"přechod na dražší 10nm a 7nm výrobní procesy."
Trocha off-topic, ale veľmi ste tu obhajovali to premenovanie procesov Intelu a jedným z argumentov bolo že nové názvy budú oveľa prehľadnejšie...
Ale tuto nieje jasné čo myslíte... 10nm rozbiehajú už od 2015/2016. Intel 7 už by mal bežať. Starý 7nm už vpodstate neexistuje (respektíve ho veľmi zmenili) a príde až s Intel 4 čo ale ešte chvíľu potrvá pretože tu bude ešte Raptor lake...
No a tu je ďalší problém... Na aktuálnom procese vydajú ešte jeden procesor takže ten capex by nemal byť až tak vysoký. Respektívne, ak v budúcnosti naozaj plánujú nový proces každý rok tak sa výdaje výrazne zvýšia a teda horšie výsledky nebudú len prechodné...
Spíš bych to interpretoval tak, že se jim povedlo zpomalit/zastavit pád v market share.
Víc mě těší ta snížená poptávka po PC a celkově IT, protože jak víme z hodin ekonomie, znamená to snížení cen. Pokud se tedy jedná o mainstream segment.
GPU už celkem drží zásobu, v USA už mají téměř MSRP ceny +- 50 USD, takže čekáme, jestli a kdy se to přes polský/německý trh propíše k nám.
„které způsobuje přechod na dražší 10nm a 7nm výrobní procesy."
Mainstream by byl rád za 14nm Alder Lake bez malých jader. Kdo jim brání? Já vážně u žádné moderní architektury nepotřebuji frekvence 4+GHz a vzhledem k tomu, že jde o Intel, tak i iGPU nemusí být nijak mohutné. Dříve se na menší nanometry přecházelo, aby firma udržela zisk a zákazník byl více spokojen, zatímco dnes se přechází, protože „rozkaz zněl jasně". Výsledkem je pokles zisku firmy a naprdnutý zákazník, kterému došlo, že je nucen ke koupi něčeho, co moc nechce, ale nemá moc na výběr, protože zazmrdovaný management má i konkurence.
Capex/výdaje na stavbu továren/vybavení/vývoj se nepromítají do hrubé marže, kterou tam v článku citujeme (ty jsou zahrnuté až v té výsledné provozní).
To, proč jim klesá ta hrubé marže pod 50 % by tudíž mělo být to, že se promítá, jak čím dál větší procento jejich produkce je 10nm nebo 7nm (Intel 7) čip, u kterých jsou náklady na výrobu každého kusu evidentně vyšší než u těch starších 14nm. Druhý důvod by asi mohl být ve snižování cen prodávaných produktů (prodeje Xeonů se slevou, prodje lowendových čipů pro chromebooky), ale to dřív marže nikdy tak moc dolů nestlačilo, takže dražší výrobní náklady 10nm/7nm waferu by rozhodně měly být faktor. A myslím, že je dřív u toho snižování marží sami citovali jako důvod.
Ja žiadne finančné aktivity s Intelom nemám tak mi je fuk koľko zarobí aj ked som fanda ???? Podstatné pre mňa je, že firme sa darí, nehrozí krach a po dhej stagnácii sa výmenou ľudí na kľúčových miestach začína makať nielen na výkonnejších, ale snáď aj energeticky efektivnejších výrobných procesoch & produktoch. ????
Ono by to ale na 14nm procesu asi mělo ještě horší spotřebu než Rocket Lake se stejným počtem jader. Možná opravdu hodně špatnou.
Viz jak překvapivě dost bere Core i5-11400F ve srovnání s i5-10400F (14nm, ale s architekturou, která pro něj byla dělaná) nebo 12400F (alder lake na svém nativním 7nm procesu).
https://www.cnews.cz/pokracovatel-nejpopularnejsi-rady-procesoru-intel-v-testu-jak-si-core-i5-12400-poradi-s-ryzenem-5-5600x/36/
Kdyby hypoteticky Intel vzal i5-12400F jak je a místo na 7nm ho vyráběl na 14nm procesu, tak podle mě bude spotřeba ještě horší, než mělo i5-11400F.