Aspoň tak rozumím tomu, co napsal.
to ze Intel nejspis ztrati dalsi podily v Serverech je temer jiste, ale ne k vuli tomu, ze cituji
... kde na rozdiel od desktopu a mobilného segmentu neprišlo k paradigmálnej zmene hybridných x86/x86-64 procesorov big.LITTLE"
To je v soucasne dobe kokotina. Servereovy SW neni psany tak, aby jednou jel na Pjadru a jednou na Emrdce. Dokazes si predstavit nejaky virtual, ktery alokuje treba 4 Thready a jednout to pojede tak a podruhe o 50% pomaleji, protoze zrovna dostal prirazene Emrdky misto Pcores?
Inteli B-L je z nouze ctnost, kterou dokazal protlacit, diky svemu postaveni, protoze jinak nedokazal konkurovat AMD chipletove architekture s vice jadry. V serverech ma diky ni AMD obrovsky naskok a zadny B-L tam (aspon za soucasneho stavu) nema zadny smysl.
30. 1. 2024, 17:24 editováno autorem komentáře
Tak ony i ty reakce uživatelů, kteří začali dostávat ty nové intelí slepence v notesech (už bohužel nemám v zásobě staré modely) jsou leckdy hodně expresivní a barvité. Ne že by Intely před paradigmatickou změnou byly nějaké terno, ale aspoň to nějak očekávatelně fungovalo. Teď to je taková lotynka, který korporátní thread chytne normální jádro a který zůstane trčet na E-záprdku.
Zvlaste "ULV" kombinace 2+8 musi byt radostna :)
Soude podle retail prodeju, uzivatele stejne Inteli B-L koncept spolu s refreshem refreshe v principu odmitli. Intel ma v sucasnosti nejhorsi prodeje (podle mindfactory) v historii..a to je opravda zmena paradigmatu, protoze tohle tady jeste nebylo :)
30. 1. 2024, 20:51 editováno autorem komentáře