Tak to je hodne spatny. Jestlize vydelava NVidia na GeForce Now vic penez nez na prodeji grafik, bude prodej hracskych karet brzdit i nadale a snazit se urvat dalsi a dalsi penize z cloudu. :-/
Ach jo, takze je to asi definitivni, kdo chce hrat hry doma, musi prejit na konzoli. Ted jeste teda vybrat do ktere jit.
Uvidíme čo narobí s tržbami nVidie prípadné ukončenie ťaženia na GPU (uvidíme akú časť skutočne tvorili ťažiari). Zatiaľ je to v nedohľadne, to viem, ale som zvedaví, kto z toho výjde z dlhodobejšieho hľadiska lepšie, či nVidia alebo grafická časť od AMD. nVidia zvolila cestu vyrobiť a predať čo sa dá a je jedno komu, hlavne ide o to koľko zarobíme a nehľadiac na riziká v budúcnosti s toho plynúce (budúce predaje GPU, či nevôľa akciového trhu z nárazového prepadu tržieb na niekoľko kvartálov).
AMD zvolila opatrnú cestu so stabilným dlhodobým výhľadom. Nakoľko má obmedzené výrobné kapacity, ale široké portfólio produktov si to mohla dovoliť. Nezahltila trh grafikami, lebo si zvolila cestu s miminálnym rizikom, ale s o niečo nižšími ziskami, čiže vyrába APU pre konzoly a notebooky, hlavne hromadu čipletov pre serverové a desktopové CPU a v neposlednom rade čipy pre výpočtové akcelerátory Instinct MI 200. Hlavne sa nesnaží saturovať trh grafikami, ktoré by aj tak väčšinou ťažili kryptomenu a po skončení "ťažobnej horúčky" by sa väčšina kariet dostala na bazárový trh a oslabili by tak budúci predaj grafík (hlavne mainstream). Väčšina grafických kariet išla (ide) do OEM segmentu, kde sú vyššie šance, že tie grafiky skončia u bežných konzumentov herného sveta.
Osobne predpokladám po opadnutí ťažobnej horúčky (môj osobný tip 4Q/2022-2Q/2023), nákup bazárovej karty od nVidie, nakoľko ich bude asi drvivá väčšina na bazárovom trhu, ale opäť zvíťazí karta s najlepším pomerom výkon/cena, tak uvidíme.
GPU se snad vyuziva pro tezbu Ethereum. Pro nektere dalsi meny asi take, netusim v jake vyznamnem objemu vuci Ethr.
V rijnu letosniho roku s ohledem na aktualni pracnost predstavovalo pry vytezeni jednoho Etherea cca 7,5dne pri hashrate 500MH/s (coz by melo zhruba odpovidat jednomu RTX3090_mesici pri jeho ~120MH/s). Pokud bychom predpokladali tezbu vsech Ethr. na GPU tak by prumerna denni produkce cca 6500Ethr vyzadovala 24x7 beh asi 200 000 RTX3090 (pripadne vetsiho poctu pomalejsich GK).
I kdyz zapocteme snizeny vykon pri podtaktovani pro lepsi ener. efektivitu nejak nevidim vysoke pocty GK, ktere by byly pro NVIDIA jakoukoli vyzvou. V minulosti museli produkovat jednotky-desitky mil. GPU/rok.
Mozna, ze dalsi kryptomeny jsou daleko vyznamnejsi. Pokud ano, asi by nasazeny vykon pro ne sel ciselne vyjadrit take. Nebo jsem se ve vypoctu nekde spletl.
Pokud se vezme v úvahu, že se Geforce prodávají za 1,5+ násobek bězných cen, tak nejsou výsledky zas až taková sláva. Pokud by se tím vedělily přímy NVIDIA pro daný segment, z růstu by zase tolik nezbylo. Růst AMD proti tomu je dosažen bez nárustu průměrných cen CPU a pravděpodobnému upozadění výroby pro dGPU divizi.
Smiať sa môžeš nech ti padlo na úžitok, ale pripomínam, že smejú sa aj blázni, ale tých neberie nikto normálny vážne....pri pohľade na slovenský a český trh, by sa to tak mohlo zdať (možno celá východná europa...alzácke, tešíme sa to vyjadruje najlepšie), ale v nemecku nieje problém....len tie ceny nie sú vôbec blízke doporučeným (riadne pokrivený trh...zhruba 1.8 násobne...akási burharská konštanta, alebo čo).
Ale ne hráči budou vždy hrát. Hry jsou jejich opiem a nikdy s tím nepřestanou. myslím si, že je jenom otázka času kdy budou grafiky v dostatečném počtu a ukáže se jasně tohle tu už bylo a bylo to překonáno.
Nakonec je tolik "suprových" technologií co Nvidia úspěšně bez velké pompy nakonec pohřbila.
Dokud nevyrobi pouzitelnou grafiku nekdo dalsi, tak NVidia nema duvod je dodavat jinam nez do svych serveru a zkasnout hrace za dodanou sluzbu, coz je vyssi zisk nez jenom z prodeje grafik.
V grafikach nema aktualne NVidia zadneho konkurenta a v cloudovych sluzbach jen Microsoft, ktery svuj cloud nestavi na vykonu grafik, ale na vykonu svych konzoli.
Dokud nezaplavi trh s grafikama AMD, Intel nebo nove ted ti Cinani, tak NVidii opravdu nic nehoni. Pritom ti Cinani jsou na zacatku, u Intelu vubec netusime, kdy s necim konkurencnim vyleze a v jakem mnozstvi to bude schopen vrhnout na trh a o AMD vime, ze na grafiky kasle, povazuje je za druhorade a s jejich vydavanim nespecha.
Souhlasim s tim, ze hraci budou hrat dal, bud v cloudu nebo na konzoli.
Ja by som povedal, že na ťaženie ich nikto nechce resp. zoberú radšej niečo od nVidie (tá má minimálne rovnaký výkon v Ethereum-e a bude sa lepšie predávať v bazároch, lebo má lepší Raytracing výkon)...a kartu na hranie nikto normálny nekúpi za viac ako 800-1000€ a to môže byť od nVidie, AMD alebo čoskoro od Intelu...u mňa je ten limit nižšie...rádovo na 50% spomínanej sumy.
to je úděl čekatelů co si mysleli že se brzy ceny normalizují. Já koupil jen "draze" začátkem prosince minulého roku a z dnešního pohledu je to hodně levně. Takže kdo čekal nedočkal se a může na godota čekat další roky. Mě se to hned nezdálo tak jsem vzal co bylo po ruce jednu sobotu ráno skladem - RTX 3070 tehdá ještě bez LHR, registroval pro třetí rok záruky a dnes se mohu jen spokojeně koukat na ten fičák na trhu...
Masivnějšímu rozšíření cloudového hraní brání nevýhody (proti PC/konzolovému hraní), z nichž řada asi ani v budoucnu nezmizí
- omezený katalog her
- limitovaná(negarantovaná) odezva/kvalita/rozlišení/FPS obrazu
- náklady na vybudování(obnovu) cloudové infrastruktury
- dostupnost pouze v určitých oblastech
- nevhodné pro určitý typ her
- potřeba kvalitního připojení k Internetu na straně klienta
+/- vyšší investice, delší návratnost?
+/- vyšší HW náklady/session proti konzolovému cloudu?
+ nížší HW náklady uživatele
+ širší paleta klientských zařízení
Důvodem proč NVIDIA toto tlačí je asi příprava na dobu, kdy GPU získají těsnější vazbu s CPU a NVIDIA nezíská k tomuto lokálnímu rozhraní přístup (PCIe nebude ekvivaletní náhradou). Při získání ARM je tu asi šance na vznik akceptovatelné HW alternativy, bez něj to asi bude obtížnější. Funkční masivní cloudová platforma může posloužit jako argument ve směru k herním studiím ve snaze zajistit nezbytnou podporu ve hrách z jejich strany.